reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800

, , recenze
Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800
Microsoft nedávno uzavřel spojenectví s Nokií, jež začala nahrazovat Symbian systémem Windows Phone. Poslední update na verzi 7.5 přinesl svěží vítr a odstranil řadu neduhů, co Windows Phone měl. Jak se nový mobilní systém chová ve stínu Windows 8?

Windows Phone 7.5 a NOKIA Lumia 800

Windows Phone 7.5 (Mango)


Předem chci upozornit, že jsem nevytvářel žádné screenshoty pomocí hacku telefonu. Samotné WP 7.5 neumí vytvářet screenshoty a je třeba telefon v podstatě jailbraknout, resp. udělat z telefonu developer unlocked phone. To vzhledem k tomu, že se jedná o zapůjčený telefon, jsem samozřejmě nedělal. Musíme se tak spokojit s fotografiemi.

Testování telefonu probíhalo na micro SIM kartě od operátora O2. To jen pro ucelení. Na funkčnost telefonu by to nemělo mít vliv.

Nový operační systém WP 7.5 s kódovým označením Mango konečně odstranil počáteční neduhy WP 7. Konečně umí rozumně kopírovat text, vkládat jej do zpráv atd. Bohužel je stále kopírování omezeno na vybírání celých slov a nelze zkopírovat jen část slova. Může to znít jako zbytečná funkce navíc, ale občas se hodí (např. u německých textů). Pojďme si však projít systém od začátku.

Základní obrazovka je velmi podobná Windows 8 Metro, akorát je na výšku a nelze ji otočit. Modré, avšak barevně uživatelsky volitelné, dlaždice mají velmi jednoduchou grafiku. Žádné gradienty nebo složité ikonky. Obvykle si vystačíte s bílou ikonkou a textem. Dlaždice jsou však aktivní a mohou měnit text či obrázek v závislosti na tom, co daná aplikace požaduje. Přidáte položku do kalendáře, tak se vám přidá i text na dlaždici kalendáře. Jednoduché, přehledné a hlavně funkční. Hodně mi to připomnělo právě práci s telefonem BlackBerry, který si také nikdy nepotrpěl na přehnanou grafiku a šlo hlavně o funkčnost.

Microsoft však spojil funkčnost i design do jednoho celku. I přesto, že jsou dlaždice prakticky bez grafiky, působí uhlazeně a ve výsledku i graficky dobře. Samozřejmě zde se mnou nemusíte souhlasit, každému se líbí něco jiného. Proto dávám pomyslné mínus Windows za velmi malé možnosti úpravy vzhledu, oproti Androidu je změna barevného schématu opravdu chabá. Pokud si však koupíte nový telefon s WP, tak na vás nečeká žádné překvapení v podobě např. děsivě křiklavých ikonek. Vždy dostanete dlaždice ve své zvolené barvě. Navíc zvolený font (Segoe) působí uhlazeně a hlavně čitelně.

Jakmile kliknete (v MS podání "tapnete") na dlaždici, celá úvodní obrazovka ve velmi jednoduchém sledu od spodu nahoru zmizí a zobrazí se daná aplikace. Multitasking resp. přepínání aplikací řešíte pomocí dlouhého stisku tlačítka zpět. Zobrazí se zmenšené podoby spuštěných aplikací (ty jsou však obvykle uspané) a rolováním do strany se mezi nimi přepínáte. Opět jednoduché a připomíná mi to BlackBerry.

Celkově je systém až neuvěřitelně svižný. Nestalo se mě ani jednou, že bych na něco čekal (teda kromě načítání stránek, což není chyba telefonu). Kamkoli kliknete, tak se akce vyvolá a provede prakticky okamžitě. Oproti běžnému telefonu s Androidem je hodně znát i inputlag na dotykové ovládání. Celá obrazovka se vám pod prstem velmi rychle pohybuje a máte tak pocit, že telefon opravdu prstem ovládáte. V této oblasti Microsoft stále vyvíjí značné úsilí a časem se dočkáme dotykového ovládání prakticky bez zpoždění, resp. např s 1ms zpožděním. První neprodukční kusy takových displejů již má MS hotové. Telefon zvládá až 4 dotyky současně (ověřeno pomocí aplikace Multi Touch Test).


Vestavěné aplikace


Aplikace Lidé je na první pohled velmi jednoduchá, avšak nabízí asi to hlavní, co s telefonem budete dělat. Seskupuje totiž jak kontakty v telefonu, které jsou samozřejmě synchronizovány s vybraným účtem, tak všechny myslitelné sociální sítě. Pokud se připojíte např. na Facebook, tak se propojí kontakty s ostatními účty. Automaticky se snaží detekovat drobné rozdíly ve jménech (např. slučuje jména bez háčků a čárek s těmi s diakritikou). Je to velmi příjemné a hlavně automatické. U Androidu toto funguje velmi obdobně, avšak ne tak uceleně.

Pokud kliknete na libovolný kontakt, zobrazí se nejen jeho e-maily, telefon atd., ale také co aktuálně napsal na Facebook, Twitter atd. Vše v jedné grafice. Vše v jedné aplikaci. Nemusíte si tedy zvykat na rozdílná ovládání různých aplikací. Nemusíte řešit, že Facebook změnil ovládání. Vše zůstává v režii telefonu. Zde je vidět velký pokrok a asi není žádná konkurence. Android se snaží, ale zatím to není tak komplexní, BlackBerry je v tomto ohledu těžkopádný. iOS je někde mezi Androidem a BlackBerry.

Kalendář je opět vyřešen velmi příjemně. Základní pohled je na aktuální den. Jednoduchá čárová grafika. Vše je přehledné. Pokud se přidá na stejnou dobu více událostí, tak se řádek postupně dělí na sektory. Bohužel při vytváření nové události nejste upozorněni na to, jestli už není náhodou v kolizi s jinou událostí. Zde je BlackBerry výrazně lepší. Také kalendář poskytuje pouze pohled na den či měsíc a agendu. Zcela chybí týdenní zobrazení. Někomu to nemusí vadit, ale určitě by prospělo být to ucelenější. V měsíčním zobrazení jsou sice zobrazeny jednotlivé události přímo textem, ale text je tak malinký, že není prakticky vůbec čitelný. Zde bych raději uvítal grafickou podobu obsazenosti dne. Suma sumárum, kalendář má ještě co dohánět. Pokud jej srovnáme s Androidem, tak dohánět nemá prakticky co, ale BlackBerry je výrazně lepší.

BlackBerry a Android také nabízí velmi užitečnou aplikaci, kterou pokládám za naprosto nezbytnou pro organizaci času. WP ji v obchodě nenabízejí (není naprogramována). Tou aplikací je logování hovorů do kalendáře. Princip je prostý: při jakékoli události související s hovorem se vytvoří položka v kalendáři s adekvátním časem a délkou. V popisu je i to, kdo vám nebo komu bylo voláno. Jelikož se jedná o události, které jsou vždy v minulosti, nezobrazují se vám v agendě a navíc je na to vytvořen speciální kalendář, který můžete vypínat. Máte zkrátka přesný přehled, kdy jste volali a kdy nebyl hovor uskutečněn. Kolik za měsíc provoláte. Zkrátka v jednoduchosti je síla. Bohužel tuto jednoduchou aplikaci WP nemají. Opravdu škoda, snad se časem objeví.

Aplikace Zprávy je opět propojena se všemi účty. Při vybírání kontaktu jste dotázáni, přes jakou službu chcete poslat zprávu. Také se zobrazí aktuální stav osoby (zda je online či offline). Tím velmi omezíte zprávy SMS a ušetříte svou peněženku. Všechny zprávy jsou řazeny do vláken. To byla další velká výtka u původních WP 7. Zde tedy MS pouze dohnal konkurenci. Avšak pojetím ji možná i lehce předehnal.

Jako E-mailové účty si můžete přidat jakýkoli POP3, IMAP, Exchange, Google či NOKIA mail. Všechny účty lze nastavit na push a získávat tak zprávy ihned při jejich doručení do schránky. Samozřejmě můžete zvolit místo push interval kontroly, jaký znáte z běžných poštovních programů. Push je však nejrychlejší. Je zde možnost slučování schránek do jedné. Psaní e-mailů je opět stromově rozděleno a graficky velmi povedené/čisté.
Jednou z posledních vybraných aplikací je NOKIA Autem (ve verzi 2.0), což je plná hlasová offline navigace s možností zobrazit 2D i 3D režim. V nové verzi 2.0 (pokud máte starší tak určitě aktualizujte, jinak nejde o plnohodnotnou offline navigaci) je možné hledat cílové místo i bez datového spojení. Můžete si vybrat mezi mužským a ženským hlasem, oba jsou přitom velmi příjemné a díky slušnému reproduktoru i v autě dobře slyšet (i v mém "traktoru" 1,9l diesel bez turba :-) ). Test probíhal z vesnice u Přerova do Olomouckého nejmenovaného kuchyňského studia. Navigace nás navedla velmi dobře i do uličky o které jsem si myslel, že jde o soukromou cestu. Žádný problém tedy nebyl.


V neposlední řadě je tu Internet Explorer, který je opět prakticky k nerozeznání od toho, co je přítomen ve Windows 8. Adresní řádek vespod, na jehož pravé straně se skrývají pod třemi tečkami např. historie, záložky (taby), oblíbené apod. Rychlé prověření pomocí ACID 3 testu s výsledkem 100/100 dává znamení, že prohlížeč je velmi schopný. Navíc z celkového dojmu je také velmi rychlý a zoomování pomocí dvou prstů nevyžaduje prakticky žádné čekání. Vyzkoušel jsem také HTML 5 dema FishTank, které ukazovalo pouze 3 FPS, ale pohledově to mělo určitě víc. Také pokud jsem zvýšil počet rybiček na 2000, tak se FPS nezměnilo, což je dost divné. Každopádně vykreslování JavaSkriptu (např. různé postupné zprůhlednění fullscreen obrázku) zvládal telefon bezproblémově.


Aplikace Office


Samotnou kapitolou jsou vestavěné aplikace Office. Najdete zde tabulkový procesor Excel, Word, PowerPoint a OneNote. Musím říci, že tyto aplikace jsou asi tím nejlepším, co jsem na mobilním trhu viděl.

Většina tabulek se zobrazuje správně, pouze složité grafy a některé podmíněné formátování jsou zjednodušeny. Např. se nezobrazují 3D grafy a pruhové či sloupcové grafy nemají gradienty a stíny. Pro účely prezentace výsledků to však bohatě stačí. Navíc vytváření funkcí je díky dotykovému ovládání skoro jednodušší a rychlejší něž na stolním počítači. Občasným zádrhelům se však nevyhnete. Pokud vytvoříte funkci pomocí průvodce, zobrazí se např.: "=COS(číslo)". Kurzor je sice umístěn před slovo "číslo", ale po stisknutí jakékoli klávesy nedojde k nahrazení slova "číslo" a pouze k běžnému psaní. Je třeba tedy slovo "číslo" smazat ručně. Pevně doufám, že to je jen přechodné období a takovéto drobnosti budou opraveny.

Nastavení telefonu


Veškeré nastavení je realizováno pomocí jednoduchých přepínačů. Jakákoli změna je hned provedena a není třeba nic potvrzovat. Je to v souladu s moderním systémem. Samotné uživatelské rozhraní lze měnit hlavně na bázi změny barev samotných dlaždic a obrázku pozadí. Není to sice moc, ale má to výhodu, že se vždy ve WP vyznáte a nemusíte si zvykat na nový telefon.

Konečně přibyla možnost přiřazovat vyzvánění jednotlivým kontaktům či skupinám. To byla jedna z nejagresivněji odsuzovaných vlastností WP 7. Asi tak stejně jako nemožnost kopírování a vkládání textu.

Lze samozřejmě nastavovat jas OLED displeje jak ručně ve třech krocích, tak automaticky pomocí senzoru. Druhá možnost funguje docela bezchybně, a tak asi nebude třeba nastavovat displej ručně.

Celkově jsou možnosti nastavení telefonu na první pohled trochu chudší než u většiny telefonů, ale po podrobnějším zkoumání zjistíte, že zde najdete většinu používaných funkcí. Doporučuji si však telefon nejprve pořádně vyzkoušet, zda vám vyhovuje, což však platí pro všechny telefony. Každý má jiné požadavky. MS však dokázal, že i na pohled a ovládání jednoduchý systém může být funkční i produktivní zároveň, což ostatní výrobci systémů pro mobily moc nesplňují. Výjimkou jsou snad jen telefony BB, které těží z dlouholetých zkušeností ve firemní sféře. Bohužel jim v poslední době lehounce ujíždí vlak. Pořád však poskytují daleko lepší funkce než takový Android a v mnoha ohledech i než WP. Bohužel jsou trochu těžkopádné.

Pro správu telefonu je nutné si nainstalovat do počítače Zune. MS jde v šlépějích Applu a i běžné nahrání fotky vyžaduje tento software. Naštěstí vše probíhá automaticky a jakmile připojíte telefon k BT či USB, dojde k automatickému spuštění Zune a synchronizaci telefonu včetně obrázků apod. Nemusíte tedy na nic klikat. Zastrčíte kabel. Po pár sekundách odpojíte a máte vše sesynchronizováno. Pohodlné a funkční.


reklama
reklama
reklama