reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thermaltake Power Express 250W

20.7.2006, Martin Šejnoha, recenze
Thermaltake Power Express 250W
Opět jsme si vzali na mušku tématiku napájení počítačových komponent, přičemž tentokrát jsme se zaměřili na poměrně dost neobvyklý samostatný zdroj do 5.25" pozice pro napájení výkonných grafických karet. Samozřejmě jsme se podívali na jeho útroby a následně jej podrobili našim náročným zátěžovým testům. Jak obstál se dočtete právě v tomto článku.
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Power Express 250W
  2. Vnitřní provedení, závěr
Předmětem tohoto testu se stal oddělený zdroj pro napájení dvou grafických karet v režimu SLI nebo CrossFire. Položme si základní otázku: proč je dobré odděleně napájet takovýmto zdrojem výkonné a energeticky náročné grafické karty? Důvodů může být hned několik. Například provádíte upgrade a pořídíte si výkonné grafické karty, které již váš zdroj nezvládá, ale pokud se jedná o jinak kvalitní model, může být výhodné pořídit místo nového právě tento přídavný. Další výhodou je dosažení lepší stability napětí na větvích napájejících pevné disky. Řešení s tímto odděleným zdrojem je v podstatě ekvivalentem ke zdrojům s dvěma oddělenými hlavními transformátory.

Ovšem jako každé řešení má i tohle nějakou tu nevýhodu. Jako hlavní bych uvedl nutnost synchronizace startu s hlavním zdrojem, kvůli čemuž se neutěšeně rozrůstá množství kabelů ve skříni, což není dobré. Další problém je ten, že i tento přídavný zdroj vyžaduje nucené chlazení ventilátorem, což může přinést větší hlučnost než použití výkonného hlavního zdroje, který zvládne i energeticky náročné karty. Nyní bych již přistoupil k popisu produktu samotného.


Balení, příslušenstvíZdroj je balen, jak je běžné, v kartónové krabici. Přímo na ní lze vyčíst prakticky všechny údaje. Zdroj samotný je chráněn proti poškození vložkami z pěnové hmoty. V příslušenství nalezneme síťový kabel, speciální redukci zajišťující synchronní start zdroje, šroubky pro uchycení, samolepící příchytky pro uspořádání kabelů a manuál v anglickém jazyce. V příslušenství tedy nalezneme vše, co je k hladké instalaci třeba.ParametryZdroj obsahuje dvě +12V napájecí větve, trvalý proudový odběr může být 21A, ve špičce až 25A. Výrobce uvádí výkon 250W. Zdroj je vybaven aktivním PFC. Výrobce dále uvádí přítomnost celé řady ochran: nadproudová, protizkratová, podpěťová, přepěťová a teplotní. Otáčky ventilátoru jsou řízeny podle teploty. Každá větev je vybavena kontrolkou, která se rozsvítí při zatížení dané větve. Výrobce uvádí maximální zvlnění na výstupu 100mVšš.


Provedení, vzhledZdroj se umísťuje do 5,25" pozice, jeho skříňka je opatřena matnou černou barvou s hrubým povrchem a přední panel je lesklé černé barvy, opatřený navíc ventilační mřížkou. Na horním krytu zdroje je vylisované logo firmy Thermaltake. Vzhled je dle mého celkem povedený, dojem trochu kazí pouze obyčejný kolébkový vypínač. Zdroj je vybaven větráčkem o rozměrech 4x4cm Thermaltake TT-4020A, vzhledem k rozměrům ventilátorku očekávám větší hlučnost. Ventilátorek má i poměrně veliký motorek, délka lopatek je pouhých 7mm. Navíc průtok vzduchu omezuje malý otvor v zadní stěně. Ventilátor nasává vzduch přes zdroj a vyfukuje jej do počítače.

KabelážKabeláž zdroje je potažena flexem černé barvy - tedy kromě síťového kabelu, který má délku 84cm a je zakončen konektorem, jenž se montuje jako záslepka otvoru pro PCI/PCIe slot. Dále je zdroj vybaven dvěma svazky, přičemž každý nese po jednom 6-pinovém PCIe napájecím konektoru, délka těchto svazků je 68cm.

Poslední svazek se zapojuje do speciální redukce, která je vložena mezi Main power konektor základní desky a přívod od zdroje. Její účel spočívá v zajištění synchronního startu s hlavním zdrojem. Délka tohoto posledního svazku je taktéž 68cm.

reklama