Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci

24.11.2009, Jan Vítek, recenze
UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci
Společnost UMAX asi nemáme zrovna zanesenou mezi nejznámější výrobce notebooků, i když jich na svém kontu má celou řadu. Bude ale zajímavé zjistit, jak se ukáže její model VisionBook W842T. Jde o tenký notebook využívající platformu Intel CULV a OS Windows 7, což je samo o sobě zajímavá kombinace.

Použitý hardware


Co se týče použitého hardware, pak až na použitý procesor se dočkáme normální výbavy, jakou mají i běžné notebooky. Platforma CULV zde tedy vyloženě stojí a padá na procesoru, zde dvoujádrovém Celeronu SU2300. Tento nový procesor vypuštěný teprve v třetím kvartálu tohoto roku má základní frekvenci 1,2 GHz, již by měl být schopen díky Intel EIST (Enhanced Speedstep Technology) pomocí úpravy násobiče snižovat. Díky tomu by bylo možné zlepšit úspornost energie, tedy prodloužit výdrž na baterii a také snížit nároky na chlazení a snad i hlučnost.Ovšem v tomto případě CPU-Z ukazuje, že Intel EIST je tu nevyužitý, protože procesor stále pracuje na základní frekvenci, i když v systému přímo nastavíme úsporný režim. Je otázkou, kde je chyba a proč se procesor nehodlá podtaktovat i při téměř nulové zátěži systému a tvrdošíjně trvá na nastaveném nášobiči 6x. Kvůli tomu i napětí procesoru zůstává na základní hodnotě, přesně jednom voltu.

Dále se dozvíme o tom, že procesor má k dispozici 2x 32 kB datové a stejně tak instrukční L1 cache a pak obě jádra sdílí 1 MB L2 cache. A krom toho jsou zde podporovány instrukční sady MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3 a EM64T.Jako čipová sada byla instalována kombinace Intel GS45 s ICH-9M. Jedná se o moderní sadu s podporou pamětí DDR3, až 1066MHz FSB a také podporou přehrávání Blu-ray médií s hardwarovou akcelerací AVC/VC1/MPEG2.O to se stará integrované grafické jádro Intel GMA 4500MHD. To má pracovat na 475 MHz, využít 10 unifikovaných shaderů a přidělených 64 MB z hlavní operační paměti. Nalezneme zde také informace o podpoře API DirectX 10 a Shader Modelu 4.0, ale to nás téměř nemusí vzhledem k nízkému výkonu zajímat a u tohoto notebooku dvojnásob.Pokračujeme s operační pamětí, jež je zde typu PC3-8500F (533 MHz) a pochází od společnosti Samsung. Instalovány jí zde byly v jednom modulu 2 GB, přičemž další slot není snadno k dispozici a je otázkou, zda tu nějaký druhý vůbec bude. Zvýšit tak lze celková kapacita operační paměti na 4 GB, ovšem takové moduly jsou dnes ještě velmi drahé. Dále se dozvíme, že paměti pracují dle CPU-Z na 400 MHz s časováním 6-6-6-15.Nakonec se zde zmíním o použitém pevném disku - Western Digital WD5000BEVT-00A03T0. Jedná se o model klasické řady WD Scorpio Blue, jež dosahuje kapacit od 80 GB až po 1 TB, což je nejvíce, kolik dnešní 2,5" disky poskytují. Ostatní vlastnosti jsou pak naprosto standardní pro dnešní disky - rozhraní SATA 3 Gbps, 8MB vyrovnávací paměť a otáčky 5400 za minutu. Jako technologie pro zajištění nižší hlučnosti a naopak vyšší bezpečnosti slouží WD WhisperDrive, ShockGuard a SecurePark.


Použitý software


V tomto ohledu toho ke sdělení příliš není, protože se dočkáme pouze čistě nainstalovaného systému Windows 7 Home Premium s příslušnými ovladači a aplikací BisonCam pro webkameru. UMAX nás tedy nijak nezatěžuje nevyžádaným software, což může pro někoho být plus a pro jiného minus, to si vybereme každý sám.