www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

VBI Compal FL90: notebook na přání

VBI Compal FL90: notebook na přání
, , recenze
VBI notebooky představují ojedinělý koncept mezi běžnými produkty. Na rozdíl od značkových výrobců nabízejí vysokou variabilitu v hardwarové výbavě. Uživatel nemusí vybírat přístroj podle ustálených modelových řad, ale může si notebook zkonfigurovat doslova na míru. Pro naši recenzi byl vybrán model VBI Compal FL90 osazený novou generací procesorů Penryn.
reklama
Většina notebooků patří mezi značkové výrobky s vlastní koncepcí, hardwarovou výbavou a designem. Jednotlivé notebooky jsou originály vyráběné v seriích pod značkou konkrétního výrobce. Nevýhodou tohoto konceptu je určitá nekompatibilita mezi jednotlivými produkty. V notebooku lze nejčastěji svépomocí vyměnit, respektive rozšířit pouze paměť, pevný disk nebo v nejlepším případě upgradovat procesor.

V tomto ohledu je desktopový hardware podstatně variabilnější. Uživatel může vybírat z hotových (značkových) sestav nebo si nechat "postavit" počítač na míru. Desktopovou základní desku od Gigabyte bez problémů osadíte grafickou kartou od Asusu, paměťmi od GeIL a celou sestavu pak můžete naskládat do libovolného toweru. Podobná variabilita mezi hardware komponenty je v případě notebooků takřka nemožná.

VBI (Verified By Intel)


Značkové notebooky většinou nelze před koupí nakonfigurovat, koncový zákazník vybírá z předem stanovených řad a modelů. Tento zažitý koncept mění notebooky označené jako VBI (Verified by Intel), Jedná se program společnosti Intel, který sdružuje požadavky na technické parametry notebooků s cílem umožnit vzájemnou kompatibiltu a zaměnitelnost komponent. Zákazník v praxi může vybírat jednotlivé části notebooku, které jsou navzájem kompatibilní. Tím odpadá podrobné studium jednotlivých nabídek, kdy uživatel porovnává hardwarovou výbavu notebooků se svou představou.

Koncept VBI notebooků jde jinou cestou. Uživatel si vybere šasi (konstrukci) odpovídajícího vzhledu a do něj si nechá hardware složit. Limitován je pouze vlastní peněženkou a představou o výkonu notebooku. Zákazník může vybírat z řady procesorů Intel, z mnoha pevných disků, pamětí a příslušenství od více výrobců. Svůj notebook si nakonfigurovat podobně jako desktop (konfigurátor je k dispozici na stránkách www.vbi.cz prostřednictvím kterých se řeší i servis/podpora). Další výhodou stavebnicového řešení je i snadnější upgrade v budoucnosti.


VBI Compal FL90

Základ filozofie notebooku VBI vychází ze standardizovaných CBB bloků. Veškeré komponenty jsou standardizované, což dává uživateli zcela volnou ruku při jejich výběru. Díky certifikaci má uživatel při upgrade jistotu, že komponenty s logem VBI budou 100% fungovat v jeho notebooku. V této recenzi se budeme věnovat VBI produktu postavenému na šasi Compal.

Model VBI Compal FL90 patří mezi 15,4" modely s velmi zajímavým hardware. Testovaný notebook byl osazen moderním 45nm procesorem Core 2 Duo T9300 a výkonným grafickým čipem NVIDIA GeForce 8600M GT s 512 MB paměti. Zajímavé jsou i ostatní parametry - 4 GB paměti, 200 GB diskového prostoru a především 15,4" displej s rozlišením 1440x900 pixelů.


ModelVBI Compal FL90
Procesor Mobile Intel Core 2 Duo T9300 (45nm)
Frekvence2,5 GHz (FSB 200x12,5)
ČipsetIntel Crestline PM965
RAM 4 GB (DDR2-667)
HarddiskSeagate ST9200420ASG (200 GB, 7200 RPM, SATA)
Úhlopříčka displeje 15,4" WXGA - Chunghwa CLAA154WP05A
Rozlišení displeje 1440x900 pixelů
Grafická karta NVIDIA GeForce 8600M GT - 512 MB
Zvuková kartaRealtek ALC268 - Intel 82801HBM ICH8M
MechanikaSlimtype DVD A DS8A1P
Reproduktorystereo
Výstup sluchátka/microf. sluchátka/mikrofon/SPDIF
Polohovací zařízení Touchpad
PS/2 ne
USB 4x USB 2.0
Výstup na externí monitor D-Sub
S-Video výstup ( TV out)ano
Express Card / PCMCIAano / ne
Firewire (IEEE 1394) ano
Čtečka karet4-in-1 SD/MMC/MS/Pro
Bluetoothano
Infra portne
WiFiIntel Wireless WiFi Link 4965AGN (Draft-N)
Modem Motorola SM56 Data Fax Modem
LAN Broadcom NetLink Gigabit Ethernet
Webcamano 2 Mpix
Speciální výbavabrašna, čtečka otisků
Typ baterie šestičlánková Li-Ion 4800 mAh
Deklarovaná výdrž baterie neuvedena
Délka x šířka x výška Š: 35,5 cm x D: 25,7 cm x V: 3,5 cm
Hmotnost 2,7 kg
Operační systém Windows Vista Home Premium (64bit)


SW a ostatní výbava


Doplňková výbava notebooku je poněkud chudá. Za standard lze považovat notebookovou brašnu a čtečku otisků prstů. Velmi stručně lze shrnout i softwarovou výbavu. Součástí 64bitového operačního systému Windows Vista nebyl žádný další software. Instalace antiviru apod. je proto zcela na vůli uživatele, což v podstatě odpovídá "svobodné" koncepci VBI notebooku.


Biometrická čtečka
reklama
Nejnovější články
Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet Facebook brzy vypustí satelity pro golbální internet
Především chudé země mají velký problém s pokrytím internetem i jeho cenou. Facebook se to už dlouho snaží vyřešit a nyní to vypadá, že použije satelity systému Athena na nízké orbitě. Ty by se mohly objevit už velmi brzy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené PC sestavy: červenec 2018 Doporučené PC sestavy: červenec 2018
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek52 komentářů
Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000 Microsoft Identity Bounty Program, za nalezení chyby až $100 000
Microsoft spustil Identity Bounty Program, kdy za nalezení závažné chyby v systémech přihlašování u vybraných služeb Microsoftu můžete dostat nemalou peněžní odměnu. Ta může činit až 100 tisíc dolarů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč Hackeři z MoneyTaker ukradli v ruské bance 20 mil. Kč
Nesprávně nastavený a neaktualizovaný router stál za úspěšným útokem hackerské skupiny MoneyTaker na ruskou banku PIR Bank. Hackeři byli schopni převést a vybrat peníze v hodnotě téměř 20 milionů korun.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89 Samsung uvádí obří 43" zakřivený monitor C43J89
Samsung představil nový obrovský 43" monitor C43J89, který pochopitelně disponuje zakřivenou obrazovkou s poměrem stran 32:10. Díky VA panelu potěší vysokým kontrastem 3000:1 a nabídne i 120Hz frekvenci.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář