Test šesti zdrojů vyšší třídy

Test šesti zdrojů vyšší třídy
, , recenze
Předmětem dalšího testu se stala šestice zdrojů vyšší třídy v cenovém rozmezí 3200Kč až 3600Kč. Předem mohu říci, že kvalita v této cenové relaci je dost vyrovnaná, ale vyskytly se i dvě černé vrány. Více podrobností se dozvíte dále v článku. Testu se zúčastnily zdroje následujících výrobců: Akasa, Chill Innovation, Seasonic, SilverStone, Tagan, Thermaltake.
K oblíbeným
reklama
Balení a příslušenství

Zdroj je balen v poměrně tenké kartónové krabici, pro jistotu je ještě umístěn ve vložkách z pěnové hmoty. S příslušenstvím si výrobce těžkou hlavu nedělal, takže v něm nenalezneme ani šroubky pro upevnění zdroje.

Parametry

Výrobce uvádí výkon 520W. Maximální součet odběrů z 3.3 a 5V větve je omezen na 145W. Výrobce na štítku zdůrazňuje, že je zdroj „super tichý“. Výkonové parametry jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
35A
40A
18A
20A
0.5A
0.5A
2.0A

Zdroj je vybaven aktivním PFC. Ventilátor zdroje má vyveden signál pro snímání otáček pomocí základní desky, otáčky jsou však řízeny teplotně přímo ve zdroji. Dále se zdroj honosí tím, že obsahuje dvě +12V větve a splňuje specifikaci ATX12V 2.2.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm a je nastříkaná černou barvou. Perforace zadní stěny je provedená kvalitně, průchod vzduchu zde není zbytečně brzděn. Zdroj je opatřen neobvyklým 14cm ventilátorem klasické černé barvy. Lopatky ventilátoru jsou poměrně ostré a jejich hrany nejsou zcela hladké. Pochválit musím provedení otvoru ventilátoru v krytu zdroje, plech vůbec nezasahuje do zaoblení rámečku ventilátoru.Kabeláž

Zdroj disponuje 24pinovým Main Power konektorem, který je vyřešen tak, aby se dal použít i v základních deskách s 20pin Main Power konektorem. Kabeláž Main Power konektoru je potažená flexem a má délku asi 48cm. Zdroj je vybaven jednoduchým +12V Power konektorem, jehož kabeláž má délku taktéž 48cm a je potažena flexem. Zdroj je vybaven dvěma konektory pro přídavné napájení PCIe karet, které jsou na společném svazku o délce 45cm a potažené flexem. Dále je zdroj vybaven čtyřmi Serial ATA napájecími konektory rozdělenými mezi dva svazky o délce 64cm a potaženými flexem.
Zdroj je dále vybaven sedmi Peripheral power konektory. Na jednom kabelovém svazku o délce 80cm jsou umístěny čtyři Peripheral power konektory, druhý svazek nese tři Pheripheral power konektory a jeden FDD napájecí konektor. Oba svazky jsou potaženy flexem. Kabeláž tohoto zdroje je velmi dobře provedená a myslím, že nikomu nebudou žádné konektory chybět, i délky svazků jsou zcela dostačující, zbytečně dlouhé kabely jsou také na závadu.

Vnitřní provedení

Po otevření zdroje a zběžné prohlídce jsem byl nemile překvapen, zdroj je vybaven aktivním PFC, ale to je dodatečně napevno vyřazeno z funkce! Pro ověření že se nejedná záležitost jednoho kusu byl zapůjčen další, ovšem aktivní PFC je v něm vyřazeno taktéž. Domnívám se, že výrobce měl s aktivním PFC nějaký problém, tak jej dodatečně vyřadil z provozu nejspíše alespoň u jedné výrobní série.

Takovéto řešení problému je nepřípustné, dokonce by se dalo říct, že se jedná o podvod zákazníků, všude totiž výrobce uvádí, že zdroj je vybaven aktivním PFC. Zdroj má velice ošizený EMI filtr. Vzhledem k výkonu je poměrně nízká kapacita filtračních kondenzátorů ve stejnosměrném meziobvodu, ty jsou navíc pochybné značky Jenpo. Další slabinou jsou výkonově poddimenzované spínací tranzistory a i jejich chladič má dost malou plochu. Hlavní transformátor rozhodně neodpovídá štítkovému výkonu zdroje. I usměrňovací diody +12V větve jsou výkonově poddimenzované. Zdroj má dvě +12V větve. Chladič usměrňovacích diod je vzhledem k výkonu zdroje dost ošizený a protože je z něj odebírána teplota pro řízení otáček ventilátoru, bude zdroj hlučný při zátěži. Kapacita výstupních filtračních kondenzátorů je příliš nízká, vzhledem k výkonu zdroje.

Zdroj je řízen klasickým obvodem TL494. Osazení desky zdroje mi velmi připomíná 350W zdroj od firmy Eurocase. Pájení kabeláže do desky je velmi mizerné, na desce jsem našel několik studených spojů. Tento zdroj jako jediný z momentálně testovaných má substrát desky plošných spojů z kartitu (slisovaný papír). Tento zdroj není stavěný na výkon deklarovaný výrobcem, jeho životnost a stabilita napětí bude špatná.


Zátěžové testy

Zdroj nebyl schopen podávat plný výkon po dobu delší než pár minut, pak se sám kvůli přehřátí vypínal, po vychladnutí ovšem normálně naběhl. Vzduch se po průchodu zdrojem ohřál z 32°C na 45°C. Nyní již následují naměřené hodnoty. Naprázdno zdroj odebíral se sítě 7W, při zatížení +5VSB větve proudem 2A odběr stoupl na 19W. Odběr naprázdno je velmi nízký, na rozdíl od zdroje Akasa a SilverStone. Účinnost nebyla měřena z důvodu nefunkčnosti aktivního PFC. Napětí jednotlivých větví při různém zatížení naleznete v tabulce:

Větev
0%(*)
25%
50%
75%
100%
+3,3V
3,34V
3,30V
3,28V
3,24V
3,22V
+5V
5,12V
5,01V
4,86V
4,83V
4,80V
+12V
12,23V
12,20V
12,15V
11,98V
11,88V
+5VSB
5,07V
-
-
-
4,93V
(*) 0% zátěží se rozumí minimální zátěž požadovaná specifikacemi.

Napětí jednotlivých větví zdroje je zcela v toleranci udávané specifikací. Nyní následují oscilogramy jednotlivých větví: (nastavení osciloskopu: 1ms/div, 20mV/div)+12V větev+5V větev+3,3V větev+5VSB větev
reklama
Nejnovější články
Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami Průšvih u Applu: Apple Card se nesnese s peněženkami ani džínami
Apple je občas společností netušených problémů. Nová kreditní karta Apple Card se totiž může poškodit při naprosto typickém a očekávaném použití. Např. při nošení v kožené peněžence nebo džínách.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi MoviePass nechal data karet zákazníků v nezaheslované databázi
Služba MoviePass nabízela svým zákazníkům jakousi debetní kartu pro placení za návštěvu kin. Jejich data včetně čísel kreditek a dat expirace ale nechal na internetu ve volně přístupné databázi bez hesla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů Xilinx se pochlubil světově největším FPGA s 35 miliardami tranzistorů
Společnost Xilinx dnes představila FPGA Virtex UltraScale+ VU19P, který je postaven na 16nm procesu a skládá se z celkem 35 miliard tranzistorů. Dozvídáme se tak, že jde o světově největší čip typu FPGA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC Philips nabízí třio 4K HDR monitorů pro obývací pokoje i PC
Společnost Philips si připravila tři nové velké monitory, které nabízejí rozlišení 4K, vedle toho i HDR a určeny jsou především pro naše obývací pokoje. Jde o monitory jak pro herní konzole, tak pro PC či snad HTPC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy FSP: FlexGURU: malé modulární zdroje pro úsporné sestavy
Malých zdrojů s přiměřeným výkonem není na trhu zrovna mnoho, a tak potěší, že tu máme na výběr další. Jde o FlexGURU od FSP, které jsou modulární a nabízí výkon 250 a 300 W vhodný pro menší či úspornější sestavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek