Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Thinkpad Edge S430: mobilní i výkonný

3.10.2012, Jan Vítek, recenze
Thinkpad Edge S430: mobilní i výkonný
Lenovo již delší dobu nabízí ThinkPady pro nenáročné zákazníky, které dostaly označení Edge. My se dnes podíváme na model S430 se 14" obrazovkou a platformou Intel Chief River s procesorem Ivy Bridge, jenž mimo jiné nabídne i rozhraní Thunderbolt. Hurá na něj.

LCD displej


Výrobce nám poskytne 14" displej, který má v tomto provedení povrch anti-glare, čili matný. ThinkPad Edge S430 jsou ale také vyráběny i s lesklým displejem, takže pokud máte v tomto ohledu preference, informujte se. Všechny běžně u nás prodávané S430 by ale měly mít kombinaci matného displeje s rozlišením HD+, tedy 1600 x 900, což je i náš případ. Takové rozlišení již vypadá daleko lépe než nudné 1366 x 768, které se na práci příliš nehodí. Oněch vertikálních 132 pixelů navíc je dost znát, zvláště když máte zkušenosti s 15,6" notebooky s prostým HD.
- pohled zpříma -


S rozlišením tedy můžeme být spokojeni, ale co ostatní vlastnosti použitého LCD panelu? Zde v podstatě stačí zmínit, že jde o typ TN s podsvícením pomocí LED. Nabídne tedy jasnou a čistou bílou barvu a v tomto případě také celkově dostatečně vysoký jas.
- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -


Ovšem jak přijde na pozorovací úhly, tak je to špatné jako obvykle. Dochází k poklesu jasu a především k invertování barev.
- pohled zespoda -


Celkově ale můžeme být s displejem velmi spokojeni a nezbývá nám, než si počkat, až výrobci začnou ve velkém nasazovat displeje vyráběné lepšími technologiemi. Na to už ale čekáme dlouho.


Webkamera


Lenovo nám pro obsluhu webkamery ThinkVantage Virtual Camera nepřipravil žádný software, a tak si musíte případně nějaký doinstalovat sami. Obraz webkamery je za dne velmi rychlý, téměř bez náznaků rozmazání. Ukazuje také dobře prokreslenou scénu s ohledem na světlo a barvy, ovšem celkově je obraz trošku přeostřený a ukazuje zubaté okraje u hran.

Celkově můžeme být ale s webkamerou spokojeni, protože ta na svůj účel bezpečně postačí.


Zvukový systém


O zvukovou produkci se postarají dva reproduktory umístěné nad klávesnicí. U pracovního notebooku nelze automaticky očekávat, že zvuk bude neobyčejně kvalitní. Mělo by nám stačit, že bude silný a při nejvyšším nastavení hlasitosti nebude rezonovat, což Lenovo v tomto případě splňuje.

Jinak nám předvádí dle očekávání plochý, nevýrazný a značně zkreslený zvuk, stejně jako drtivá většina ostatních notebooků.


Ergonomie


O Lenovu ThinkPad Edge S430 můžeme uvažovat jako o mobilním stroji, však má 14" displej a hmotnost pod 2 kg. Nicméně jinak k tomu nemá ty nejlepší předpoklady. U mobilního notebooku se cení, když můžeme doširoka rozevřít displej, zatímco zde to je kvůli zapuštěným a jinak pevným kovovým kloubům jen běžných cca 135°.

Dále jde také o umístění nasávacích otvorů chlazení, které jsou na jedné polovině spodního panelu. Na klíně si je tak celkem snadno zaplácneme nohou a ani na rovné stole nebude přístup čerstvého vzduchu kvůli nízkým nožkám nejlepší. Ale nedá se říci, že by měl Edge S430 problémy s chlazením.

Rozložení portů a ostatních prvků na hranách notebooku by mohlo být rovněž lepší. Až na napájecí konektor a otvor pro zámky je všechno umístěno spíše vepředu. Vyčnívající kabely pak mohou uživateli vadit při práci s myší, což platí pro praváky i leváky. Když si ale uvědomíme, že kromě výdechu chlazení nám mnoho prostoru zabere mechanika i dvířka od pevného disku, je jasné, že zde Lenovo nemělo moc na výběr.

Klávesnice AccuType je sice něco úplně jiného, něž na co jsou dlouholetí uživatelé Thinkpadů zvyklí, ale osobně bych ji nezatracoval. Líbila se mi především dobrá hmatová odezva kláves a pak už je jen třeba si zvyknout na jejich rozložení a také na to, že nemají klasický profil - jde o klávesnici Chiclet. Zato tu ale máme klasický trackpoint doplněný o moderně pojatý touchpad s tlačítkem pod spodní hranou. Místo stisku pak určí, zda zareaguje jak levé nebo pravé tlačítko.