Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USB, USB a zase USB

12.7.1999, Vít Zatloukal, recenze
USB, USB a zase USB
Skoro to vypadá, že kdo nemá USB, jako by ani nebyl.
Nerad bych se mýlil, ale všechno nasvědčuje tomu, že Univerzální sériová sběrnice (USB) se v počítačích zabydluje stále více. Není asi třeba připomínat, že umožňuje jednoduché, rychlé a bezbolestné připojení prakticky libovolného počtu rozličných periferních zařízení (pokud je ono zařízení pro USB připojení vybaveno). Nejčastěji se s USB setkáme u klávesnic a myší, k USB sběrnici konvertují ale stále častěji i tiskárny, scannery, reproduktory, nové digitální fotoaparáty přenášejí snímky do počítače také přes USB. Dokonce i spojit dva počítače je přes USB možné, není to sice plnohodnotné síťové spojení, ale pro přenos souborů mezi počítači (resp. notebookem a počítačem) to stačí.

No jo, ale co když na svém starším počítači USB nemám ? Koupit nový ? To je sice nejlákavější řešení, mnohdy ale nerealizovatelné (zejména z finančních důvodů). Pokud vám ze zadní strany počítače nevykukují dva obdélníkové konektory, není ještě nic ztraceno. Především je potřeba nahlédnout do manuálu k základní desce, jestli přece jen USB nepodporuje. Pokud manuál nemáte, můžete zapátrat v BIOSu, jestli v některém z jeho oddílů nenaleznete položku povolení/zakázaní USB. Na základních deskách formátu AT je třeba použít USB kabel, podobně jako pro paralelní a sériový port. Bohužel USB kabel nebývá k většině základních desek dodáván, takže nezbývá, než si jej přikoupit samostatně. Nepodařilo se nám bohužel spolehlivě zjistit, zda je rozložení pinů USB konektoru na všech základních deskách stejné, ale na těch, které jsme měli k dispozici my, stejné bylo. Na některých základních deskách je USB konektor ve skupině s IrDA a PS/2, rozložení pinů je však stále stejné, takže lze použít kabel jen pro USB a část konektoru nechat nezapojenou. Raději se ale podívejte do manuálu k základní desce (pokud jej máte), jestli rozložení jednotlivých pinů v USB konektoru na vaší desce odpovídá tomu na obrázku:


Zapojení na obrázku je převzato z dokumentace Abitu, stejné zapojení jsme ale zjistili i u desek AOpen, Tomato a dokonce i některých dalších "noname", nevíme ale bohužel, jestli je to standard, který všichni výrobci dodržují.


USB-PCIAni pokud vaše základní deska USB nepodporuje, není ještě vše ztraceno. Podobně jako třeba SCSI adaptér je možné použít i USB adaptér. Nám se jeden takový adaptér dostal do ruky. Pochází z produkce Taiwanského Camtelu (http://www.camtel.com.tw/) a v podstatě je to PCI karta, která vám do počítače přidá dva USB porty. Použít se dá i pro přidání dalších USB portů, pokud vaše deska již USB obsahuje.
Instalace je veskrze jednoduchá, stačí vložit USB-PCI kartu do volného PCI slotu a zapnout počítač. Windows 98 i 95 OSR2 najdou nové zařízení a nainstalují. Základním stavebním kamenem karty je Opti FireLink čip, který oba druhy Windows znají a obsahují pro něj ovladače. K USB-PCI kartě proto nejsou dodávány žádné ovladače.
Zkoušeli jsme USB-PCI kartu od Camtelu pod Windows 95 OSR2 i 98 s různými USB zařízeními (klávesnice, zvukovka, tiskárna) a vše fungovalo naprosto bez problémů, jakoby Opti FireLink byl součástí základní desky.
Použití USB-PCI karty je dáno omezením na operační systém Windows 98, případně Windows 2000, ve Windows 95 (vyžadována je verze OSR2) je nutné nejprve doinstalovat podporu USB (z instalačního CD). Uživatelé Windows NT jsou bohužel z USB vyloučeni.


USB-paralelDalší zajímavou věcičkou související s USB, kterou jsme měli možnost vyzkoušet, je adaptér USB-paralelní port tiskárny. Na první pohled je to obyčejný kabel, na jehož jednom konci je plochý USB konektor pro připojení k počítači a na druhém konektor pro připojení tiskárny. Ovšem konektor klasický paralelní, dobře je to vidět na obrázku.

detailNení to však obyčejný kabel, jak jsme zjistili po rozebrání paralelního konektoru. V jeho útrobách se totiž skrývá (především) čip Lucent, který zajišťuje konverzi mezi USB a paralelním přenosem.
Původně jsme se domnívali, že i tento USB-LPT1 kabel pochází od Camtel, na jeho stránkách jsme však tento produkt nenašli (ve stručném manuálu není o výrobci ani zmínka, není nad výrobce, kteří se za své výrobky stydí). Funkce kabelu tím však nijak netrpí.

Nainstalovat jej lze ale pouze do Windows 98 (údajně i do Windows 95 OSR2,5, ale ty jsou pouze v anglické verzi a nemáme je k dispozici) a pak také o Windows 2000. Dodávána je jedna instalační disketa, po instalaci je zařízení detekováno jako CA930USB1 (USB port)". V ovladačích tiskárny je pak nutné k tisku nastavit tento nový port a můžete vesele tisknout. Rychlost tisku je z velké části ovlivněna rychlostí tiskárny samotné, takže použií USB kabelu vám mnoho času při tisku neušetří, výhodou je ovšem uvolnění paralelní portu pro jiná zařízení (např. Zip, externí CD apod.).

Klady a zápory obou zařízení jsou prakticky totožné: snadná instalace, jednoduché a užitečné použití, nevýhodou je omezení na Windows 95 OSR2, 98 nebo 2000. Microsoft zřejmě do Windows NT 4.0 podoru USB implementovat nehodlá.
K testování zapůjčil: 3 Stars