reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Test sestav: Mironet 5052 – tichý společník

, , recenze
Test sestav: Mironet 5052 – tichý společník
Sestava od Mironetu by podle známého kréda firmy měla patřit k těm nejtišším počítačům v testu. Ticho pro klidnou práci ale zdaleka neznamená všechno. Jak to nakonec dopadlo v případě našeho testovaného kousku se dočtete dále.
Test sestav: Mironet 5052 – tichý společník
Kapitoly článku:
  1. Test sestav: Mironet 5052 – tichý společník
  2. Konfigurace a výbava
  3. Výsledky testů a zhodnocení
Mironet je firma obchodující s výpočetní technikou a na českém trhu se snaží od konkurence odlišit striktním dodržováním těchto zásad:
  • Každý z prodavačů má hluboké znalosti o výpočetní technice a dokáže je zákazníkovi srozumitelně podat.
  • Snažíme se dodávat kvalitní zboží při zachování příznivých cenových relací.
  • V případě reklamace provádíme zapůjčení obdobného zboží na dobu reklamace z vlastních rezerv.

Díky této obchodní politice dosahujeme celkového obratu více než 2 miliony denně, námi realizované sítě bezchybně fungují v několika středních podnicích, jsme pravidelně přizíváni ke spolupráci na velkých celorepublikových projektech a mezi naše spokojené zákazníky se zařadily význačné organizace.

Pozn.: Takto charakterizuje společnost Mironet sebe sama, údaje jsou převzaty z firemních materiálů a www stránek.

Na první pohledNa první pohled sestava neokouzlí ani tvary ani barvou tak jako case firmy Chieftec jedná se o naprosto obyčejnou skříň midi tower firmy Eurocase.


Obr. 1 – Pohledy na skříň
klikněte pro zvětšeníObr. 2 – Zadní stana case
klikněte pro zvětšení

Mironet dodal k sestavě stejný typ klávesnice a myši jako Abacus:


Obr. 3 – Bezdrátová klávesnice a myška - A4tech KBS-835RP
klikněte pro zvětšení

Nezapomnělo se ani na kvalitní audio (škoda jen, že sestava obsahovala pouze integrovanou zvukovou kartu):


Obr. 4 – Creative Inspire 5.1 5300
klikněte pro zvětšení


Pohled dovnitřFirma Mironet je v našich luzích a hájích znám jako výrobce „tichých“ počítačů. Základní typ odhlučnění T0 je integrován do všech vyrobených počítačů Mironet a nejvyšší model T4 pracuje pod hranicí slyšitelnosti. Ke ztišení počítače se přistupuje ve dvou hlavních krocích:


Pasivní prvky odhlučněníV současnosti Mironet používá mimo jiné speciální hmotu podobnou tuhé modelíně, stejnou hmotu, kterou používá i významný německý výrobce automobilů k tlumení interiérů limuzín vyšších tříd. Materiál má unikátní vlastnosti – je nehořlavý, zabraňuje průchodu zvuku a přitom dokáže dobře odvádět teplo. Díky tomuto materiálu se odvod tepla přes stěny case prakticky nemění, což dovoluje při režimu stand-by vypnout zcela aktivní chlazení počítače. K zabránění vzniku odrazů zvuků a rezonancí uvnitř case jsou některé vnitřní stěny case vyloženy dalšími vrstvami zvukpohlcujícími materiály.


Aktivní prvky odhlučněníSrdcem systému je řídící jednotka (jednočipový počítač), která vyhodnocuje hodnoty přicházející z několika teplotních čidel a optimalizuje otáčky jednotlivých větráků. Používané větráky s kuličkovými ložisky mají optimální tvar lopatek s požadavkem na minimální hlučnost. Lepších výsledků lze docílit použitím více větráků, čímž se docílí stejného množství odvedeného tepla při nižších otáčkách. Pevný disk je zapouzdřen ve speciální kazetě, kterou prochází komůrkový chladící systém umožňující pevný disk zcela protihlukově uzavřít a přitom odvádět ztrátové teplo dokonaleji, než je tomu u běžného uložení disku.

Naše sestava byla vybavena odhlučněním T1, jak vypadalo ukazují následující obrázky:


Obr. 5 – Pohled do nitra sestavy
klikněte pro zvětšení

Na obrázku lze vidět vnitřní vyložení stěn skříně speciálním materiálem. Touto hmotou je vybaven i jeden z bočních panelů:


Obr. 6 – Tlumení zvuku procházejícího přes boční panel
klikněte pro zvětšení

Tento speciální materiál je jakýmsi druhem tkaniny spojený s lepivým základem. Tímto způsobem provedení je velmi usnadněna montáž, ale jak jsme se sami přesvědčili i demontáž tlumení. Detail tlumícího plátu ukazuje další obrázek:


Obr. 7 – Zvukpohlcující hmota
klikněte pro zvětšeníPro zvýšení odvodu tepla ze skříně byly přidány dva ventilátory:


Obr. 8 – Jeden nasávající ventilátor v přední části
klikněte pro zvětšeníObr. 9 – Výfukový větrák vzadu
klikněte pro zvětšení


Počítač od Mironetu byl opravdu tichý až … až do té doby, kdy teplotně regulovaný ventilátor ve zdroji zvýšil své otáčky nad pro něj zřejmě kritickou hranici a začal vydávat opravdu velmi slyšitelné zvuky a citelně vibroval. Paradoxně se tak během pár minut od startu PC stal z nejtiššího počítače v testu ten bezkonkurenčně nejhlučnější, přesto ale věříme, že se jednalo pouze o kusovou závadu.

Pozn.: Další kapitola blíže pojednává o HW a SW konfiguraci počítače a dodávané výbavě.
reklama
reklama
reklama