reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Thermaltake Contac 29: moderní věž

, , recenze
Thermaltake Contac 29: moderní věž
Nedávno jsme měli v testu nové procesorové chladiče Cooler Master Hyper 212 Plus a Thermaltake SpinQ VT. K nim dnes přibude Thermaltake Contac 29 jako další horká novinka, která má velmi blízko právě k onomu Cooler Masteru, jenž získal naše ocenění TREFA.
Thermaltake Contac 29: moderní věž
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Contac 29: moderní věž
  2. Teplotní testy a závěr

Testovací sestava


Máme tu na testy tedy celkem tři chladiče: již dříve recenzované Cooler Master Hyper 212 Plus s Thermaltake SpinQ VT, redakční Noctua NH-U12P a nakonec téma dnešního dne - Thermaltake Contac 29. Cooler Master, Tt Contac 29 s Noctuou si jsou koncepčně velmi podobné, zatímco Thermaltake SpinQ VT se naopak velmi liší. Budeme tedy testovat dva chladiče věžovitého typu se čtyřmi duálními heatpipe a 120mm ventilátorem. Rozdílem je především to, že Hyper 212 Plus a Contac 29 mají přímý styk heatpipe s heatspreaderem procesoru a také jejich ventilátor dosahuje otáček až 2000 RPM, zatímco Noctua pouze 1300 RPM.Maximální měřené otáčky u třech věžovitých modelů tedy budou 1300 RPM a pak to vezmeme podle možností NH-U12P, tedy 1100 RPM a 900 RPM. Otáčky 120mm axiálního ventilátoru a radiálního s průměrem 80 mm samozřejmě nelze nijak srovnávat, a tak to vezmeme podle úrovně hluku měřené subjektivně. Otáčky můžeme nastavit manuálně v rozmezí 1000 - 1600 RPM, alespoň podle specifikací.

Další otázkou bylo použití teplovodivé pasty. Aby měly všechny modely v tomto vyrovnané šance, byla použita kvalitní pasta Arctic Cooling MX-2. Celá sestava je následujícího složení:
  • Základní deska: Gigabyte X48-DQ6 (Intel X48)
  • Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 přetakovaný na 3 GHz (333 x 9 při 1,275 V)
  • Operační paměť: GeIL GX22GB6400UDC (1GB, 800 MHz DDR2, 4-4-4-12 2T při 2,1 V)
  • Grafická karta: Club3D GeForce 6600 GT
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Cooler Master RS-450-ACLY – 450W


Teplotní testy a hlučnost


Začneme nejdříve hlučností, s níž Contac 29 problémy opravdu nemá a již při cca 1200 RPM se dá tento chladič považovat za tichý. Navíc ani 2000 RPM nepřinese zrovna nesnesitelnou hlučnost, i když osobně bych jej na takovou rychlost vůbec nepoužíval. Velmi kultivovaný je také chod ložisek, která nijak necvakají ani nadměrně nešustí.

Co se týče otáček, Noctua, Thermaltake Contac 29 a Cooler Master pracovaly na 1300, 1100 a 900 RPM, kdežto u Thermaltake SpinQ VT to bylo vždy o 100 RPM více.Výsledky jasně ukazují, že při vyšších otáčkách se Thermaltake Contac 29 ještě drží, ovšem s klesajícími otáčkami velmi klesá i jeho výkon, takže kde Cooler Master Hyper 212 Plus ztrácí na Noctuu NH-U12P pouhý jeden stupeň, Contac 29 ztrácí již tři.


Závěrečné hodnocení


Contac 29 doplňuje nabídku chladičů firmy Thermaltake o moderní chladič vhodný pro nejnovější sockety procesorů Phenom II i Core i5 či i7, ale podporovány jsou i staré AMD 939 či 754. Chladič nabízí klasickou konstrukci ve tvaru věže se třemi 8mm heatpipe, které dole tvoří podstatnou část styčné plochy. Dílenské zpracování bych označil za průměrné - ani špatné, ale ani nějak výjimečné. Thermaltake se také snaží využít speciální tvar lopatek u ventilátoru, z čehož se dnes už pomalu začíná stávat další moderní prvek, jejž musí mermomocí mít všichni v nabídce.Chladicí výkon Contac 29 není špatný a zvláště ne při vyšších otáčkách. Pokud ty ale poklesnou pod 1000 RPM, začíná teplota růst již výrazněji. Abychom mohli tento chladič posoudit celkově, museli bychom znát také jeho cenu. Zatím ale nebyl ani oficiálně oznámen, takže tato stránka věci je zatím tajemstvím. Proto ani nelze zatím vyslovit závěrečný verdikt.


Dobrý výkon ve vyšších otáčkách
V nižších otáčkách výkon více klesá
Snadná instalace
Ikona Odkaz na databázi
Nevysoká hlučnost
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 700 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Thermaltake Contac 29 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za chladič Thermaltake Contac 29 děkujeme společnosti Thermaltake
---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

Contac 29 complements Thermaltake's portfolio as a modern CPU cooler which is aimed at modern processor sockets for Phenom II and Core i5 / i7 as well as old AMD 939 or 754. The cooler offers a well known design, that is tower with three 8mm heatpipe. These also create a major part of the cooler's contact base. The overall quality of design is according to me just average, that is not bad, but also not extraordinary. Thermaltake also tries to use a custom shape of the fan's blades and that is nowadays almost becoming another modern aspect that every company has to offer at all costs.

Performance of Contac 29 is not at all bad, especially in higher RPMs. But when these drop below 1000, then CPU's temperature begins to rise much faster. Sadly, there is no way to assess this cooler as a whole, because it was not introduced yet and we simply do not know its price, which is of course very important. Therefore I cannot give any verdict.


Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
reklama
reklama