Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vypalovačka MiniCDRW Archos XS4424

21.2.2000, Janusz Bubík, recenze
Vypalovačka MiniCDRW Archos XS4424
Test téměř miniaturní přepisovací USB mechaniky.
Úvodem:
Jedna z prvních mechanik umožňující připojení přes USB rozhraní. Je dodávána v pěkné papírové krabici s obrázkem a popisem technických parametrů (4x4x8x). Výrobce dodává tento typ podle typu připojení ve verzích USB, PCMCIA, CardBus a Firewire (IEEE1394). K nám se dostala verze USB, která se k počítači připojuje přes speciální USB kabel o délce zhruba 1m, což je zcela postačující. Kromě tohoto výstupu je zde ještě konektor pro připojení zdroje (12V/0.83A) a výstup na sluchátka. Škoda jen, že zde není třeba i samotné tlačítko Play.

archosPo vytažení z krabice nás jistě upoutá svým zajímavým vzhledem, třemi kontrolkami a žlutým tlačítkem. Není to Eject, jak by se dalo očekávat, nýbrž Lock. S jeho pomocí dáme počítači najevo, že jsme do mechaniky vložili disk, který je připraven ke čtení (nebo zápisu). Dalším zmáčknutím dáme najevo, že chceme médium vytáhnout. Teprve nyní můžeme fyzicky otevřít horní ochranné pouzdro a disk vytáhnout. Mechanika pomocí již výše uvedených kontrolek sděluje obsluze, co právě dělá. Zelená znamená, že je připojeno napájení. Žlutá oznamuje, že je zde vložen disk a bylo stisknuto tlačítko Lock, rychlé blikání znamená čtení. Červená informuje o zápisu nebo jeho simulaci.

Součásti balení je CD-ROM disk s programem Nero verze 4.0.7.0 společnosti Ahead Software gmbh, disketa s ovladači verze 2.39 pro Windows 98/98se, dokumentace, zdroj (podobá se nabíječce na mobilní telefony), propojovací USB kabel a samozřejmě samotná mechanika. Ta je původní konstrukce se stabilní obvodovou rychlostí (CLV) odolná proti jemným otřesům (tlumení pomocí tří gumových podložek) a s vlastním flash BIOSem o velikosti 256kB (2Mb) pro případné budoucí upgrady firmware (aktuální verze je označena A1.9). Jako vyrovnávací paměť slouží 28pinový 2MB EDO SOJ obvod Hyundai GM71C17803CJ s přístupovou dobou 60ns. Zbytek elektroniky včetně optické části (OPU24.25) je osazen především prvky Philips. Za zmínku stojí použitý USB kabel, který má z jedné strany je klasický USB konektor, z druhé mini centronics 36pin. Na této straně je také speciální malý plošný spoj s několika součástkami a nápisem USBIDE. Zřejmě se tedy jedná o redukci USB-IDE a mechanika samotná již komunikuje v IDE režimu.

otevrenaPři testování rychlosti jsme zjistili několik zajímavých údajů. Při kopírování 32MB souboru jsme dosáhli přenosové rychlosti 820 kB/s, při použití programu CD Speed99 verze 0.6beta pak dokonce 850 kB/s (5.7x). Rychlost přenosu z cache mechaniky je pak těsně pod hranicí 1MB/s. Přístupová doba se pohybuje průměrně kolem 110 ms. Dále jsme pomocí dodaného software zkoušeli i zápis. Test, resp. simulace zápisu trvala skutečně celou dobu potřebnou k 4x zápisu. Samotný zápis však již probíhal pouze dvojnásobnou rychlostí. Další nevýhodou je celkem znatelné zatížení počítače.

Klady:
1. Podporuje všechny běžně dostupné formáty,
2. Snadná přenositelnost na jiné počítače,
3. Dodávaný SW Nero podporuje CD-Text

Zápory:
1. Vhodný pouze pro operační systém Windows 98,
2. Na rozdíl od tvrzení výrobce nečte rychlostí 8x, ale pouze 6x,
3. SW Nero dovolí bez upozornění vypalovat větší data než se vejdou na 74min disk (napíše chybu až při zápisu a tím je samozřejmě médium nepoužitelné,
4. Rychlost vypalování se pohybuje pouze kolem 2x,
5. Při vypalování je celkem dost dobře poznat zpomalení počítače,
6. Vysoká cena (v prodeji se předpokládá tak kolem 17000,- s DPH)

Závěrem:
Jedná se o jednu z prvních vlaštovek umožňující připojení přes dnes již běžné rozhraní USB. Bohužel právě díky němu není mechanika schopna rychleji posílat data (čtení). Možnosti běžného použití jsou však poněkud omezené. Můžete si ji vzít na cestu s notebookem nebo připojit ji ke klasickému počítači ale pouze se systémem Windows 98. Samostatně je mechanika nepoužitelná (nemá Play tlačítko). Pro případné další informace se můžete podívat také k výrobci společnosti Archos, která se zabývá prodejem co nejtenčích zařízení jako jsou CD přehrávače, MiniZip Drive apod. V České Republice dodává uvedené zařízení společnost Euromedia Praha s.r.o.