Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

TV tuner AVerMedia M150

25.1.2006, Radek Jahoda, recenze
TV tuner AVerMedia M150
Po uvedení Windows XP Media Center Edition (MCE) nastávají pro výrobce zlaté časy. Není již nutné se s takovou vervou věnovat vývoji software, který je většinou nejslabším článkem zařízení, a mohou se zaměřit na hardware a ovladače. Zřejmě se budeme v budoucnu setkávat s takovým přístupem čím dál častěji. Nebudeme zde rozebírat Windows XP MCE, podíváme se na TV kartu, která služeb tohoto systému využívá.
Kapitoly článku:
  1. TV tuner AVerMedia M150
  2. Ovladače
  3. Enkodér a závěr
Obsah "balení"

Karta se zřejmě ani nedodává pro koncové odběratele, ale pouze v OEM verzi. To ale není na závadu, aby si ji koncový uživatel koupil. Pouze se musí spokojit s tím, že není zabalená v barevné krabici a je bez návodu. Jinak ale dostane vše, co opravdu potřebuje a navíc ho může hřát svědomí, že dělá něco pro ochranu přírody, když nemusí (chybějící) krabice a papíry vyhazovat.

Do ruky se Vám tak dostane "pouze" TV karta, anténa pro příjem FM rádia a jedno CD s ovladači.


Pro zvětšení klikněte

Výrobce uvádí tyto systémové požadavky:
  • CPU: Intel Pentium 4 2.4 GHz, 128 MB RAM a vyšší
  • Jeden volný PCI slot
  • Zvuková karta
  • Grafická karta se 64 MB paměti PCI nebo AGP s DirectX 8.0 nebo vyšší
  • Pevný disk 60 GB

Doporučený procesor se zdá velmi nadnesený vzhledem k tomu, že karta obsahuje hardwarový enkodér MPEG-2, za minimální základ tak lze považovat klidně 500 MHz procesor. Samozřejmě pro bezproblémový chod samotných Windows XP a pro přehrávání videa (nejen MPEG-2) to chce daleko více. Také o velikosti pevného disku se dá spekulovat, ale nechme to bez povšimnutí, každý má totiž jiné nároky. Pro zvýšení komfortu ovládání by to chtělo hlavně dálkový ovladač, který se s touto kartou nedodává a zřejmě se spoléhá na ovladač, který k MCE dodává Microsoft.


Hardware

Při pohledu na kartu znalého uživatele nic nepřekvapí. Rozložení všech součastek je standardní jako na všech jiných kartách, nic nového vymyslet nelze. Vychází to už z dnes používané koncepce.


Pro zvětšení klikněte

Nejblíže PCI sběrnici je samozřejmě srdce celé karty - video a audio dekoder CX23882. Je to nejnovější čip této kategorie od firmy Conexant, která se nejvíce proslavila svými dekodéry řady BT848/878 (původně Brooktree), takže má s tímto oborem bohaté zkušenosti. Čip CX23882 vychází ale z daleko novější řady CX23xxx, disponuje kromě demodulátoru signálu desetibitovými převodníky, které se pomalu stávají standardem a zvládne již i video ve vysokém rozlišení (HD). Samozřejmostí je dnes i demodulace zvuku všech standardů včetně B/G, D/K a NICAM a digitalizace v šestnácti bitech se vzorkováním 32, 44 nebo 48kHz, synchronizace vzorkovací frekvence zvuku s videem je už také samozřejmostí. V podstatě se dá říci, že při dnešních cenách nemá smysl kupovat karty, které nemají digitalizaci zvuku na jednom čipu.

CX23882 pak může být ještě podpořen "bratříčkem" pro kompresi videa do MPEG formátu, jako je to u této karty. Dá se říci, že je to stále ještě nutnost, pokud chcete kartu používat ve Windows XP MCE, protože softwarová komprese stále ještě není k dispozici, přestože se její uvedení očekává velice brzy (již to oznámila např. firma CyberLink). Tím bratříčkem je v tomto případě obvod CX23416 od té samé firmy. Firma ho pasuje do kategorie low-cost čipů, opět jde ale již o osvědčené řešení, které bylo použito v minulosti u high-end čipů. Dnes už ale Conexant ani nic takového nedělá, což svědčí o celkovém posunu směrem dolů. Kompresor CX23416 se tak může pochlubit všemi technologiemi, které vylepšují kvalitu obrazu (redukce šumu, rozšířené hledání pohybových vektorů, adaptivní kvantizace).

Kvalitu obrazu ale nejvíce ovlivňuje analogová část karty, což právě nebývala nejsilnější stránka tohoto výrobce. Tentokrát ale musíme konstatovat úplný opak. Dokonce si troufám tvrdit, že ji můžeme řadit k tomu nejlepšímu. Tuner je sice stejný jako na jiných modelech (nejen tohoto) výrobce (Philips FM1216), ale je perfektně odstíněn. V napájecí větvi je totiž zapojen lineární stabilizátor (klasický 78M05) a hlavně dva velké elektrolytické a dva keramické kondenzátory a pak ještě filtrační RLC obvod. Jednoduché, levné, ale účinné. Vše je vidět na obrázku nad tunerem. Na druhou stranu si nelze nevšimnout zdvojených kontur, těžko říci, co toto způsobuje, snad špatné impedanční přizpůsobení, které vytváří odrazy. Škoda toho. Jako doklad si klepněte na následující obrázek.

Co se týče citlivosti a kanálové strmosti, kvalita tuneru je již léty ověřená, při srovnání s klasickou stolní televizí ale stále zaostává. Je tedy nutný lepší televizní signál, nečekejte, že vše chytíte na kus drátu. Obraz je jinak čistý bez barevného šumu a zvuk je také výtečný. Výhodou tuneru je i schopnost příjmu FM rádia, kvalita je rovněž dobrá, samozřejmě ve stereu.


Pro zvětšení klikněte

Mrkněme se ještě na zadní panel. Ten obsahuje (shora) anténní konektory pro rádio a TV, dále S-video vstup a dva cinche pro vstup stereo zvuku. Kompositní vstup překvapivě chybí a ani není dodávaná jakákoliv redukce, přestože výrobce uvádí možnost připojení. S-video konektor je normální čtyřpinový miniDIN a také spoje na desce nenasvědčují tomu, že by tento konektor byl multifunkční. Existuje sice varianta zapojení jednoho vstupu do S-video i kompositního vstupu video dekoderu, nemohu ji ale potvrdit, až takové pokusy jsem s kartou neprováděl.


Pro zvětšení klikněte