reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů

21.6.2005, Petr Štefek, recenze
ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů
Dnes se střetnou dva úhlavní nepřátelé na poli nadstandardního chlazení pro grafické karty - Thermaltake a Zalman. Společnost Zalman sází spíše na kvalitní aktivní chladiče, Thermaltake se pouští do pasivních řešení, kde mu pomáhá technologie heat-pipe.
Kapitoly článku:
  1. ThermalTake vs. Zalman: pomsta pasivů
  2. Thermaltake Schooner CL-G0009
  3. Zalman VF700-Cu
  4. Závěr

Thermaltake CL-G0003


První zástupce je pasivní chladič pro karty nVidia a ATi a společnost uvádí, že jeho použití je zcela univerzální. Konstrukce samotného chladiče je jednoduchá a skládá se z dvou hliníkových pasivů, kde jeden je opravdu obrovský a s druhým mnohem menším tvoří vskutku zajímavou dvojici. U chladiče je uplatněn princip heat-pipes, což je technologie založená na spotřebovávání tepelné energie při změně skupenství.Celá věc funguje zcela jednoduše. V takzvané heat-pipe je porézní materiál s kapalinou, která má velmi nízký bod varu, a tak se má tendenci už při slabém zahřátí měnit na plyn, který pak putuje na druhý konec heat-pipe, kde se o pasiv ochladí a změní zpět na kapalinu. Tento koloběh pokračuje dokud je na jeden konec heat-pipe přiváděno teplo (kapalina se samozřejmě nemění na plyn v celém svém objemu). Díky této technologii lze úspěšně část tepelné energie spotřebovat a na samotné pasivy zbude o mnoho méně práce.

- pro zvětšení klikněte -

Balení chladiče obsahuje dva pasivy, kde velký se namontuje na vrchní stranu karty a ten menší na na spodní, oba pasivy se pak vzájemně dotýkají. Dále je přítomna dvojice heat-pipes, které mají na starosti propojení vrchního a spodního pasivu, samozřejmě z toho vyplývající převod tepla. Najdeme i vskutku velkou tubu silikonové pasty, která je nad očekávání kvalitní a není radno se jí zašpinit. V malé krabičce najdeme sadu šroubků a zbytek konstrukčního zázraku.- pro zvětšení klikněte -

Pro testy teploty byla použita karta Radeon X800XT PE, která si svým vyzářeným teplem nezadá s ostatními high-endovými kartami. Je logické, že pokud chladiče uchladí tuto kartu, tak rovněž nebudou mít problémy s kartami jako je GeForce 6600GT či Radeon X800XL. Abych předešel dotazům jestli se dá tento chladič namontovat na tu či onu kartu, tak dodávám, že jde o opravdu univerzální řešení, a to jak výškou (nebudou vadit kondenzátory a jiné součástky) tak i uchycením na jádro grafické karty.
Samotná instalace proběhla bez nejmenších problémů a chladič seděl na kartě jako ulitý. Byl jsem zvědav, jak se nelehkým úkolem chlazení tak výkonné karty díky přítomnosti dvou (pouze) heat-pipes chladič popere. Teplota při zapnutém větrání casu byla už dost vysokých 75 stupňů, což by se při použití horšího chlazení (absence dvou 12cm větráků) asi stalo kartě osudným.
reklama