www.svethardware.cz
>
>
>
>

WD My Book World Edition II: velká kniha kouzel

WD My Book World Edition II: velká kniha kouzel
, , recenze
Ať už označení síťových disků Western Digital vzniklo od jejich tvaru nebo naopak, dostala se nám tato robustní skříňka osazená 2 TB datového prostoru na náš testovací stůl. Pokud vás zajímá, jak se s bílou „knihou“ pracuje, přečtěte si následující recenzi.
Kapitoly článku:
  1. WD My Book World Edition II: velká kniha kouzel
  2. Instalace, služby v praxi
  3. Příprava na testy, benchmarky
  4. Přenos dat, závěr
reklama
S větší dostupností výpočetní techniky roste počet domácností s více počítači, které dnes již není problém propojit gigabitovou sítí. Přímo úměrně tak rostou i nároky na datový prostor, jeho sdílení a bezpečnost. Většina výrobců síťových prvků nebo úložných zařízení tento trend podporuje a chrlí do obchodů větší a výkonnější produkty z kategorie NAS, kterými lze snadno a poměrně levně rozšířit náš datový prostor v síti.


Slůvko „poměrně“ je zde na místě, neboť statistiky prozatím potvrzují, že většina z nás není ochotna investovat několik tisíc do zařízení typu NAS, ať už z obav o složitost ovládání či jen z prosté nevědomosti. Z průzkumu IDC z loňského roku vyplynulo, že 170 milionů domácností má nějaký typ datové sítě, ale jen cca 3,5 % v ní má připojeno konsolidované úložiště. V tomto článku stejně jako v několika předchozích vám chceme ukázat, že na obsluze NASu nic není a že za své peníze získáte opravdu užitečný nástroj.Předpověď - přání prodejců NAS


Jak vypadá?Western Digital patří k největším výrobcům úložných zařízení a síťové disky se v jeho portfoliu produktů vyskytují již delší dobu. Nesou označení My Book nebo ShareSpace a nabízejí úložnou kapacitu od 1 do 8 TB. Čerstvý model z rodiny My Book s označením World Edition II nedávno dorazil i do naší redakce.


WD My Book World Edition II

Římská "dvě" v názvu modelu napovídá, že se jedná o dvoudiskový NAS, nabízený ve dvou variantách. WDH2NC40000 je od výrobce osazen dvěma 2TB disky. My si dnes blíže představíme typ WDH2NC20000, ve kterém se ukrývají dva úsporné 1TB disky WD Caviar Green.


WDH2NC20000 a 2 x WD10EAVS

NAS WD My Book World Edition II má tvar malé, ale silné knihy. Její obal tvoří lesklý bílý plast, do kterého je vpředu decentně zasazen pruh stavových LED diod. Vrchní, zadní i spodní plastové kryty vhodně doplňují design větracími průduchy, jež mají simulovat listy zavřené knihy.


Přední část s LED diodami
Funkčnost zařízení je zajištěna konektory na zadním panelu. Nalezneme zde jednak zásuvku USB 2.0 pro připojení další externí paměti, dále LAN, napájení a spouštěcí tlačítko.


Zadní část s konektory

Souhrn základních informací o fyzických vlastnostech WD My Book viz tabulka níže.

Model
WDH2NC20000
Rozměry
165 x 152 x 97 mm
Hmotnost
2,50 kg
Materiál
plast
HDD
2 x 3.5" WD 1 TB, SATA 300
Ext. rozhraní
USB 2.0, RJ - 45

Přístup do vnitřních prostor umožňuje horní výklopný kryt zabezpečený jednoduchým zámkem. Otvírání "knihy" se předpokládá pouze pro kontrolu nebo výměnu disků, o ostatních vnitřních součástech tedy nic bližšího nezjistíme.

Zkušenost redaktora: Vzhledem k použitému materiálu zámku (plast) je zde reálná možnost rychlého opotřebení a drobných problémů při zavírání.


Co by měl umět?


Síťový disk WD My Book World Edition II je již od výrobce nakonfigurovaný na diskové pole typu RAID 1 (zrcadlení), které slouží k lepší ochraně dat. To znamená jediné - pokud jeden disk v poli selže, systém běží dál a naše data budou zachována. Poškozenou jednotku můžeme snadno nahradit i za chodu (hot-swap) a systém se ihned začne obnovovat. Tento NAS můžeme rovněž nastavit na režim RAID 0 (prokládání), jenž zajišťuje maximální kapacitu a snad i vyšší výkon. O tom se ale přesvědčíme až v testech.

Jakmile je systém zapojen v naší lokální datové síti, můžeme do něj ukládat hudbu, fotky i videa a prohlížet je na kterémkoli připojeném PC, Macu nebo DLNA přehrávači medií (Xbox, PlayStation 3, ..). K tomu NAS využívá serverovou aplikaci Twonky Media, vestavěný UPnP (Universal Plug and Play) média server a iTunes hudební server. Uživatelé mohou k souborům bezpečně přistupovat odkudkoli díky službě vzdálené správy MioNet, která je součástí softwaru přístroje.


WD My Book - služby

V neposlední řadě lze WD My Book využívat k zálohám našich PC systémů. S jednoduchým, ale účelným softwarem Anyware Backup zvládneme zabezpečit data až pěti počítačů jedním klikem i plánovaně. Blíže si o možnostech zálohování s NASem My Book povíme později. Nyní si pojďme uvést zařízení do provozu.
reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek