reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Test šesti zdrojů vyšší třídy

, , recenze
Test šesti zdrojů vyšší třídy
Předmětem dalšího testu se stala šestice zdrojů vyšší třídy v cenovém rozmezí 3200Kč až 3600Kč. Předem mohu říci, že kvalita v této cenové relaci je dost vyrovnaná, ale vyskytly se i dvě černé vrány. Více podrobností se dozvíte dále v článku. Testu se zúčastnily zdroje následujících výrobců: Akasa, Chill Innovation, Seasonic, SilverStone, Tagan, Thermaltake.
Test šesti zdrojů vyšší třídy
Balení a příslušenství

Zdroj je balen v úhledné kartónové krabici. V příslušenství nalezneme šroubky k uchycení zdroje, síťový kabel, manuál, redukci pro napájení ventilátorů a sadu Dr. Cable. Příslušenství zdroje je celkem nadstandardní. Velmi praktická věc je redukce pro napájení ventilátorů, která poskytuje celkem tři konektory pro připojení ventilátorů z nichž dva jsou zapojeny z 5V větve a jeden z 12V větve. Redukce bohužel neumožňuje monitoring otáček základní deskou. Další zajímavostí je sada Dr. Cable, jež obsahuje 15ks stahovacích pásek, samolepící úchytku a dvě spirálovitě rozříznuté hadice na obalení kabeláže. Spirálové hadice nejsou tak obratné jako flexo, ale svou službu také slušně zastanou, při prvním pohledu na ně se mi vybavily kabeláže starých praček Tatramat, kde výrobce použil stejný způsob k vyvazování kabelových svazků
Parametry

Výrobcem uváděný výkon je 500W, maximální součet odběrů na 3.3 a 5V větvi je 180W a 396W na 12V větvích. Výkony jednotlivých větví naleznete v tabulce:

Větev
+3.3V
+5V
+12V1
+12V2
-5V
-12V
+5VSB
Proud
30A
30A
17A
16A
neexistuje
0.8A
2.0A

Zdroj je vybaven aktivním PFC a může být napájen ze sítě napětím 100-240V bez negativního vlivu na funkci. Zdroj umožňuje monitoring otáček ventilátoru pomocí základní desky, otáčky si řídí zdroj sám dle teploty.


Provedení, vzhled

Skříňka zdroje je vyrobena z plechu tloušťky 0.8mm a je nastříkaná černou, matnou barvou se strukturovaným povrchem. Perforace zadní stěny zdroje je provedena ukázkově, skoro celá plocha je využita pro průchod vzduchu. Použitý ventilátor je vyroben z klasického černého plastu a lopatky mají poměrně ostré hrany s otřepy. Otvor ve víku zdroje nezasahuje do zaoblení rámečku ventilátoru, tento detail má vliv na aerodynamický hluk. Po směru konstrukce skříňky nelze nic namítat, použitá povrchová úprava skříňky působí velmi „sexy“.


Kabeláž

Kabeláž je klasicky stažená stahovacími pásky a navíc je kroucená. Zdroj disponuje 24pinovým Main Power konektorem, který je vyřešen tak, aby se dal použít i v základních deskách s 20pin Main Power konektorem. Zdroj je vybaven jednoduchým +12V Power konektorem a navíc ještě dvojitým +12V Power konektorem. Kabelové svazky napájecích konektorů základní desky mají délku obvyklých 50cm. Oproti 430W verzi zde již máme k dispozici dva PCIe napájecí konektory na společném svazku o délce 65cm.

Zdroj je vybaven čtyřmi Serial ATA napájecími konektory, přičemž délka jejich kabelových svazků je 70cm. Dále je vybaven šesti Peripheral power konektory, které jsou rozděleny mezi dva kabelové svazky o délce 70cm a na jejich koncích je po jednom FDD napájecím konektoru. Specialitou je konektor pro snímání otáček ventilátoru, délka jeho svazku činí 50cm. Peripheral power konektory jsou vybaveny mechanizmem pro snadné vytažení pevně zaklíněného konektoru. Kabeláž tohoto zdroje je provedena celkem dobře, bez zbytečného flexa a ohebná.
Vnitřní provedení

Tento zdroj je již nové koncepce s Aktivním PFC. Vynikající je to, že síťový spínač na zadní stěně zdroje odpojuje i vstupní EMI filtr, který je i velice robustně proveden, tudíž bude zdroj minimálně vyzařovat rušení do sítě. Spínací tranzistory měniče a aktivního PFC jsou provedení MOSFET. Tranzistory jsou výkonově velmi předimenzované a navíc od „značkového“ výrobce International Rectifier.

Hlavní transformátor svou velikostí zcela odpovídá výkonu zdroje. Usměrňovací diody jednotlivých větví jsou výkonově bohatě dimenzované, zdroj bude mít obzvláště „tvrdou“ 12V větev. Filtrační kondenzátory napájecích větví mají neobvykle vysokou kapacitu a navíc jsou použity velmi kvalitní typy od firmy Nippon Chemi-con. Kondenzátory Nippon Chemi-con jsou použity v celém zdroji, vyznačují se dlouhou zaručovanou životností a jsou používané v průmyslu a velmi náročných aplikacích. Seasonic S12 je velice kvalitně osazený „TOP“ materiálem a kvalita pájení desky je na výbornou. Tento zdroj bude velmi spolehlivý a vzhledem k použitým součástkám lze očekávat i vysokou účinnost.Zátěžové testy

Tento zdroj neměl žádný problém s dodávkou plného výkonu po dvě hodiny, během testu byl neuvěřitelně tichý. Žádný jiný zdroj tak nízké hlučnosti nedosáhl.Vzduch se po průchodu zdrojem ohřál z 32°C na 35°C. Nyní již následují naměřené hodnoty. Naprázdno zdroj odebíral se sítě 7W, při zatížení +5VSB větve proudem 2A odběr stoupl na 19W. Odběr naprázdno je i zde poměrně nízký, hlavně oproti Akase a SilverStonu. Zdroj dosahoval účinnosti výborných 82% při zátěži.

Napětí jednotlivých větví při různém zatížení naleznete v tabulce:

Větev
0%(*)
25%
50%
75%
100%
+3,3V
3,30V
3,28V
3,25V
3,23V
3,22V
+5V
4,96V
4,95V
4,91V
4,88V
4,75V
+12V
12,00V
11,95V
11,93V
11,92V
11,91V
+5VSB
5,03V
-
-
-
4,97V
(*) 0% zátěží se rozumí minimální zátěž požadovaná specifikacemi.

Napětí jednotlivých větví zdroje je zcela v toleranci udávané specifikací. Nyní následují oscilogramy jednotlivých větví: (nastavení osciloskopu: 1ms/div, 20mV/div)


+12V větev+5V větev+3,3V větev+5VSB větev
reklama
reklama
reklama