www.svethardware.cz
>
>
>

TP-LINK TL-WR1043ND: připraven na gigabit

TP-LINK TL-WR1043ND: připraven na gigabit
, , recenze
Doby vytáčeného připojení jsou již nenávratně pryč a dnes není problém dovést do bytu či domu linku s rychlostí 100 mbit. Komplikace však nastávají u routeru, který často takový objem dat nezvládá. Proto se dnes podíváme na gigabitový model z dílny TP-LINK.
K oblíbeným
reklama
Nyní přichází na řadu předposlední kapitola, kde si již jako tradičně shrneme naměřené výsledky a porovnáme s konkurencí. TP-LINK se s cenou pohybuje v blízkosti ostatních routerů, a tak lze předpokládat, že bude dosahovat i stejných přenosových rychlostí.Při přenosu malých souborů si vedl testovaný model nadmíru dobře a vybojoval si první místo. Rozdíl oproti dalším v pořadí je však nepatrný.Přesouvání jednoho většího souboru skrze FTP se TP-LINKu příliš nepovedlo a skončil spíše na chvostu startovního pole.Přesun stejného souboru skrze prostředí Windows vykázal až neuvěřitelné zrychlení, které se v porovnání s předchozím testem nedá vůbec srovnávat. Oba testy jsem pro jistotu opakoval vícekrát, ale hodnoty byly velmi podobné těm z prvního měření.

Syntetický benchmark IPERF 10 katapultoval TP-LINK znovu do vedení. Rychlost přes 80 Mbit/s je již velmi dobrý výsledek. Byl jsem zvědavý, jak dopadne test IPERF 1.

K mému překvapení dopadl test obdobně špatně, jako přesun monolitického souboru přes FTP. TP-LINK nepochopitelně propadl a umístil se přibližně uprostřed testovaných routerů. Znovu jsem tedy opakoval testy a znovu jsem dosáhl stejných hodnot.Poslední test se zaměřuje na dosluhující standard 802.11g. V tomto případě propadl testovaný model na plné čáře. Během přenosu dat totiž rychlost klesla na velmi nízkou hodnotu a odhadovaný čas vzrostl přes jednu hodinu. Opakované spuštění testu, či restart zařízení nepomohl. Zde vidím zádrhel ve firmwaru.

Díky přítomnosti USB portu jsem také otestoval bezdrátový přenos z notebooku na externí pevný disk. Jednalo se o 3,5" model s 7200 RPM a TP-LINK si znovu nevedl nijak výrazně dobře. Přesun většího souboru trval přibližně 30 minut, což je srovnatelné s rychlostí okolo 10 mbit/s. Tato rychlost platí pro oba směry, tedy download i upload. Při použití čerstvě naformátované (NTFS) USB flash paměti se rychlost držela na podobné hodnotě.

Nyní se podíváme na výsledky přenosových rychlostí po metalické vedení. V oblasti LAN-LAN si TP-LINK nevedl vůbec špatně a vykazoval solidní hodnoty. O něco horší to bylo při zapojení WAN-LAN, kde by zvládl stěží „uroutovat“ 100Mbit přípojku.


Test
Rychlost (Mbit/s)
Přenesená data (Mbit)
TCP LAN-LAN
751,40
10 800
UDP LAN-LAN
870,40
12 500
TCP WAN-LAN
119,10
1 900
UDP WAN-LAN
268,60
3 800

Zátěžový test, při kterém byla kontrolována odezva z počítače na router, router umístěný za ním a také na seznam.cz, dopadl dobře. Takto rychlé routery mají většinou dostatek výpočetní síly pro více počítačů, nicméně pozor si dejte při tvorbě QOS. Ten dokáže zatopit i mnohem výkonnějším strojům.

Při posledním testu bylo nutné oběhnout celý dům a změřit sílu signálu v jednotlivých místnostech. Na pomoc byl přizván Thinkpad T500 a program Lenovo Access Connections, který jako jeden z mála zobrazuje sílu signálu v procentech.V prvním patře byl signál v blízkosti routeru výborný, avšak ve vzdálenějších pokojích to už tak slavné nebylo, nicméně stále se jednalo o dobrý signál.V přízemí se opakovala stejná situace, v blízkosti pod testovaným routerem se signál držel na vysoké hodnotě, zdálenější místa už pokryl slaběji.

reklama
Nejnovější články
Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy Seagate uvedl SATA SSD disky FireCuda 120 pro herní sestavy
Spousta sestav má stále ještě hlavní úložiště připojené přes SATA konektor. Pro ně připravila společnost Seagate nové SSD disky FireCuda 120. V rámci možností rozhraní nabízí velmi slušné výkony.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm Digitimes: generace Zen 4000 Vermeer nakonec může být už 5nm
Velice zajímavá a nečekaná zpráva přichází od serveru Digitimes, dle nějž se AMD stalo pro firmu TSMC jedním z nejdůležitějších zákazníků, což by se mělo projevit celkově vyšší úrovní spolupráce. Spekuluje se tak dokonce o tom, že Vermeer budou 5nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS Raspberry Pi 4 získalo 8 GB RAM, nastupuje 64bitový Raspberry Pi OS
Počítač Raspberry Pi 4 je na trhu už téměř rok a během něj zvládla nadace Raspberry prodat téměř tři miliony kusů různých jeho verzí, přičemž ty se potýkaly s různými problémy, jež si vyžádaly nové revize. Nyní přichází ale další model s 8 GB RAM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
"Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru "Ohnivý kruh": astronomové spatřili vzácnou galaxii z mladého vesmíru
Galaxie obvykle známe ve tvaru koulí nebo spíše v jejich ikonické spirální podobě, ovšem velice vzdálená galaxie R5519 je označována za ohnivý kruh právě kvůli svému tvaru a celkové podobě. Jak vznikla?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470 Asus, MSI i ASRock umožní přetaktování na deskách s B460 a H470
Asus se chlubí možnostmi přetaktování procesorů na deskách s čipovými sadami Intel B460 a H470, čili se sérií 400 určenou pro procesory Comet Lake-S. Nelze ale samozřejmě počítat s tím, co nabízí čipsety řady Z. 
Včera, aktualita, Jan Vítek