Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USB 2.0 a výkonnostní nárůst u flash disků

16.1.2003, Štěpán Mrázek, recenze
USB 2.0 a výkonnostní nárůst u flash disků
Včera jsme vám přinesli cenové srovnání flash disků s různou verzí rozhraní USB. Dnes jsme se rozhodli podívat na výkonnostní nárůst při použití sběrnice USB 2.0.
Flash disk, USB disk, memory bird to vše jsou různé názvy pro jedno zařízení. Flash paměť v kompaktním balení s USB konektorem, vypadající většinou jako přívěšek na klíče. Pravděpodobně nejběžnější používaným názvem je flash disk a tak se i my tohoto pojmenování budeme držet. V krátkém včerejším článku jsem srovnával papírové výkonnostní parametry flash disků určených pro sběrnici USB 1.1 a USB 2.0. Součástí onoho článku je taktéž porovnání cenového nárůstu pro různé paměťové kapacity.

Pro účely recenze jsme si vypůjčili dva modely o kapacitě 128 MB značky A-DATA. Oba kousky jsou prakticky totožné, liší se jen sběrnicí pro kterou jsou určeny. Jeden z nich je navržen pro USB 1.1 a druhý pak pro USB 2.0. Prohlédnout si je můžete na následujících fotografiích.




Obr. 1 - Balení je prakticky totožné...
klikněte pro zvětšení


Obr. 2 – Fotografie obou flash disků
klikněte pro zvětšení

Instalace

Samotná instalace ovladačů je nutná pouze ve starších operačních systémech (Windows 95/98), ty novější (ME/2000/XP) již zvládají flash disky bez problémů. Problém je ovšem někde jinde a sice v USB 2.0. Poté co jsem začal testovat rychlejší z obou flash disků a naměřil číslo 967 KB/s mi došlo, že je někde problém. Ten spočíval v nutnosti instalace ovladačů USB 2.0, které jsou dodávány na CD společně se základní deskou. Poté již probíhalo vše korektně a mohli jsme přistoupit k samotnému testování.

Pozn.: Mimochodem pokud byste si chtěli ovladače stáhnout kupříkladu pro desku s VIA čipovou sadou, pak budete pravděpodobně zklamáni - důvod je tam však jasně vysvětelen.


Výkon


Datovou propustnost jsme měřili na základní desce AOpen AK77-8x Max (VIA Apollo KT400 a VIA VT8235), společně s procesorem AMD Athlon XP 2000+ a 512 MB operační paměti OCZ DDR SDRAM PC3200. K testování jsme použili operační systém Windows XP a program SiSoft Sandra 2003. Výsledek je vcelku jednoznačný a sice sedminásobné zvýšení datové propustnosti. Srovnání vidíte v následujícím grafu:


Obr. 2 - Srovnání datové propustnosti


Závěr



Jak je vidět, USB 2.0 je pro flash disky to pravé rozhraní. Necelý jeden MB za sekundu je opravdu málo i pro můj stařičký 64MB kousek. No a pokud hodláte používat flash disk třeba pro přenášení fotografií či velkých souborů, pak je USB 1.1 značně nepohodlné (docela to trvá než nakopírujete 64 MB rychlostí 894 KB/s) a navíc zvolíte asi vyšší kapacitu než mých 64 MB.

Co se týká cenového nárůstu, ten je sice nepříjemný, leč z mého pohledu ospravedlnitelný. Navíc se časem jistě ceny srovnají a USB 1.1 flash disky pomalu zmizí z trhu. Jako ostatně u každé novinky.

Ceny:
  • A-DATA, 128 MB, USB1.1 - doporučená maloobchodní cena - 1 450 Kč bez DPH
  • A-DATA ,128 MB, USB2.0 - doporučená maloobchodní cena - 2 135 Kč bez DPH

Záruka: 36 měsíců



Za zapůjčení obou flash disků děkujeme společnosti: LEVI International