reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

WMA a MP3 na cestách a digitálně!

22.11.2000, Petr Klabazňa, recenze
WMA a MP3 na cestách a digitálně!
Diamond Rio 600 z pohledu uživatele
Specifikace:
Rio600smDiamond Rio 600 je nejnovější model digitálního kapesního přehrávače hudby od firmy SONICblue (nicméně na tento poměrně nový název společnosti si budeme muset ještě zvyknout). Přehrávač je vybaven 32 MB interní/základní paměti pro ukládání hudebních souborů a je možno ji rozšířit až na úctyhodných 372 MB. Kromě podpory formátu MP3 (který je dnes již možno brát za samozřejmost) umožňuje přehrávat i formát WMA (Microsoft Windows Media). V budoucnu nabízí snadný upgrade pro rozšíření možností o podporu nových hudebních formátů. Ovládání je provedeno pomocí tří samostatných tlačítek (menu, +, -) a kruhového centra s jedním prostředním tlačítkem (ovládá základní fce). Oválný displej informující uživatele o právě probíhající akci je podsvícen. Komunikace s počítačem probíhá přes USB port (až pětkrát rychlejší oproti předchozímu připojení na paralelní port). Na straně přehrávače Rio 600 je k tomuto účelu určen jediný univerzální konektor, jehož část (klasický stereofonní 3,5mm jack) slouží pro připojení sluchátek a nebo také aktivních reproduktorů. Přehrávač je dodáván v kombinované krabici (spodní část je papírová s samotný přístroj je umístěn v průhledném, speciálně tvarovaném, plastovém výlisku za ním je vložen barevný letáček navozující prostorový dojem). Součástí dodávky je propojovací USB kabel, sluchátka do uší s klipem na ušní boltec, baterie, černé elastické pouzdro s klipem na opasek, vícejazyčný návod k obsluze a doprovodný software na CD disku. Již při koupi je v Riu 600 nahráno pět ukázkových skladeb. Náročnější uživatele jistě potěší možnost změny designu (výměnou barevného předního krytu) a řada různých doplňků.

Instalace:
Pro komunikaci byl zvolen osobní počítač o následující konfiguraci: základní deska Tomato Create Lxe-AT s procesorem Intel Celeron 400 MHz, 128 MB RAM, HDD Caviar o kapacitě 2.5 GB, grafická karta PCI Matrox se 4 MB, CD-ROM mechanika AOpen 36x a instalovaným operačním systémem Windows 98SE.

baleni


Po dovybavení počítače USB konektorem a HW propojením s přehrávačem bylo možné přistoupit k instalaci obslužného komunikačního softwaru. Připojení do přehrávače je realizováno speciálně tvarovaným konektorem - a zde bych malinko odbočil. Konektor je kombinovaný s 3.5" jackem pro sluchátka a nelze jej zastrčit obráceně - jack je excentricky umístěn.

Okamžitě po připojení a zapnutí Ria Windowsy ohlásí nové zařízení - v hardwarových vlastnostech je pak označeno (po doplnění ovladači) jako Rio600 Digital Audio Player od S3/Diamond Multimedia s datem 8.10.2000.

vlastnosti


Nyní je tedy propojení v pořádku - pokud ne, potom návod hovoří o vcelku známých věcech (nejprve kontrola propojení, a dále také odpojení a znovupřipojení konektoru do USB portu, popř. vypnutí a zapnutí samotného přehrávače). Po vložení přiloženého CD disku se automaticky spustí úvodní obrazovka instalace, kde je možné vybrat jeden z nabízených jazyků (celkem pět - anglicky, španělsky, italsky, německy, francouzsky, ale česká jazyková mutace chybí). Po jedné z voleb je nainstalován Rio Audio Manager, který tak trochu připomíná model aplikací "all-in-one", ale k tomu se dostaneme později. Ještě vyzkoušíme, zda přehrávač komunikuje - položka "copy to devices" a jdeme na převod hudby.

RIO600box


Provoz:
Jak již bylo v úvodu zmíněno - umí si Diamond Rio600 poradit jak s klasickými MP3-jkami, tak i s Microsoftím formátem WMA, který je v této oblastí spíše nováčkem. Ještě malá kontrola v přehrávači samotném: menu > about > Diamond Rio600 v1.08, Compression Support MP3 a WMA (takže tahle verze podporuje MP3 a WMA a prozatím neoplývá žádnou další podporou kompresního formátu).
Po vložení audio cédéčka se nám v Rio audio manageru objeví seznam skladeb, ze kterého je možno vybrat jednotlivé písničky a nebo i celé album. V preferencích si navolíme formát ukládaných skladeb, přičemž kvalitu převodu je možné zvolit pro WMA od 64 do 130 kbitů/s a pro MP3 formát ještě o něco více od 64 do 320 kbitů/s. Tak a již nám nic nebrání v převodu. Nutno poznamenat, že ai jeden z nabízenćh formátů nemá pro hudební soubory navrch - výsledná velikost souborů v porovnatelné kvalitě je přibližně stejná. Časem se třeba k tomuto tématu ještě dostaneme. Ale nyní již potřebujeme dostat tyto soubory do přehrávače. K tomu použijeme "copy to device", kde ze seznamu vybereme skladby a tlačítkem "copy to portable" uskutečníme vlastní převod. Přičemž při označování si musíme "pohlídat" celkovou kapacitu, kterou máme v přehrávači k dispozici. O aktuálním stavu nás informuje posuvník (podobný jako u vypalovacího SW), kde pokud se nám objeví červená, musíme poslední písničku vyjmout z výběru. Ještě malá poznámka, při převodu do přehrávače je nutné mít Rio zapnuté (pokud není, tak Vás na to program předem upozorní).

Pokud je počítač také vybaven vypalovací CD mechanikou je aktivní položka "write audio CD" a je možné využít možnosti zálohování skladeb na CD médiu (např. stažených z Inetu).

Takže přehrávač máme plný hudby a jdeme se podívat do menu, co že vlastně nabízí za možnosti. Zapnutí samotného Ria 600 probíhá podobně jako bychom zapínali počítač. Nejprve se chvíli nic neděje - displej je stále tmavý - a potom se objeví velké logo "Rio 600", proběhnout nutné testy vnitřností, na moment se objeví informace o kapacitě vložené baterie, volném místě ve vnitřní paměti a již je zde hlavní menu. Podrobný popis je obsahem přiloženého českého návodu a tak se soustředím jen některé možnosti.

Předně základní fce (přehrávání, posuv, pauza, zastavení) se volí z vícefunkčního kulatého tlačítkového hnízda, které má navíc uprostřed malý mikrospínač potvrzení volby. Dále pod displejem najdeme mikrospínač "menu" a "+" resp. "-". Volba konstruktérů mít na čelním panelu okamžitě k dispozici ovládání hlasitosti je velmi potěšující. Tlačítkem "menu" je možné se dostat k jednotlivým volbám ať již přímo ovlivňující kvalitu poslechu (možnost různých průběhů nastavení tónové korekce), tak také volba podsvícení displeje (vhodné za šera), volby playlistů apod. (mimo jiné lze písničky také mazat přímo v přehrávači).

Další zajímavůstkou je informace i čase a dokonce i datumu. Nějakou další provázanost např. ohledně nastavení buzení se mi bohužel nepodařilo zjistit, ale kdo ví, třeba po upgrade…

bat ruka

Kvalita přehávání (z čistě subjektivního pohledu):
Co se týká kvality poslechu, tu do značné míry ovlivňují sluchátka. K Riu 600 jsou dodávána malá sluchátka, která navíc byla vybavena klipem za ušní boltec. Ale je možné připojit klasická a nebo také kvalitnější "hi-fi" s koženým utěsněním…

Jak jsem již naznačil jádro přehrávače tvoří mikročip, který provádí řízení všech operací, stará se i o komunikaci s vnitrní pamětí a se samotným dekodérem (jeho firmware je patrně obsažen ve flash paměti). Proto se také dala očekávat poměrně vysoká kvalita výstupního signálu. Při přehrávání jsme nezjistil žádné anomálie od originálu, dokonce přehrávač věrně kopíroval i nepříjemná lupnutí obsažená na CD disku. Volba přednastavených tónových korekcí pro vybrané hudební styly je doplněna volbou "custom", která dovoluje uživatelské dostavení tónů podle momentální potřeby (je možné měnit i během přehrávání jedné skladby). Z hlediska způsobu použití se mi jevila kvalita dodávaných sluchátek také plně vyhovující.

Klady:
  1. Rychlá komunikace při nahrávání souborů do přehrávače (dána USB portem).
  2. Velmi malá spotřeba energie (máme-li vypnuto podsvícení displeje) a také nutnost napájení jednou baterií.
  3. Design a tvarování, které je podstatně ergonomičtější na rozdíl od předcházejících modelů.
  4. Příjemné ovládací prvky (ovládání hlasitosti zvlášť), začlenění polohy "hold", která elektricky odpojí tlačítka proti náhodnému stisknutí.

Zápory:
  1. Krátký USB kabel vyhovující spíše pro připojení k notebooku (nebo také do hubu) nežli ke klasickému PC umístěnému obvykle pod stolem.
  2. Povrchová úprava přístroje se po relativně dosti krátké době na některých frekventovaných místech začíná sloupávat.
  3. Po vytažení baterie se ztratí nastavení údaje o času a datu.
  4. Malinké - kdo nemá USB, prostě nemá šanci, ale s tím se asi nedá nic dělat.

Závěr:
Vše podstatné zde již asi bylo řečeno, tedy jen ve stručnosti. Vzhledově je nové Rio 600 velmi poutavým artiklem a celkový dojem z přístroje dotváří jeho ergonomicky navržené tvarování (sedne do pravé ruky - opět nic pro leváky?!? :-). Přičemž je možné zvolit jinou barvu pouzdra přehrávače podle momentální nálady popř. činnosti. Na své si také přijdou příznivci jogingu, především pro které je určena volba "hold" pro odpojení ovládacích tlačítek proti náhodnému zmáčknutí. Tento přehrávač také umožňuje podstatné rozšíření paměti, což ovšem nebude levnou záležitostí. Ostatně s něčím takovým je asi nutné v této cenové kategorii počítat (momentálně se tato novinka pohybuje těsně pod deset tisíc korun v základní výbavě).

K testování zapůjčil: CNC Praha s.r.o.
reklama