www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

W10 Creators Update: co přináší nového?

W10 Creators Update: co přináší nového?
, , recenze
Už několik dní je k dispozici nová verze systému Windows 10, jež získala své označení Creators Update. Dle toho je určená především tvůrcům obsahu, ale máme tu i nový herní režim, funkce pro zabezpečení nebo nastavení soukromí.
K oblíbeným
reklama
I když nám dá Windows k dispozici hned při prvním startu nové verze systému Windows 10 několik možností, jak si zajistit soukromí, to automaticky neznamená, že jsme s tím skončili. Ihned po naběhnutí systému se tak vyplatí otevřít si Nastavení a překontrolovat, co je ještě k dispozici. V našem případě bylo stále zapnuto sledování spouštění aplikací, jak ukazuje následující screenshot.Vedle toho tu máme i další nastavení, které se týkají reklam a soukromí, ale mezi volbami záložky Soukromí je nenajdeme. Jde například o Oznámení a akce v záložce Systém, kde je několik voleb, pod nimiž se může ukrývat zobrazování reklam. Zcela jasně byla už identifikována jedna, a to Zobrazovat tipy, triky a návrhy při používání Windows. Podezřelé jsou ale i jiné, jako zobrazování oznámení na zamykací obrazovce nebo poslední se zobrazování novinek a návrhů.Co se týče přenastavení systému na konfiguraci, která vyhovuje Microsoftu, v tomto bodě se v Redmondu už dokázali trošku zkrotit. Už se nesnaží tak okatě nahradit námi preferované aplikace spojené s jistými souborovými typy svými programy. Zobrazí se pouze nabídka, v níž je naše předchozí volba ale stále výchozí. Stejně tak se sice s poprvé spuštěným systémem ukáže i prohlížeč Edge s informacemi o tom, co je nové, ale ten už se nesnaží procpat do předních míst na Hlavním panelu. Stejně tak nabídka Start menu s jeho dlaždicemi zůstane stejná, a tak se dá objektivně říci, že se v tomto Microsoft opravdu zlepšil oproti Anniversary Update.- klikněte pro zvětšení -

Microsoft také slíbil nové Centrum zabezpečení pro Windows Defender (Privacy Dashboard), které nastoupí s novým uživatelským prostředím za klasické okno Windows Defenderu, které oznamovalo, zda je počítač správně monitorován a chráněn. To ostatně nové okno ukazuje také, ale jinak tu je rozcestník pro pět dalších součástí ochrany počítače.Ochrana před viry a hrozbami může být zajištěna právě samotným systémem, nebo softwarem třetí strany. Pokud se rozhodnete pro výchozí řešení, získáte v podstatě stejné možnosti jako dříve. Osobně mě potěšilo to, že systém už po vypnutí ochrany v reálném čase nevyhrožuje, že ji zanedlouho zase zapne. To pomůže v případě, že tato funkce dělá neplechu, jako třeba v případě, kdy čekáte několik dlouhých sekund na takovou prkotinu jako otevření fotografie v prohlížeči.Že překlad není ještě stoprocentní, to ukazuje hláška "Zobrazit Sestavu o stavu", pod čímž si těžko něco rozumného představíme. Nejspíše se tím myslí konfigurace systému s ohledem na výkon a zkrátka jeho kondici. Řeší se například případ, kdy dochází na systémovém disku prostor.Dále tu máme nové okno pro nastavení firewallu, které ale v podstatě jen zobrazuje, na jakých sítích je firewall zapnutý a pak tu jsou zbylé odkazy, které nás přivedou už k jiným volbám v Nastavení nebo Ovládacích panelech.Řízení aplikací a prohlížečů se týká pouze filtru SmartScreen, který má chránit počítač před potenciálně škodlivým softwarem, což si může zkušený uživatel klidně vypnout. Pak tu jsou filtry SmartScreen speciálně pro prohlížeč Edge a obchod Store, takže pokud tyto vymoženosti nepoužíváte, také si je můžete vypnout.A nakonec to jsou Možnosti pro rodinu, čili především rodičovská kontrola, což oceníme pouze v případě, že má k danému počítači přístup někdo, jehož je třeba nějakým způsobem omezovat. Vedle toho je tu ale odkaz na seznam zařízení, která s počítačem byla v kontaktu (telefony, tablety, ostatní PC) a ta můžeme ze seznamu třeba odebrat.

Microsoft má pro rodiče několik rad a na adrese account.microsoft.com/family také možnost sledovat, kde se jejich potomek pohybuje a jak využívá svůj účet. Pak budete moci i nastavit, jak dlouho bude moci používat daný počítač, nastavit věkový limit pro využití různého obsahu, atd.
reklama
Nejnovější články
Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware Baldur's Gate 3 beta se odkládá, ale máme tu požadavky na hardware
Očekávaný návrat série Baldur's Gate v podobě třetího dílu založeného na moderní edici pravidel D&D se bohužel odkládá. Betaverze pro veřejné testování v rámci předběžného přístupu tak přijde později, ale ne o moc.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD WD reorganizuje, rozdělí se na dva podniky pro SSD a HDD
Western Digital je jeden ze zbývajících tradičních výrobců pevných disků, který ale už dávno přešel i na výrobu SSD. Nyní se ale rozhodl, že vyrábět HDD a SSD pod jednou střechou nedělá dobrotu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake Intel vypustil do světa 10nm Atomy Embedded, aneb Elkhart Lake
O procesorech Elkhart Lake jsme věděli už před rokem a půl a ty se nyní dostávají na trh coby 10nm generace Atom Embedded. Založeny jsou už na procesu SuperFin a jádrech Tremont. K dispozici budou ve třech řadách. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lenovo nabízí počítače ThinkPad a ThinkStation s předinstalovaným Ubuntu Lenovo nabízí počítače ThinkPad a ThinkStation s předinstalovaným Ubuntu
Lenovo dnes oznámilo celosvětové rozšíření svého portfolia stolních počítačů a notebooků s předinstalovaným linuxovým systémem Ubuntu. Na tři desítky modelů se postupně dostane na běžný trh.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Někteří majitelé RTX 3080 si stěžují na nestabilitu a zčernalé obrazovky Někteří majitelé RTX 3080 si stěžují na nestabilitu a zčernalé obrazovky
Nástup nové generace GeForce není bez problémů ani po technické stránce samotných karet. Objevují se totiž stížnosti na nestabilitu přetaktovaných verzí, která se projevuje více způsoby. Zatím není jasné ani to, co ji způsobuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů