reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů

, , recenze
ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů
Dnes se střetnou dva úhlavní nepřátelé na poli nadstandardního chlazení pro grafické karty - Thermaltake a Zalman. Společnost Zalman sází spíše na kvalitní aktivní chladiče, Thermaltake se pouští do pasivních řešení, kde mu pomáhá technologie heat-pipe.
ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů
Kapitoly článku:
  1. ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů
  2. Thermaltake Schooner CL-G0009
  3. Zalman VF700-Cu
  4. Závěr

Thermaltake CL-G0003


První zástupce je pasivní chladič pro karty nVidia a ATi a společnost uvádí, že jeho použití je zcela univerzální. Konstrukce samotného chladiče je jednoduchá a skládá se z dvou hliníkových pasivů, kde jeden je opravdu obrovský a s druhým mnohem menším tvoří vskutku zajímavou dvojici. U chladiče je uplatněn princip heat-pipes, což je technologie založená na spotřebovávání tepelné energie při změně skupenství.Celá věc funguje zcela jednoduše. V takzvané heat-pipe je porézní materiál s kapalinou, která má velmi nízký bod varu, a tak se má tendenci už při slabém zahřátí měnit na plyn, který pak putuje na druhý konec heat-pipe, kde se o pasiv ochladí a změní zpět na kapalinu. Tento koloběh pokračuje dokud je na jeden konec heat-pipe přiváděno teplo (kapalina se samozřejmě nemění na plyn v celém svém objemu). Díky této technologii lze úspěšně část tepelné energie spotřebovat a na samotné pasivy zbude o mnoho méně práce.

- pro zvětšení klikněte -

Balení chladiče obsahuje dva pasivy, kde velký se namontuje na vrchní stranu karty a ten menší na na spodní, oba pasivy se pak vzájemně dotýkají. Dále je přítomna dvojice heat-pipes, které mají na starosti propojení vrchního a spodního pasivu, samozřejmě z toho vyplývající převod tepla. Najdeme i vskutku velkou tubu silikonové pasty, která je nad očekávání kvalitní a není radno se jí zašpinit. V malé krabičce najdeme sadu šroubků a zbytek konstrukčního zázraku.- pro zvětšení klikněte -

Pro testy teploty byla použita karta Radeon X800XT PE, která si svým vyzářeným teplem nezadá s ostatními high-endovými kartami. Je logické, že pokud chladiče uchladí tuto kartu, tak rovněž nebudou mít problémy s kartami jako je GeForce 6600GT či Radeon X800XL. Abych předešel dotazům jestli se dá tento chladič namontovat na tu či onu kartu, tak dodávám, že jde o opravdu univerzální řešení, a to jak výškou (nebudou vadit kondenzátory a jiné součástky) tak i uchycením na jádro grafické karty.
Samotná instalace proběhla bez nejmenších problémů a chladič seděl na kartě jako ulitý. Byl jsem zvědav, jak se nelehkým úkolem chlazení tak výkonné karty díky přítomnosti dvou (pouze) heat-pipes chladič popere. Teplota při zapnutém větrání casu byla už dost vysokých 75 stupňů, což by se při použití horšího chlazení (absence dvou 12cm větráků) asi stalo kartě osudným.
reklama
reklama
reklama