Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci

24.11.2009, Jan Vítek, recenze
UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci
Společnost UMAX asi nemáme zrovna zanesenou mezi nejznámější výrobce notebooků, i když jich na svém kontu má celou řadu. Bude ale zajímavé zjistit, jak se ukáže její model VisionBook W842T. Jde o tenký notebook využívající platformu Intel CULV a OS Windows 7, což je samo o sobě zajímavá kombinace.

LCD


LCD se vyznačuje moderními parametry, tedy podsvícením pomocí LED a "filmovým" poměrem stran 16:9 s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Také povrchová úprava panelu je lesklá.Obrazovou kvalitou tento panel příliš nenadchne, protože tmavé odstíny se na něm začnou invertovat již při velmi mírném pohledu zespoda a boční pohled zase přinese rapidní pokles kontrastu. Ovšem barvy se přitom příliš nedeformují.Opravdovým problémem tedy zůstávají vertikální pozorovací úhly, takže při takovém sledování filmů bude velmi záviset na tom, jak si panel nastavíme, abychom si film alespoň nějak vychutnali.Vyhodnotit rovnoměrnost podsvícení není zrovna snadné, protože displej se všelijak leskne a dočkáme se velkých rozdílů, pokud se zcela zpříma díváme na horní, či dolní část. To ostatně opět potvrzuje, že vertikální pozorovací úhly mají k ideálu velmi daleko. Zdá se však, že poněkud více podsvícené jsou rohy displeje.


Webkamera


Webkamera má rozlišení dnes už klasické 1,3 megapixely a k dispozici je tu software BisonCam, jenž je dodáván také na přiloženém CD. Její obraz je nastaven tak, aby se zachovala slušná obnovovací frekvence i na úkor jeho kvality. Dočkáme se rovněž menšího zpoždění, ale za dobrého osvětlení odpovídajících barev.


obraz kamery při nízkém denním osvětlení


Zvukový systém


Notebook disponuje dvěma reproduktory umístěnými zespod základny na bocích. Ty se svým zvukovým projevem představují průměr mezi běžnými notebooky. Dobré je, že ani na nejvyšší hlasitost se nedočkáme jejich chrčení či jiných nelibých zvuků, ale na druhou stranu od nich nečekejme bohatý zvuk. Přednes má klasický "plastový nádech", postrádá dynamiku, basy a zkrátka se hodí jen jako nouzové řešení, pokud po ruce zrovna nemáme reprosoustavu. Na druhou stranu bude pro běžné sledování filmů se svou silou stačit.


Ergonomie


Toto téma můžeme načnout zmínkou o LCD panelu, jenž by mohl mít o chlup větší úhel pro rozevření, když už o tomto notebooku budeme tedy uvažovat jako o snadno přenosném přístroji. Pokud totiž jej budete mít na klíně, pak by se možnost nastavení displeje dle libosti velmi hodila. Dnes tímto ale disponuje jen málo modelů. Velmi špatné ovšem je, že pokud displej nastavíme zhruba do pravého úhlu, nedrží vůbec pevně a má značnou vůli.

Co se týče klávesnice, pak ta má plnou velikost a také nepříliš tradiční tvar kláves. Osobně jsem zvyklý na to (a asi nebudu sám), že klávesy jsou po stranách zkosené, což mi ulehčuje jejich nahmatání poslepu a vlastně celou orientaci. Pokud ale klávesy zkosené nejsou, jako v tomto případě, zaznamenal jsem daleko více překlepů a podstatně zhoršený komfort při psaní. Na jednu stranu tu tedy sice máme velkou plochu kláves, ale to zdaleka není vše.

A pak je tu touchpad, jejž bych po několika dnech strávených s tímto notebookem raději nikdy nepoznal. Vidím v něm hned tři zásadní problémy. Jednak je to velmi neurčite označená dotyková plocha, takže není hned jasné, kam můžeme sáhnout a dočkat se odezvy a kde už touchpad nezareaguje. Budiž, to by se dalo ještě překousnout, ovšem kombinace povrchu z lesklého a přilnavého materiálu s velmi špatně zpracovanými tuhými tlačítky bez dotykové ani zvukové odezvy dokáže práci s tímto notebookem velmi rychle znechutit. Myš tak považujte k tomuto notebooku za nutnou.