reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velká recenze: Handspring Treo - první svého druhu !

17.1.2002, Zdeněk Michálek, recenze
Velká recenze: Handspring Treo - první svého druhu !
Treo byl v naší redakci jedním z nejtoužebněji očekávaných počítačů poslední doby. Jedná se o něco úplně nového: téměř bezkompromisním spojením kapesního počítače a GSM mobilu získal výsledný produkt vlastnosti, které jej určují být předobrazem "osobních komunikátorů" takových, jaké je známe ze slavného Star Treku. Podívejte se spolu s námi na jeho recenzi !
Kapitoly článku:
 1. Velká recenze: Handspring Treo - první svého druhu !
 2. Software a firmware
 3. Koupit nebo nekoupit ?
Jak už se kolega Štěpán Mrázek zmínil ve své recenzi na téma iPAQ3870, boj v redakci o to kdo bude testovat Treo byl tentokrát nezvykle tuhý. Přece jen se jedná o prvního významnějšího představitele nové generace PDA doplněných o GSM telefon (na rozdíl od smartphonů, kde jde o telefon doplněný o PDA) - a navíc se knám dostal už v den oficiálního uvedení přístroje na trh. Nakonec vše skončilo smírně a krabice s Treo 180g se přestěhovala na můj stůl. Tady ji máte v plné kráse.
Technickými parametry Vás unavovat příliš nebudu - stačí odkaz na pěkné zpracované české stránky Handpsringu věnované Treu. Takže jen úplný základ:
 • procesor Dragonball na 33MHz, 16M RAM, PalomOS 3.5.2
 • rozměry 11 x 6,9 x 1,8 cm, hmotnost 153 g
 • displej monochromatický 5 x 5 cm, 160 x 160 bodů, 16 odstínů šedi, podsvětlení, s podsvětlením inverzní zobrazení
 • GSM část 900/1800 MHz, handsfree sada, vibrační vyzvánění

V krabici byly jako ruské matrjošky (krabice, krabička, krabičička) zabaleny:
 • vlastní Handspring Treo 180g
 • hands free sada
 • síťový napáječ s adaptéry pro různé země (přijde při cestování vhod)
 • USB kabel k synchronizaci a napájení
 • CD-ROM s Palm Desktopem, HotSync manažerem, programem PocketMirror pro synchronizaci s Outlookem, mailovým klientem One Touch Mail a uživatelskou příručkou ve formátu PDF
 • rychlá úvodní příručka a reference, záruční list a prospekty

Prozatím chyběl český manuál (ale podle vyjádření distributora bude doplněn, přece jen - Treo bylo uvedeno na český trh před třemi dny). Zajímavost - záruční doba na Visora je jeden rok.


A pojďme od konce: osobně se mi velice líbil síťový napáječ a způsob připevňování redukcí k němu - redukce se nasune na tělo napáječe tak, že po nasunutí působí dojmem jediného celku, který je kompaktní, nemá snahu se rozložit a na druhou stranu - pokud jej rozložit chci, nedělá to problém. Zdroj je samozřejmě spínaný, takže je lehoučký a lze jej použít pro napětí rozvodné sítě 100V až 240V - a mimochodem pohled na štítek prozradil, proč je mit takový sympatický: jako výrobce je uvedena Motorola, jejíž produkty rozhodně nemají úroveň levných bezejmenných napáječů.
Konektor, kterým je napáječ zakončen, lze zasunout buď přímo do Trea nebo do protikusu synchronizačního kabelu (takže lze současně nabíjet i synchronizovat i bez kolébky).Synchronizační kabel se vyrábí ve dvou provedeních - pro sériový port a pro USB, ten testovaný byl v USB provedení. Cca 10cm od USB kabelu je odbočka pro připojení napáječe - takové připojení je v pořádku, kabelová změť zůstává za počítačem a od něj jde jediný kabel.

Tak, nechme už napínání a pojďme se podívat na hlavní věc celé recenze - Treo. Obrázek celkového náhledu přebírám ze stránek výrobce, přece jen se jim podařiloTreo nafotit trochu lépe.

Jak je z obrázku zřejmé, Treo se vyrábí i ve variantě s klávesnicí - recenzi na ni však až příště.

První dojem - umírněná elegance, ne příliš nabubřelá, ne extravagantní, ale příjemná, taková jaká má být. Žádný americký chrom a lesk, příjemný do ruky, hmotnost taková aby ještě neobtěžovala. Nic není lesklého, celý povrch je stejnoměrně matný, nepůsobí "amatérsky" jako některé levnější Visory od stejného výrobce.

Zběžná obhlídka: tlačítka na horní straně straně Trea odpovídají palmovskému standardu - ale jen počtem: při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že tlačítkem, kterým u Palmu spouštíte adresář, se dostanete do telefonního seznamu, kalendář jako jediný souhlasí, místo úkolovníku spustíte internetový prohlížeč a místo poznámkového bloku se dostanete do editoru SMS zpráv. Ikony na Graffiti plošce již zažitým zvyklostem odpovídají .


První problém byl se zapnutím: recenzi píši samozřejmě v noci, takže kolem je světla málo a i poměrně dobrý displej (kontrastem i kvalitou odpovídající menším Palmům) není dobře vidět. Bádám jak zapnout podsvětlení, bádám.. po chvíli to vzdávám a v krajní nouzi otevírám manuál. Aha, dva krátké stisky zapínají podsvětlení displeje. A překvapení - při podsvětlení je displej inverzní. Je to nezvyklé, ale po chvíli zjišťuji, že čitelnost je možná lepší než u Palma.Treo se ale běžně zapíná pouhým otevřením krytu. Aha, kryt: k tělu přístroje je připevněn kloubem, který je sice zajímavým designovým prvkem, při ukládání Trea do kapsy ale vadí. První mínus. Na druhé straně vypadá poměrně solidně, snad by mohl vydržet i menší pád.. ale raději nezkouším.


Kryt přímo volá po tom, aby okamžitě po zakoupení přístroje byl polepen ochrannou fólií - při běžném používání se zřejmě brzy poškrábe, průhledná plocha není nijak zvlášť tvrdá.

Ve srovnání s třeba PocketPC je jinak ovládacích prvků a konektorů poměrně málo. Anténka je - jako u správného mobilu - šroubovací, takže pokud si ji náhodou urazíte, můžete vyzkoušet, zda se dá sehnat i samostatně jako náhradní díl.


Na levém boku je kolečko - na první pohled něco podobného jako Jog Dial u Sony Clié, jedná se však ve skutečnosti o dvoupolohový kolébkový spínač, sloužící v módu "telefon" jako zesilování/zeslabování. v módu "PDA" k pohybu po položkách menu. Jasně je ještě vidět konektor pro 3,5mm jack hands-free sady. Mimochodem - škoda, že Tréo neobsahuje i MP3 přehrávač; sluchátko k tomu úplně vybízí (ale to souvisí i s neexistujícím rozšiřujícím slotem, bez nějž se paměti pro MP3 nahrávky jaksi nedostává...)

Druhý bok přístroje je fádní, nikde ani otvůrek.

Ve spodní části přístroje je prostor pro SIMM kartu kombinovaný s RESET tlačítkem. Zajímavost - SIMM karta se zasouvá do krytu, který se teprve zaklapne do Trea. Opět chvíle přemýšlení :-)


V horní části, jejíž fotka mi nějak nevyšla, a proto opět přebírám z českých stránek Handspringu, najdete kromě anténky úložný prostor pro stylus (pero), indikační LED (síla signálu, nabití baterií), vypínač zvonění (je možné aktivovat i vibrační signalizaci příchozího hovoru) a víceúčelový vypínač přístroje (jeden krátký stisk - zapnutí PDA, dva krátké stisky - zapnutí podsvětlení displeje, dlouhý stisk - zapnutí GSM části přístroje).Stylus je takový, jako má být: má svoji hmotnost, je příjemný do ruky, kovový uprostřed a umělohmotný na krajích, šroubovací na obou stranách (pro obsluhu RESET tlačítka).

Baterie (Li-Ion) přímo přístupné nejsou, dostat se k nim je možné jen po odšroubování krytu.

Výdrž na baterie jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet - Treo jsem měl půjčené jen na dva a půl dne; po úvodním nabití jsem vložil SIMM kartu, zaktivoval GSM část - a po celé dva dny Treo pracoval. Z toho se dá odvodit jediné - doba provozu Trea při běžném používání střídavě jako mobil a PDA je více než dva dny. Výrobce udává v pohotovostním režimu 60 hodin, to může být reálné.
reklama
reklama