Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner: oblíbený pomocník do domácnosti

Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner: oblíbený pomocník do domácnosti
, , recenze
Robotické vysavače zažívají obrovský boom a jedním z nejoblíbenějších jsou ty od společnosti Xiaomi. My se dnes podíváme na střed jejich nabídky, robotický vysavač Mi Vacuum Cleaner s 5200mAh akumulátorem.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner: oblíbený pomocník do domácnosti
  2. Praktické zkušenosti
  3. Závěr
reklama
V poslední době se s robotickými vysavači roztrhl pytel a ačkoli nejde o nejlevnější legraci, některé domácností si bez nich už život neumí představit. Představa, že vysavač sám projede celý byt, aniž byste museli hnout více než palcem pro zapnutí aplikace na mobilním telefonu, je velmi lákavá. My se proto dnes podíváme na jeden z nejoblíbenějších kousků, Robot Mi Vacuum Cleaner. Ten má na svědomí Roborock, u nás se ale prodává pod značkou Xiaomi.
 
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner EU
 
V nabídce vysavačů Xiaomi figuruje hned několik modelů, které se průběžně mění. Dnes je základem Roborock Xiaowa Lite s malým 2600mAh akumulátorem, o něco výše stojí dnes testovaný model Mi Vacuum Cleaner, který už nabídne 5200mAh akumulátor. Pokud byste chtěli i vytírání, je zde vylepšená verze Roborock Sweep One, která má i o trochu silnější motor. Naprostým vrcholem je pak Roborock S6.
 
Po vybalení vás možná překvapí rozměry. Ona ostatně už i krabice je dost velká a vysavač je také docela pěkný macek. Průměr kotouče je 345 mm, na výšku má v nejvyšším místě 96 mm. Pod některé gauče tak sice zajede, ale ve většině případů zůstanou taková místa nevysátá. Pokud jde ale o některá místa, která nejsou dozadu tak hluboká (pod některým nábytkem) a vysavač tam nenarazí výstupkem s laserovým senzorem, pak zajede do mezery zhruba 7,5 až 8 cm vysoké. Hmotnost vysavače je dle údajů výrobce 3,8 kg. Xiaomi se opět drží své typické designové čistoty a je jakýmsi čínským Applem. Robot má bílou barvu, jednoduché tvary a vypadá luxusněji, než by napovídala cenovka.
 
Xiaomi Mi Rbot Vacuum Cleaner EU
 
Pro orientaci vysavače je tu již zmíněný laserový senzor nahoře, který neustále rotuje a má skenovat své okolí 1800× za sekundu. Pokud si vysavač vytvoří mapu a ta se mu v průběhu změní, je schopen to vnímat a postupně svůj algoritmus vysávání upravit. To ale obvykle znamená, že se v této oblasti objeví hned několikrát, obvykle ji projede podle staré i dle nové mapy. K dispozici je i ultrazvukový senzor vepředu (viz snímek výše). Trasa je vypočítávána algoritmem SLAM (Simultaneous Localization And Mapping), o tom si ale povíme později.
 
Xiaomi Mi Rbot Vacuum Cleaner EU
 
V balení najdete vedle vysavače také čistič hlavního kartáče, přívodní šňůru k nabíječce a samotnou nabíječku.
 
Xiaomi Mi Rbot Vacuum Cleaner EU
 
K té si vysavač dojede sám (stačí stisknout tlačítko domečku, nebo to udělá sám po dokončení úklidových prací, příp. když mu hrozí vybití) a kolébavým pohybem si zajede na rampu a připojí se k ní. Nabíječka by od sebe měla mít 0,5 metru na stranu a zhruba metr místa před sebou, v praxi se ale obvykle spokojí s mnohem menším prostorem.
 
Xiaomi Mi Rbot Vacuum Cleaner EU
 
Po odklopení víka uvidíte nádobku s objemem 420 ml a zejména poprvé se vám zaplní překvapivě rychle. Zde vidíte mnohem názorněji, kolik nepořádku máte vlastně na zemi. Vysypávání není složité, jen otevření samotného koše vyžadovalo poprvé trochu laborování. Pokud jde o tlačítka, vrchní tlačítko pro zapnutí/vypnutí logicky aktivuje vysavač, případně jej dočasně zastaví (pauza), tlačítko domečku jej pošle nabíjet se do dokovací stanice. Pokud tato dvě tlačítka dlouze podržíte, dojde k restartu nastavení Wi-Fi sítě. Kolem tlačítka je LED, která svítí bíle, když je vysavač nabitý na více než 50 %, oranžově při nabití mezi 20-50 % a pokud má méně, měl by svítit červeně. Tak moc jsem ale vysavač nikdy nevybil.
 
Xiaomi Mi Rbot Vacuum Cleaner EU
 
Kulatý tvar vysavače napovídá, že bude mít problémy s rohy, kam se nevejde. Tomu nicméně dopomáhá pomocný kartáč na pravé přední straně, který zametá okrajové části a nahání prach směrem k hlavnímu kartáči uprostřed. I tak sice nedosáhne všude, ale je to nemalá pomoc.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


 
Ještě bychom mohli zmínit několik dalších technických vlastností vysavače. Má japonský motor NIDEC s výkonem 55 W a sacím tlakem až 1800 Pa, za minutu má protlačit 0,67 m3 vzduchu, o napájení se stará 14,4V 5200mAh akumulátor, který má dle výrobce vydržet na 2,5 hodiny vysávání. Nechybí HEPA filtr a pochopitelně se dají tyto součástky vyměnit. Jsou dostupné jako náhradní příslušenství, protože přeci jenom podléhají opotřebení.
 
XIaomi Mi Robot Vacuum Cleaner senzory
senzory na vysavači (zdroj: Xiaomi), klikněte pro zvětšení
 
Celkově tu máme 12 senzorů, takže vedle laseru a ultrazvukového snímače jsou tu různé detektory (nárazu, schodů, plné nádobky, zvednutí) a několik snímačů pro monitorování vlastností vysavače.
 
V další kapitole pustíme vysavač konečně na zem a podíváme se na praktické zkušenosti.
reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů