reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800

, , recenze
Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800
Microsoft nedávno uzavřel spojenectví s Nokií, jež začala nahrazovat Symbian systémem Windows Phone. Poslední update na verzi 7.5 přinesl svěží vítr a odstranil řadu neduhů, co Windows Phone měl. Jak se nový mobilní systém chová ve stínu Windows 8?

Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800

Tělo je základ


NOKIA vsadila na docela jednoduchý vzhled, který je opět v celkovém stylu dnešní doby. Jednoduché zaoblené tvary připomínající 2. generaci iPod nano jsou předzvěstí pěkného telefonu. Na obrázcích bohužel vypadá obvykle výrazně hůře a dokud si jej nevyzkoušíte v ruce, nemáte možnost jej ocenit. Proto nechám zhodnocení designu na každém z vás.NOKIA Lumia 800


Telefon se v ruce drží naprosto perfektně. Pro mě jako leváka jsou tlačítka na straně telefonu trochu problém, ale na to jsou leváci už zvyklí. Jen málokterý telefon má vyřešen tlačítka tak, aby se při pevném držení telefonu nezmáčkla omylem. V tomto ohledu mě vyhovuje snad jen BlackBerry Curve. Tlačítka na straně jsou totiž docela lehce stisknutelná, což je pro běžné použití dobré, ale občas se zkrátka stane, že si např. spustíte fotoaparát, aniž byste chtěli. Je to otázka zvyku.
Boční tlačítka občas zmáčknete omylem


Na spodní hraně naleznete velkou perforovanou část, která slouží jako vstup pro mikrofon a výstup pro hlasitý odposlech. Jinak nic monolitický blok nenarušuje. Ve vrchní části je nad logem NOKIA jen malá štěrbinka pro reproduktor. Ta se zdá na první pohled docela malá, ale zvuk dokáže propouštět obstojně. Z vrchní strany jsou již známé dvě záslepky. Vedle nich je konektor pro sluchátka 3,5mm jack.

První záslepka se po stisku vystouplé části otevře a odkryje micro USB konektor pro datovou komunikaci a nabíjení. Teprve až po použití nehtu a vysunutí druhé záslepky na vás vyskočí micro SIM karta. NOKIA se tedy rozhodla svézt na vlně iPhone/iPad. Na baterii se běžný smrtelník nedostane. Na "videointernetu" však jistě najdete spoustu velmi jednoduchých návodů, jak se k baterii dostat. Jsou opravdu jednoduchá a v podstatě rozebrání brání pouze dva šroubky thorx.
Konektor USB a slot pro micro SIM kartu pod záslepkami

Pohled zazadu (baterie je pro běžného smrtelníka nedostupná)


Vrchní straně vévodí poměrně velký 3,7" AMOLED displej. Ten se ihned po prvním zapnutí ukáže jako velkou chloubou tohoto telefonu. Nejen, že je černá prakticky zcela černá, ale pozorovací úhly a odezva jsou natolik dobré, že se to ani s klasických LCD displejem nedá srovnávat. Na testovaném kusu jsem nenašel jediný vadný pixel.
AMOLED displej v plné kráse


Jako specialitu jsme zde použitý AMOLED displej otestovali kolorimetrickou sondou podobně, jak testujeme monitory. Doporučujeme se na naměřené výsledky podívat, jelikož zejména odezva a kontrast stojí vážně za to: Změřili jsme odezvu AMOLED!


Ve spodní části displeje najdete 3 dotyková tlačítka. První slouží jako krok zpět. Druhé "Windows" vás vždy vrátí na úvodní obrazovku a poslední otevře prohlížeč a skočí na stránku s vyhledávačem Bing. Bohužel v dnešní době nelze moc vyhledávač měnit a existuje pouze Seznam alternativa, která však nefunguje zcela spolehlivě. Můžete si však stáhnout aplikaci na hledání v Googlu, tu však musíte spouštět přes dlaždici a nenahradí tlačítko vyhledávání. To vidím jako jeden z hlavních problémů. Jde si však zvyknout.
Dotyková tlačítka pod displejem


Baterie má kapacitu 1450 mAh a při běžném provozu vydrží cca 2 dny. To je v oblastech chytrých telefonů takový lepší průměr. Při mém testování s jedním gmail push e-mailem (cca 30 e-mailů za den + odpověď na cca 10 e-mailů) byl schopen vydržet opravdu ty 2 dny. Na noc jsem telefon vypínal. Není však v naších silách otestovat všechny kombinace používání a každému telefon vydrží zkrátka jinak. Např. GPS navigace je hodně náročná a dokáže telefon vycucnout za několik hodin používání. Celkově však hodnotím výdrž pozitivně. Přestože jsem zvyklý na vyšší v rámci sice postaršího, ale pořád slušného BlackBerry Curve 3850.


Fotoaparát


Vestavěný fotoaparát má rozlišení 8 Mpix a disponuje autofokusem. Díky tomu jsou produkovány fotky ve výrazně vyšší kvalitě než u fotomobilů bez autofokusu. Bohužel při natáčení videa je rychlost reakce autofokusu poměrně pomalá. Někdy se stane, že ani k přeostření nedojde (obvykle u přeexponovaných scén). Je tak třeba být docela opatrný a při natáčení s tímto aspektem počítat. Zkoušel jsem několik scén s extrémním přeostřením od minimální až po nekonečno a průměrná doba přeostření byla cca 2 s. Pokud však natáčíte běžné "hospodské pitky" nebo vytváříte dokumentaci na stavbě, tak vám delší přeostření nevadí. Profesionální kameraman s tímto mobilem (resp. s žádným mobilem) asi nebudete.
Čočka fotoaparátu


Naopak velmi mě překvapila kvalita fotek, které se dokáží rovnat kdejakému kompaktnímu fotoaparátu. Barevné podání je oproti většině mobilů velmi věrné a vyvažování bíle funguje, jak má. Také dynamický rozsah je na solidní úrovni. Posuďte sami...
Test makra a barevného podání (jaro je tu)
Test protisvětla a vinětace
Test dynamiky (všimněte si přepalů v pozadí)
Test focení s bleskem


NOKIA Lumia 800
Operační systém
Windows Phone 7.5 (Mango)
Velikost displeje
3,7" (800:480)
Počet barev
16 mil
Technologie displeje
AMOLED
Hmotnost
142g
Vestavěná pamět
16GB
Rozměry
116,5x61,2x12,1mm
Rozlišení fotoaparátu
8 Mpix
Autofocus
ANO
Blesk
ANO
HD Video
ANO (720p)
Velikost SIM
micro SIM
Výstup pro sluchátka
ANO (3,5mm jack)
Kapacita baterie
1450mAh
Frekvence procesoru
1,4GHz
A-GPS
ANO
WiFi
ANO
Bluetooth
ANO
GPRS/EDGE/HSCSD/ 3G HSPDA
ANO/ANO/ANO/ANO
GSM
850/900/1800/1900MHz
Doba hovoru (udávaná)
780 min
Pohotovoastní doba
265 hod
NFC
NE

reklama
reklama
reklama