Zabezpečené externí disky: aby data byla v suchu

Zabezpečené externí disky: aby data byla v suchu
, , recenze
Přinášíme srovnávací test několika paměťových produktů využívajících nějakou ochranu dat se zaměřením proti zcizení. Představí se USB flash disky i jedno externí zařízení využívající mobilní pevný disk. Rozmanitost testovaných produktů je velká.
K oblíbeným
reklama
V dnešní době jsou paměťová zařízení velmi levná a poklesu cen se dočkaly zvláště USB flash disky, k čemuž přispěla i úprava vypočítávání autorských poplatků (či výpalného, jak chcete), která platí od začátku tohoto roku. Není tedy žádný problém za 250 Kč i s daní zakoupit 4GB flash disk, což byla ještě před rokem cena z říše pohádek. Právě proto ani tolik nezamrzí, když takový disk ztratíme a spíše nás již bude zajímat, jaká data jsme na nich vůbec měli.Flash disky a jiná snadno přenosná úložiště jsou dnes ideálními médii pro přenos osobních dat a odtud je již pouze krůček k citlivým osobním údajům. Proto je nanejvýš vhodné, abychom případným nenechavcům nic neusnadňovali a co nejlépe si data zabezpečit. A vůbec nejlepší je, když máme takový disk, jejž může jeho nový dlouhoprstý majitel (či nevinný nálezce) kvůli nečitelnosti obsahu rovnou zahodit. Zde vzniká nebezpečí, že my sami můžeme heslo zapomenout, ale to je již na zodpovědnosti každého z nás. Konec konců je jasné, že flash disk by nikdy neměl sloužit jako primární a jediné úložiště pro důležitá data.

Podívejme se nyní už ale na produkty, jež budeme testovat. Pokud jde o flash disky, pak všechny mají kapacitu 4 GB, abychom zachovali především cenovou rovnováhu. Výjimkou je externí pevný disk Toshiba SecuRed s kapacitou 200 GB.
  • A-DATA FlashDrive FingerPrint
  • Corsair Padlock
  • Kingston Data Traveler Vault Privacy
  • Lexar JumpDrive Secure II Plus
  • Prestigio Leather
  • SanDisk Cruzer Contour
  • Transcend JetFlash 220
  • Toshiba SecuRed 200 GB


A-DATA FlashDrive FingerPrint


A-Data svůj FlashDrive FingerPrint nabízí v klasickém plastovém balení, které je třeba rozstřihnout a disk zevnitř dostat násilím. Firma tento model řadí do série "nobility", od čehož bychom mohli očekávat jen to nejlepší, takže se necháme překvapit.Model
FlashDrive FingerPrint
Kapacita
4 GB
Rozměry
66 x 24 x 9 mm
Hmotnost
15 g
Rychlost čtení
-
Rychlost zápisu
-
Bezpečnostní funkce
čtečka otisků prstů
Dostupné kapacity
1 / 2 / 4 / 8 GB
Záruční lhůta
3 roky

Disk je oproti jiným modelům poměrně široký, takže pokud preferujete co nejmenší taková zařízení, FlashDrive FingerPrint vás nepotěší. A-Data také mluví o sérii nobility, ale o přenosových rychlostech se nikde nezmiňuje, takže ty si ověříme sami.Výrobce zde použil tvrdý bílý plast, na jehož vrchní straně máme logo my flash a pod ním i logo výrobce a jeho URL. U pravého okraje to pak je několik hrbolků, s jejichž pomocí se čapka bude lépe vytahovat a na druhé straně výrobce použil kulatou prohlubeň, jež bude sloužit stejnému účelu.Spodní strana je naopak zcela holá a hladká, takže si spíše řekneme o čele disku s očkem pro poutko, jež však v balení nebylo. To ale možná proto, že disk přišel již rozbalený.FlashDrive FingerPrint nemá klasický krátký kryt konektoru, ale podstatně větší, do nějž se disk schová téměř celý. Vnitřek je zpracován velmi jednoduše a s ohledem na hlavní zabezpečovací funkci - čtečku otisků prstů, jež je ukryta ve své prohlubni určené k tomu, aby váš prst navedla přesně na ni. Nakonec je zde v místě, kde se setkává okraj krytky s diskem, zelená světelná dioda.
Zabezpečení


Po připojení disku se v systému objeví virtuální optická mechanika a také disk, jenž má ale zatím pouze kapacitu 8 MB a není na něj možné zapisovat. "Mechanika" má na sobě utilitu pro registraci otisků prstů a pak také další k jejich vymazání.Program vás tedy ihned vyzve k registraci otisku jednoho z vašich deseti prstů (pokud tedy nejste truhlář), na nějž si kliknete a posunete se o obrazovku dále. Tam máte minimálně tři pokusy na registraci a po jejich korektním provedení je program spokojen a automaticky se přesune dále. Uložit si můžete maximálně 10 otisků.Pak vás program vyzve ještě k zadání hesla, které má z bezpečnostního hlediska stejnou váhu jako otisky, takže můžete používat buď to, a nebo ono. Heslo musí mít minimálně 4 znaky a program nevyžaduje, abyste zadávali vedle písmen i číslice či speciální znaky. Uložit si můžete také nápovědu k heslu.Poté je nastavení hotovo a program vás poté vyzve k přihlášení se pomocí otisku, nebo zadáním hesla. Nutno podotknout, že přihlašování funguje spolehlivě a program si vezme pouze ten pravý otisek. Nyní se již disk odemkne a vy na něj můžete zapisovat. Virtuální CD mechanika však zůstane. Navíc je pak možné pomocí disku uzamykat i celé PC.Tento disk ještě nabízí menu s možnostmi uložení hesel do IE, oblíbených stránek, mailového klienta, nastavení a spuštění prohlížeče souborů.

reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře