reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

ThinkPad X1 Carbon: lehoučký cestovatel

, , recenze
ThinkPad X1 Carbon: lehoučký cestovatel
Dnes jsme si připravili recenzi jedné specialitky, a sice malého ultrabooku X1 Carbon, který si Lenovo připravilo k příležitosti 20. výročí značky ThinkPad. Očekávat můžeme velmi kvalitní zpracování i materiály a vysoký výkon v malém balení. A to není vše.

Vnější zpracování


Když nám ThinkPad X1 Carbon přistane na stole, vypadá prostě jako malá čtverhranná placka, jejíž vzhled naruší pouze loga Lenovo a ThinkPad v předních rozích a v zadním rohu jsou pak jen dvě malé LED kontrolky ukazující stav baterie a počítače (logo Energy Star je určené k odstranění). Povrch krytu víka je matný a na omak působí skoro jako jemný smirkový papír díky svým miniaturním lesklým částečkám. Právě tato část je také vytvořena z uhlíkových vláken a osobně mohu říci, že tak tuhé a tlaku odolávající víko jsem asi ještě neviděl, zvlášť když vezmu v úvahu jeho malou tloušťku.
- klikněte pro zvětšení -


Z druhé strany to vypadá na stejný materiál, ale ve skutečnosti jde o hořčík/hliník. Zde také najdeme celkem sedm šroubků, díky nimž bychom se měli snadno dostat do útrob počítače, ale to jednak není (alespoň hned po pořízení počítače) vůbec nutné a pak to ani není tak jednoduché. Dovnitř se sice dostaneme, ale jak už tomu u podobných počítačů bývá, kvůli nahuštěnosti komponent je vše možné propojeno plochými kabely, takže jsem dalšího šťourání raději zanechal. Spokojíme se tedy s pohledem na spodní panel, kde jsou čtyři velké nožky, průduchy pro nabírání čerstvého vzduchu a taky dva boční podlouhlé otvory, za nimiž jsou reproduktory.
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče portů různých rozhraní, těch tu pochopitelně moc není, neboť je není kam dát. Na pravou stranu se vešla čtečka karet SD, za ni 3,5mm konektor pro headset, mini DisplayPort, jeden USB 3.0 a otvor pro zámky Kensington.
Na levé hraně máme hardwarový vypínač bezdrátových rozhraní, za ním USB 2.0 schopný napájet připojená zařízení i z vypnutého počítače, výdech chlazení a nakonec netradičně tvarovaný napájecí konektor. Dalo by se říci, že s trochou snahy by Lenovo jistě našlo místo pro alespoň ještě jeden port USB, ale bohužel, nestalo se.
- klikněte pro zvětšení -


Při pohledu na přední část nenajdeme vůbec nic, takže si notebook rovnou obrátíme...
- klikněte pro zvětšení -


... abychom na zadní straně našli pouze záslepku slotu pro SIM kartu volitelného rozhraní 3G WWAN.


Vnitřek notebooku


Díky tenké základně se může displej i se svými zapuštěnými klouby plně rozevřít do úhlu až 180 °, což na cestách často přijde vhod. Rámeček displeje je velmi tenký, plastový a těsně přiléhá až k matnému a antireflexnímu povrchu displeje. V jeho horním okraji pak máme kameru s rozlišením 720p, těsně vedle ní kontrolku a po stranách pak mikrofony.
- klikněte pro zvětšení -


Jako správný ThinkPad má i X1 Carbon nad klávesnicí řadu tlačítek, jež poslouží pro ovládání zvuku (hlasitost, mute, mikrofon) a pak tu je jedno další, které nechá ihned zobrazit menu SimpleTap. Na pravé straně najdeme dvě kontrolky pro bezdrátová rozhraní, SSD a nakonec zeleně podsvícený vypínač.

Klávesnici typu Chiclet Lenovo ve svém případě nazývá AccuType a my ji můžeme pochválit za jej velmi pevný podklad, který se neprohýbá. Z jejího středu dle očekávání nezmizel tradičně červený trackpoint, který má pod sebou připravena tři tlačítka.

Ovšem i přes přítomný trackpoint není touchpad hned pod ním jen chudým příbuzným. Jeho velký povrch, pod jehož spodním okrajem se ukrývá tlačítko, je velmi příjemný na dotek a prsty po něm velmi snadno kloužou. Nezdráhal bych se jej dokonce označit za jeden z nejlépe provedených touchpadů, s jakými jsem kdy pracoval.

Nakonec máme napravo od touchpadu čtečku otisků prstů pro rychlé a bezpečné přihlášení do systému.

reklama
reklama
reklama
reklama