reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermalright V1 Ultra: chladič pro majetné

8.3.2006, Jan Vítek, recenze
Thermalright V1 Ultra: chladič pro majetné
Recenzí VGA chladiče Arctic Cooling Accelero X1, NV Silencer 5 a Zalman VF700-Cu jsme načali téma, na které teď navážeme testem chladiče z horní hranice cenového pole, modelu Thermalright V1 Ultra. Uvidíme, jak se popere s třikrát levnější konkurencí.
Instalace chladiče se kvůli maximální možné kompatibilitě provádí s pomocí retenčního rámečku a dvou nastavitelných pacek přidržujících rámeček na místě jádra grafické karty. Zde jsem kromě trochu zdlouhavější instalace nečekal žádné problémy, jenomže přesně podle zákonu schválnosti se vyskytly a ne kvůli nekompatibilitě, nýbrž kvůli špatnému zpracování. Ale nepředbíhejme.Nejprve je tedy nutné připevnit co nejpřesněji retenční rámeček. K tomuto účelu nejprve protáhneme dvěma diagonálně umístěnými otvory hlavní montážní šroubky. Manuál sice popisuje instalaci trochu zmateně, ale celkově jsou zde třeba tři druhy šroubků různých délek a šířek, takže se jen těžko můžete splést při jejich výběru. Vyberete si tedy dva úzké dlouhé šroubky a připravíte čtyři kousky gumových podložek. Ty se navléknou na šroubky tak, aby byly z obou stran PCB a chránily tak kartu před mechanickým poškozením. Dále je třeba z druhého konce karty na vyčnívající šroubky připevnit packy k instalaci retenčního rámečku. Packy ale neutahujeme a místo toho raději na VPU přiložíme samotný rámeček. Packy poté natočíme tak, abychom je jejich druhými konci mohli krátkými úzkými šroubky připevnit k rámečku. Poté již jen stačí vycentrovat rámeček na VPU a dotáhnout šroubky.


Otisk dokazuje, že chladič se jádra dotýká na celé ploše

Rámeček poté drží pevně a nijak se nehýbe, což je nutný základ k úspěšné instalaci celého chladiče. Pochopitelně jej také ale nesmíme připevnit příliš pevně, abychom nepoškodili kartu, stačí mít prostě cit v rukou. Následuje rozprostření teplovodivé pasty po jádře a opatrné nasunutí celého chladiče seshora tak, aby dosedl až přímo na jádro s pastou. Pak by již mělo stačit jen s pomocí čtveřice silnějších šroubků upevnit přední pasiv k retenčnímu rámečku a tím jej přitlačit k čipu. Jenomže zde vznikl onen problém. Zaprvé jsou zmíněné šroubky nepochopitelně krátké a tak již činí nesmírné potíže připevnit chladič křížem za dva šroubky. Pokud totiž připevníte jen jeden, chladič je již notně nahnutý na onu stranu a k připevnění druhého je tak třeba zasunout prst pod retenční rámeček a páčit ho směrem ke šroubku. Výrobce se asi obával kolize příliš dlouhých šroubků s PCB grafické karty, ale toto je zase opačný extrém. Nakonec se mi podařilo druhý šroubek zachytit a myslel jsem si, že již jen snadno umístím zbývající dva a budu testovat, jenomže tu se vynořil problém číslo dva.


To, že výrobce dodává krátké šroubky, bych překousnout ještě mohl, však jsou jejich rozměry a závit standardní a dají se snadno nahradit nějakými delšími. Ovšem skutečnost, že závity retenčního rámečku nelícují se otvory horního chladiče, to již pochopit nedokážu. Chladičů na grafické karty jsem již instaloval dost a s takto zpackaným mechanismem jsem pracoval poprvé. Aby jsem ale vyloučil svou chybu, zkusil jsem celou instalaci ještě dvakrát opakovat a každý krok jsem si pečlivě kontroloval. Nakonec jsem prostě zkusil přišroubovat rámeček ke chladiči jen tak nanečisto a ani takto jsem neuspěl. Posledním krokem bylo pročítání ostatních recenzí na zahraničních serverech. Jak jsem zjistil, tyto problémy jsem zdaleka neměl sám a dle slov jednoho recenzenta byl Thermalright o tomto problému jím již před čtvrt rokem informován a údajně slíbil dát vše urychleně do pořádku. Recept na korektní připevnění chladiče V1 tedy zatím zní: Sežeň si delší šroubky a převrtej si otvory. A to není u výrobce takovéhoto formátu uspokojivé.


Spokojil jsem se tedy s připevněním chladiče přes dva diagonálně umístěné šroubky, což by mělo k dostatečnému přítlaku stačit. Zbývalo již jen umístit chladiče pamětí. Zde mě již ze začátku bylo jasné, že ani toto se neobejde bez potíží. Použitá konstrukce chladiče, kdy heatpipe vedou místo doprava nahoru způsobuje, že minimálně jedna paměť na každé straně karty zůstane bez chlazení. Poté jsem ale objevil, že toto na přední straně řeší tlustá teplovodivá podložka, která paměti spojí s hlavním pasivem. Ovšem ne již tak na druhé straně, ovšem tam jsou paměti již ofukované ventilátorem. Stejně jde ale o řešení polovičaté.
reklama
reklama