www.svethardware.cz
>
>
>
>

Thermaltake Power Express 250W

Thermaltake Power Express 250W
, , recenze
Opět jsme si vzali na mušku tématiku napájení počítačových komponent, přičemž tentokrát jsme se zaměřili na poměrně dost neobvyklý samostatný zdroj do 5.25" pozice pro napájení výkonných grafických karet. Samozřejmě jsme se podívali na jeho útroby a následně jej podrobili našim náročným zátěžovým testům. Jak obstál se dočtete právě v tomto článku.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Thermaltake Power Express 250W
  2. Vnitřní provedení, závěr
reklama
Předmětem tohoto testu se stal oddělený zdroj pro napájení dvou grafických karet v režimu SLI nebo CrossFire. Položme si základní otázku: proč je dobré odděleně napájet takovýmto zdrojem výkonné a energeticky náročné grafické karty? Důvodů může být hned několik. Například provádíte upgrade a pořídíte si výkonné grafické karty, které již váš zdroj nezvládá, ale pokud se jedná o jinak kvalitní model, může být výhodné pořídit místo nového právě tento přídavný. Další výhodou je dosažení lepší stability napětí na větvích napájejících pevné disky. Řešení s tímto odděleným zdrojem je v podstatě ekvivalentem ke zdrojům s dvěma oddělenými hlavními transformátory.

Ovšem jako každé řešení má i tohle nějakou tu nevýhodu. Jako hlavní bych uvedl nutnost synchronizace startu s hlavním zdrojem, kvůli čemuž se neutěšeně rozrůstá množství kabelů ve skříni, což není dobré. Další problém je ten, že i tento přídavný zdroj vyžaduje nucené chlazení ventilátorem, což může přinést větší hlučnost než použití výkonného hlavního zdroje, který zvládne i energeticky náročné karty. Nyní bych již přistoupil k popisu produktu samotného.


Balení, příslušenstvíZdroj je balen, jak je běžné, v kartónové krabici. Přímo na ní lze vyčíst prakticky všechny údaje. Zdroj samotný je chráněn proti poškození vložkami z pěnové hmoty. V příslušenství nalezneme síťový kabel, speciální redukci zajišťující synchronní start zdroje, šroubky pro uchycení, samolepící příchytky pro uspořádání kabelů a manuál v anglickém jazyce. V příslušenství tedy nalezneme vše, co je k hladké instalaci třeba.ParametryZdroj obsahuje dvě +12V napájecí větve, trvalý proudový odběr může být 21A, ve špičce až 25A. Výrobce uvádí výkon 250W. Zdroj je vybaven aktivním PFC. Výrobce dále uvádí přítomnost celé řady ochran: nadproudová, protizkratová, podpěťová, přepěťová a teplotní. Otáčky ventilátoru jsou řízeny podle teploty. Každá větev je vybavena kontrolkou, která se rozsvítí při zatížení dané větve. Výrobce uvádí maximální zvlnění na výstupu 100mVšš.


Provedení, vzhledZdroj se umísťuje do 5,25" pozice, jeho skříňka je opatřena matnou černou barvou s hrubým povrchem a přední panel je lesklé černé barvy, opatřený navíc ventilační mřížkou. Na horním krytu zdroje je vylisované logo firmy Thermaltake. Vzhled je dle mého celkem povedený, dojem trochu kazí pouze obyčejný kolébkový vypínač. Zdroj je vybaven větráčkem o rozměrech 4x4cm Thermaltake TT-4020A, vzhledem k rozměrům ventilátorku očekávám větší hlučnost. Ventilátorek má i poměrně veliký motorek, délka lopatek je pouhých 7mm. Navíc průtok vzduchu omezuje malý otvor v zadní stěně. Ventilátor nasává vzduch přes zdroj a vyfukuje jej do počítače.

KabelážKabeláž zdroje je potažena flexem černé barvy - tedy kromě síťového kabelu, který má délku 84cm a je zakončen konektorem, jenž se montuje jako záslepka otvoru pro PCI/PCIe slot. Dále je zdroj vybaven dvěma svazky, přičemž každý nese po jednom 6-pinovém PCIe napájecím konektoru, délka těchto svazků je 68cm.

Poslední svazek se zapojuje do speciální redukce, která je vložena mezi Main power konektor základní desky a přívod od zdroje. Její účel spočívá v zajištění synchronního startu s hlavním zdrojem. Délka tohoto posledního svazku je taktéž 68cm.

reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD Kryptoměna Chia by mohla způsobit nedostatek HDD a SSD
Původní kryptoměny vznikly s myšlenkou využití výpočetního výkonu včetně toho, který jen tak leží ladem, přičemž následky dnes můžeme všichni pocítit i na vlastní peněženky. Pokud se ovšem ujme měna Chia, nemusí jít jen o grafické karty.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře