Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Thermaltake Contac 29: moderní věž

, , recenze
Thermaltake Contac 29: moderní věž
Nedávno jsme měli v testu nové procesorové chladiče Cooler Master Hyper 212 Plus a Thermaltake SpinQ VT. K nim dnes přibude Thermaltake Contac 29 jako další horká novinka, která má velmi blízko právě k onomu Cooler Masteru, jenž získal naše ocenění TREFA.
Thermaltake Contac 29: moderní věž
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Contac 29: moderní věž
  2. Teplotní testy a závěr
Thermaltake Contac 29 je tak nový, že v době psaní recenze ještě ani nebyl na oficiálních stránkách výrobce. Jeho specifikace se ale na asijských webech už povalují a také nechybí na samotném obalu, jenž je vyveden ve firemních barvách. Chladič je uvnitř papírové krabice velmi dobře chráněn tuhou lepenkou a také pěnovými podložkami, takže snad v každém případě musí dojít v použitelném stavu.


Již v perexu jsem jej přirovnal k modelu Cooler Master Hyper 212 Pro, což znamená, že jde o věžovitou konstrukci s heatpipe, které mají přímý styk s heatspreaderem procesoru. A nyní specifikace:

Model
Thermaltake Contac 29 (CLP0568)
Rozměry pasivu
120 x 50 x 160 mm
Hmotnost
558 g
Materiál
hliník, heatpipe
Ventilátor
120 x 120 x 25 mm
800 - 2000 RPM (PWM)
spotřeba max. 2,28 W, typicky 0,48 W
životnost 30 000 hodin
Hlučnost
15 - 33,2 dBA
Kompatibilita
LGA1366 / 1156 / 775
AM3 / AM2+ / AM2 / 939 / 754

Pokud provedeme menší srovnání tohoto chladiče s modelem od Cooler Master, pak nám vyjdou rozměry velmi podobné až sem tam na nějaký milimetr, hmotnost má Thermaltake o necelých 70 gramů nižší, o jednu duální heatpipe méně, avšak využívá 8mm verze a ne 6mm. Ventilátor má také maximum na 2000 RPM a ovládání pomocí PWM, hlučnost si v podstatě u obou chladičů odpovídá, i když Thermaltake uvádí maximální o 1,2 W vyšší a co se týče kompatibility, Contac 29 má navíc staré sockety AMD 939 a 754.Provedení tohoto chladiče nás dnes nijak nepřekvapí. Dočkáme se množství hustě uložených hliníkových žeber o tloušťce 0,3 mm, která mají mezi sebou cca 1,5mm rozestupy. Samotná žebra mají na svých dlouhých hranách zubaté okraje a na krátkých jsou ohnutá, což jednak napomáhá k udržování pravidelných rozestupů a také to tvoří tunel pro vedení vzduchu. Osobně mi ale žebra připadla příliš měkká a ohebná a také na krajích trubic nedrží moc pevně.Heatpipe jsou celkem tři duální s průměrem 8 mm a vycházejí ze základny v jednom zákrytu. Základna je kromě nich tvořena hliníkovou částí, která je drží pohromadě a také slouží k upevnění chladiče na sockety. Upravení styčné plochy se ukázalo být kvalitním a rozhodně tu nejsou nerovnosti, i když samozřejmě se dočkáme drážek mezi heatpipe a hliníkovou základnou.Thermaltake nám také nabídl nový ventilátor s upravenými lopatkami, jejichž zářezy na odtokové hraně mají prý napomoci ke snížení hluku. To jde ale jen velmi těžko objektivně posoudit a osobně bych spíše vyzdvihl to, že motorek je zde velmi malý, což znamená více prostoru pro samotné lopatky.Ty jsou jinak ostré, ale bez otřepů, takže se snad dočkáme kultivovaného běhu, k němuž napomůže také způsob montáže ventilátoru na chladič pomocí gumových trnů.


Příslušenství


Společně s chladičem nabídne balení také obrázkový manuál, z nějž vše pochopíme i bez znalosti jazyka a pak dva sáčky s drobným příslušenstvím. V jednom je montážní kit pro sockety Intel a v druhém pak sponu pro chladiče AMD, čtyři další gumové trny pro montáž dalšího ventilátoru a nakonec malou tubu s teplovodivou pastou.
Instalace


Pro instalaci na sockety AMD využijeme jednoduše sponu a pro intelovské sockety zase čtyři nožky s klasickými plastovými zámky, jež se protlačí skrz otvory v základní desce.Ty se musí nejdříve našroubovat na základnu buď do otvoru pro LGA 775 nebo pro LGA 1156/1366. Pak už nic nebrání tomu, abychom procesor namazali připravenou pastou, přiložili chladič a zajistitli jej natlačením trnů do základní desky. Zde je ale pro pohodlnější instalaci lepší, když před tím z chladiče sundáme ventilátor, jinak se bude instalovat velmi nepohodlně.
reklama