Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800

22.3.2012, Pavel Kovač, recenze
Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800
Microsoft nedávno uzavřel spojenectví s Nokií, jež začala nahrazovat Symbian systémem Windows Phone. Poslední update na verzi 7.5 přinesl svěží vítr a odstranil řadu neduhů, co Windows Phone měl. Jak se nový mobilní systém chová ve stínu Windows 8?

 

Kapitoly článku:
  1. Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800
  2. NOKIA Lumia 800
  3. Windows Phone 7.5
  4. Hodnocení a závěr

Windows Phone 7.5 a Windows 8


Spojenectví těchto dvou platforem je více než zřejmé. Windows Phone (WP) přišel s docela revolučním ovládáním ve stylu interaktivních dlaždic. Windows 8 (W8) této vlny využil a ve svém Metro GUI používá vlastně to samé. Číslovka 7.5 u WP a 8 u W8 jsou si natolik blízko, že je skoro jasné, že se v další generaci chystá Microsoft (MS) spojit tyto systémy do jednoho. To, jestli je to cesta do ráje, nebo do pekla, si zkusíme nastínit v dnešním článku o Nokii Lumia 800, jež WP 7.5 obsahuje.
Poznej 10 rozdílů (Windows 8 vs Windows Phone 7.5)


Oč Microsoftu jde?


Jistě se ptáte, co má Microsoft v úmyslu. Je to zabití desktopového segmentu v podobě nadvlády chytrých telefonů, tabletů atd. MS si totiž s příchodem Consumer Preview Windows 8 vytvořil dva tábory uživatelů. Jedni jsou z nového ovládání v podobě Metra doslova nadšeni. Předpovídají jeho rychlý nástup a postupný úpadek desktopových aplikací. Naopak druhý tábor je výrazně proti Metru. Vidí v něm jen "hračku", co není schopna obstát v produkčním světě. Není to však všechno jinak? Není to ani hračka, ani komplexní náhrada desktopu? Pojďme si udělat takovou drobnou sondu do minulosti.

Čistě pragmaticky. Dříve v "prehistorických" dobách existoval pouze textový režim. Lidé vytvářeli haldy tabulek, textů a sem tam nějakou tu grafiku. Poté přišly Windows 3 a později Windows NT. Díky nim se stal počítač produkčním nástrojem pro běžné masy. Už jste mohli vytvářet např. grafiku, kreslit v CAD programech. Znamenalo to zkrátka takový předzvěst konce tužky a papíru. Od té doby však uběhlo hodně času a v celém systému ovládání se nic nezměnilo. Pořád musíme "tahat čáry" v CADu, jako tomu bylo v dobách Windows 95. Stále se veškerý obsah tvoří poměrně složitě. Ruční práce prakticky neubyla a počítač vám vlastně nikterak výrazně víc nepomáhá (oproti době Windows 95). To se však může hodně změnit.

Pokud to vezmu z pohledu 3D grafika, stále je třeba tvořit veškerý obsah od píky. Vytvoříte nejdříve základní 3D model. Ten zdetailujete, otexturujete, nasvítíte a vyrenderujete. Nic vám však k cíli nepomáhá. Nejsou zde žádné "inteligentní" systémy tvorby. Pokud se však nový systém ovládání zavede a uživatelé jej budou vyžadovat, tak to neznamená konec produktivního věku na desktopu a příchodu konzumního Metra resp. Windows Phone. Znamená to, že se budou muset programátoři na tento segment chtě nechtě zaměřit a vytvářet zcela nové produkty např. právě pro grafiku. Budou muset napsat třeba Photoshop, 3ds max či AutoCad pro zcela novou generaci uživatelů, kteří vyžadují daleko větší pohodlí a výrazně více inteligentní program. Už nebudou chtít tahat čáry v CADu jako cvičené opice. Nebudou chtít extrémně složitě modelovat každý polygon ve 3D scéně. Taková doba zkrátka již pominula.

Ve výsledku je jedno, jestli se vám Metro resp. WP7.5 libí nebo ne. Je také jedno, zda by tento systém ovládání byl zcela jiný, byl by třeba celý kulatý a 3D. Jde pouze o změnu. Právě ta změna znamená jakési probuzení ze zažitého stereotypu (opakování stále stejných chyb, stále stejných postupů atd.). Pokud to vezmeme z historického hlediska vztaženého na jinou oblast, než jsou osobní počítače, tak se podívejme např. na Druhou světovou válku nebo na Studenou válku. Ač byla Druhá světová válka hrozná jak pro Evropu, Asii a Japonsko v podobě lidského utrpení, nebo Studená válka, která byla hrozivá a krvavá hlavně pro Africký kontinent, tak obě tato období přinesla extrémní technologický růst. Od 90. let je však poměrně klid a je klid také ve vývoji osobních počítačů. Ano, máme rychlé grafické karty, pevné disky jsou postupně nahrazovány technologií SSD. No sláva. Pořád jde ale o to stejné. Žádný skokový vývoj tu není.

A není právě tímto skokovým vývojem Windows Phone 7 a potažmo Windows 8? Oba systémy přinášejí něco nového. Tím novým je odpoutání od složitého nastavování, konfigurování a starání se o systém jako takový. Myšlenka MS je prostá. Jeden systém vládne všem, jeden jim všem káže... ehm pardon. Ale v podstatě to je tak. Zde se pouze bojím, zda takto odvážný krok není pro soukromou firmu moc velké sousto. Pokud něco podobného vytvoří vláda, tak se obyvatelstvo přizpůsobí. Pokud se však snaží o něco podobného soukromá firma, mají k tomu uživatelé už z principu odpor. Zde se bohužel nedá předpovídat, jak to celé dopadne a jestli to náhodou nebude znamenat zánik Microsoftu v podobě, jakou dnes známe.

Nechme však filozofování a podívejme se na NOKIA Lumia 800 a její WP 7.5.