reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Thecus N2050 Deluxe Edition - eSATA v krabici

, , recenze
Thecus N2050 Deluxe Edition - eSATA v krabici
V minulých týdnech jsme si představili zařízení typu NAS i SAN, tedy taková, která používají síťové připojení, i když rozdílné přenosové rychlosti. Nyní je čas na zařízení, které se může označit jako DAS – Direct Attached Storage, tedy zařízení připojené přímo k diskovým rozhraním počítače. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody takového boxu, to se hned uvidí.
Thecus N2050 Deluxe Edition - eSATA v krabici
Kapitoly článku:
  1. Thecus N2050 Deluxe Edition - eSATA v krabici
  2. Instalace a výkon boxu
  3. Závěrečné hodnocení
Společnost Thecus se specializuje na datová úložiště i datové servery a zdaleka tedy nenabízí pouze takové jednoduché produkty, jako si představíme dnes. Thecus N2050 je plastový box, do nějž se vejdou dva 3,5“ pevné disky pro rozhraní SATA (1,5 Gb/s i 3 Gb/s). Firma udává, že box podporuje disky o velikosti až 500 GB a výš, takže maximální kapacita je dnes 2 TB. Tyto dva disky pak zařízení dokáže nakonfigurovat do pole RAID 0 (stripping) i RAID 1 (mirroring), takže dokáže uspokojit požadavky na vyšší výkon i bezpečnost (samozřejmě ne najednou). A pokud je váš počítač, či spíš skříň vybavena rozhraním eSATA (External SATA), pak je můžete snadno využít. V opačném případě si musíte buď poradit sami, nebo zakoupit verzi Deluxe, která obsahuje eSATA řadič do PCI slotu.A jak říká CEO Thecusu na stránkách s prezentací tohoto produktu, N2050 je vhodný pro uživatele se sbírkou dat, kteří vyžadují více úložného prostoru bez velkých mrzutostí. Otázkou je, co dokáže tento box nabídnout oproti prostému disku přidanému do skříně. Některé záležitosti jsou nasnadě – jednak je tento box snadněji přenosný, i když pro to není přímo určen a také není závislý na volném místě ve skříni. Ostatní záležitosti si trofnu hodnotit až na konci recenze, takže pojďme na to.

Model
N2050 Deluxe Edition
HDD
2x SATA 1,5Gb/s i 3Gb/s
Kapacita
max. 2 TB
RAID
HW RAID 0 - stripping
HW RAID 1 - mirroring
Rozměry
160 x 85 x 200 (Š x V x H)
Hmotnost
1,3 kg
Rozhraní boxu
eSATA, USB 2.0
Kompatibilita
MS Windows 200/XP/2003
MAC OS X
Linux
Záruka
Omezená jednoletá

Thecus N2050 dostaneme zabalený v lepenkové krabici, uvnitř které jsou taktéž lepenkové ochranné výplně, aby se celoplastový box nepoškodil. V dolní části je pak papírem oddělená přihrádka, v níž je ukryto příslušenství. Nejdříve se podíváme na samotný box.


- klikněte pro zvětšení -

Jak jsem již řekl, box je celoplastový a jedinou výjimku tvoří vnitřní klec pro disky. Rozměry činí 160 x 85 x 200 (Š x V x H) a hmotnost příjemných 1,3 kg (po instalaci se samozřejmě zvýší zhruba na dvojnásobek). Jeho bílý plast zrovna netvoří dojem odolného zařízení a mohl by být aspoň o něco tlustší. Na druhou stranu, pokud se nerozhodnete box rozšlápnout, pak je jeho vnější materiál vcelku nezajímavý, protože chlazení je zde aktivní.


- klikněte pro zvětšení -

Pokud se podíváme na přední část, pak uvidíme především dvě tlačítka. Funkce levého je naprosto jasná – slouží pro zapnutí boxu, počemž se jeho střed rozzáří modrým světlem z LED. Bílá středová čára je pak na pravé straně zakončena druhým tlačítkem. To se uplatní, pokud budete chtít box vypnout. Nejdříve je musíte stisknout a držet a poté zmáčknout hlavní kulaté tlačítko, takže jde o pojistku, která se může velmi hodit. Dále máme vepředu samozřejmě také nějaké stavové LED, dle jejichž blikání či svícení můžeme zjistit, v jakém stavu se box a disky v něm nachází. Přehlednou tabulku o tom najdeme v manuálu. Celkem je zde pět LED – jedna oranžová značící stav samotného boxu, dvě modré signalizující zapnutý disk a dvě bílé, které blikají při práci disků.

Zadní strana boxu obsahuje malý 40mm ventilátor a na něm záleží celkové chlazení pevných disků. Dále je zde jednoduchý kolíkový konektor pro napájení, dvojice USB 2.0 portů a posledním konektorem je eSATA. Nakonec zde máme tlačítko INIT, jež využijete při prvním startu nebo změně nastavení a přepínač mezi módy RAID 0 a RAID 1.


Příslušenství


V příslušenství naší Deluxe verze se ukrýval nízkoprofilový SATA řadič do PCI slotu s čipem od Silicon Image (Sil 3512 SATALink Controller), jenž nabízí 1x eSATA a 1x SATA. Ten se hodí pokud váš počítač nemá žádná Serial ATA konektor, ale dnes má snad již většina uživatelů základní desku se SATA řadičem a tam se spíše hodí vyvedení jednoho z konektorů na záslepku. Taková SATA - eSATA redukce se dá pořídit za cca 100 Kč.Dále zde máme jeden napájecí eurokabel a k němu také jednoduchý 12V adaptér.A nakonec to je jednoduchý manuál popisující kódy LED, instalaci a konfiguraci pevných disků a změnu RAID pole. Univerzální CD je napěchované různými ovladači, které zde samozřejmě nejsou určeny po samotný BOX, protože ten žádné nepotřebuje, ale pro dodávaný řadič.

reklama
reklama
reklama