Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci

24.11.2009, Jan Vítek, recenze
UMAX VisionBook W842T: Intel CULV v akci
Společnost UMAX asi nemáme zrovna zanesenou mezi nejznámější výrobce notebooků, i když jich na svém kontu má celou řadu. Bude ale zajímavé zjistit, jak se ukáže její model VisionBook W842T. Jde o tenký notebook využívající platformu Intel CULV a OS Windows 7, což je samo o sobě zajímavá kombinace.
K vyzkoušení jsme tedy dostali nový notebook UMAX VisionBook W842T, jenž se pyšní platformou Intel CULV (Consumer Ultra-Low Voltage). Alfou a omegou je zde procesor Intel Celeron SU2300, jejž můžeme postavit mezi klasické mobilní Core 2 a procesory Atom. Intel tak poskytuje kompromis mezi nízkou spotřebou a výkonem, což tento přístroj staví mezi notebooky a netbooky, ovšem vzhledem k ostatním použitým komponentám i velikosti má VisionBook W842T rozhodně blíže k notebookům.Využita je zde totiž moderní čipová sada Intel GS45 s integrovaným grafickým jádrem GMA 4500MHD a také paměti typu DDR3, což dnešním netbookům vůbec nepřísluší a stejně tak 500GB pevný disk přísluší spíše výkonnějším strojům. Co se týče zpracování celého 14" těla notebooku, pak to není úplně nejlepší. Přicházející móda tenkých, lehkých a levných přístrojů s sebou nutně přináší riziko, že se budeme setkávat s tenkými plasty, které se budou prohýbat. V tomto případě ale není vůbec žádný problém prohnout celou základnu, přičemž ani pevný disk není uzavřen v odolné schránce, takže jeho "kumbálek" lze snadno zmáčknutím deformovat. Toto by mohlo při přenášení notebooku, na což je ostatně dělaný, přinést jeho poškození.

Co se týče výkonu, pak ten odpovídá použitým komponentám, jimž vévodí 1,2GHz procesor - zmíněný Celeron SU2300. Ten je založen na architektuře Core 2 a jeho výkon tomu dle provedených testů odpovídá, stejně jako je odpovídající i výkon nízko taktovaných pamětí DDR3. Toto se také podepisuje na výsledcích testů integrovaného jádra GMA 4500MHD, které jsou o něco slabší než obvykle, ovšem pevný disk WD5000BEVT se ukázal v dobrém světle.

Notebook také vyniká nízkou spotřebou, díky níž nepotřebuje nijak silné chlazení, ovšem to by si zasloužilo mít k dispozici ventilátorek, který nebude hlučet tak vysokým tónem. Jinak se dá provoz označit za tichý. Škoda také je, že baterie disponuje nízkou kapacitou, což stačí i při velmi nízké spotřebě na asi tři a půl hodiny provozu při nízké zátěži.


Poměr spotřeba/výkon
Málo pevné tělo a špatné klouby displeje
Štíhlé tělo a nízká hmotnost
Nešťastně zpracovaný touchpad
Výkonný 500GB pevný disk
Podprůměrný LCD displej
Orientační cena: 14 300 Kč s DPH (11 300 s DPH bez operačního systému)


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Umax VisionBook W842T UNW84.AABAAB poskytuje server Heureka.cz
Za zapůjčení notebooku UMAX VisionBook W842T děkujeme společnosti UMAX Czech a.s.


---------------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------------

For our test we happened to get a brand new notebooky UMAX VisionBook W842T which offers also a brand new platform Intel CULV (Consumer Ultra-Low Voltage). In this case CULV stands or falls on processor Intel SU2300 which can be placed in between classical mobile Core 2 processors and Atom family. Intel thus provides a compromise offering an adequate performance and low power consumption as well. Therefore the whole notebook could be considered a hybrid of notebooks and netbooks, but with respect to its other qualities such as the rest of its components and overall size, VisionBook W842T is without any doubts a member of notebook family.

It uses a modern chipset Intel GS45 with integrated graphics core GMA 4500 MHD and also DDR3 operating memory, none of which today's netbooks provide and also 500GB hard drive is nowadays not common among cheap computers. The whole 14" body of VisionBook W842T is plastic and in my opinion not tough enough. The upcoming trend of slim, light and cheap notebooks exposes consumers to the risk that they will be offered models made of thin plastic materials and the problem is clear - such notebooks are easy to bend, like in this case, where not even the hard drive is closed in a safe casing. Components may therefore be damaged while carrying.

And now for something completely different - performance. Broadly speaking, performance of VisionBook W842T generally corresponds to the used hardware. Processor Intel Celeron SU2300 is based on the Core 2 architecture and as such it behaves. Low-speed DDR3 module also provides rather limited performance and both these components directly influence the test results of GMA 4500MHD graphics core. On the other hand WD5000BEVT hard drive performed very well.

This notebook also has very low power consumption which is why it does not require much powerful cooling. Though the installed fan's sound could have much lower pitch, otherwise the notebook is rather quiet. And last, it is a shame that the provided Li-Pol battery has a low capacity that is able to offer just about 3.5 hours of operation in idle regime.