Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman VF900-Cu: chladicí král

12.5.2006, Jan Vítek, recenze
Zalman VF900-Cu: chladicí král
V minulém testu chladičů grafických karet chyběl tento favorit. Proto přinášíme jeho recenzi, v níž se utká s nejlepšími chladiči dneška. K dispozici jsme jej sice měli už minule, ale měli jsme i důvod, proč jeho výsledky nezveřejnit. Více se dočtete v článku.
Kapitoly článku:
  1. Zalman VF900-Cu: chladicí král
  2. Instalace chladiče
  3. Teplotní testy a závěr
Zalman se tedy pochlapil a opět uvedl na trh chladič s obměněným designem, dalším z řady originálních a přitom logicky jednoduchých návrhů. Jeho papírové balení je zbarveno ve firemní modři a samotný chladič je ještě navíc chráněn tuhou fólií, takovou, jaká sama o sobě předchozím modelům VF700 musí stačit. Pokud se podíváme na zadní stranu, najdeme otvor vedoucí až k fólií chráněné styčné ploše. Takto se Zalman chlubí její kvalitou a jak brzy uvidíme, zcela oprávněně.Celoměděný model VF900 v podstatě již upustil od klasického schématu Zalmanu, kdy se o distribuci tepla mezi žebra starala právě žebra samotná a povolal na pomoc dvojici heatpipe, bez nichž aby se dnes chladič pomalu bál objevit na trhu. Heatpipe zde mají za úkol odvést teplo přímo ze základny chladiče a rozvést jej mezi kruhově rozprostřená žebra.Je tedy jasně vidět, že svůj zavedený koncept Zalman rozhodně nezavrhl, pouze se přizpůsobil nárokům nových grafických čipů.Žebra samotná tedy nemají se základnou chladiče přímý styk, tudíž vše závisí na výkonu teplovodivých trubiček. Ze základny ústí každá na opačnou stranu. Poté se obě stáčí doleva a opisují půlkruh, čímž úplně uzavřou kruh, na jehož spojnicích jsou navíc zajištěny letováním. Stejným způsobem jsou žebra také upevněna na heatpipe. Styčné plochy žeber beze zbytku vyplňují mezery mezi nimi, tudíž je zde využito maximum možné plochy k přenosu tepla.

Mezi žebry a základnou je situována část retenčního mechanismu, jenž by měl dovolovat instalaci chladiče na nejnovější grafické karty, stejně jako i na velmi zastaralé, jako GeForce4, které ovšem dnes jen těžko cenou předčí pořizovací cenu VF900-Cu.


Styčná plocha chladiče a její zrcadlový leskDetail napojení žeber na heatpipe

Dostáváme se k samotné základně, na níž je zdaleka nejzajímavější její styčná plocha. Ta byla dobroušena a zahlazena do dokonale zrcadlového lesku a tím tak zajišťuje velmi kvalitní přenos tepla mezi VPU a chladičem. Zde je také zapotřebí obzvlášť dbát na správné rozložení teplovodivé pasty. Tu bychom v tomto případě měli aplikovat velice střídmě a rovnoměrně, akorát tak, aby jádro jemně prosvítalo skrz její vrstvu.Příslušenství, dodávané k tomuto modelu, se od verze VF700 v podstatě neliší. Nalezneme zde osm dobře známých modře eloxovaných hliníkových pasivků pro paměti v BGA pouzdře, nezbytnou čtvercovou samolepku s firemním logem, ruční regulaci otáček ventilátoru i s potřebným kabelem a samolepkou k jeho umístění do skříně a samozřejmě i sáček se šroubky a teplovodivou pastou.