reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman vs. Primecooler: souboj klonů

26.4.2006, Jan Vítek, recenze
Zalman vs. Primecooler: souboj klonů
Korejský Zalman a Primecooler nedávno uvedli na trh své novinky. Zatímco Zalman v modelu VF900-Cu konečně zakomponoval heatpipe, Primecooler se spokojil s uvedením druhé edice alternativ k modelům VF700, na něž se dnes podíváme.
Vztah Zalman – Primecooler je vůbec zajímavý. Již od dob, kdy Zalman přivedl na svět nový způsob výroby chladičů PC komponent, tedy využití hliníkových a měděných plátků, jež pevným sešroubováním na jedné straně vytvořily styčnou plochu a základnu chladiče a na druhé straně rozprostřeny do vějíře zajistily přechod tepelné energie mezi okolní vzduch, se objevili výrobci, kteří začali nový systém napodobovat. Mezi zdaleka nejotrlejší a nejvytrvalejší patří právě Primecooler. Ten nejen že začal používat zalmanovský způsob výroby chladičů, ale následně přestal do designu svých chladičů vkládat i ten drobet z předchozí invence.

S obdobnou koncepcí produktů Zalmanu se tak u Primecooleru můžeme setkat v oblasti chlazení procesorů, grafických karet a čipových sad a některé zašly až tak daleko, že je od Zalman chladičů v podstatě nerozpoznáte, respektive nebudete na pochybách, kde se výrobce asi nechal inspirovat. Pro Zalman to znamená problém, který se momentálně s křížkem po funuse snaží řešit a pro nás, pokud se přeneseme přes morální otázku, to znamená příležitost si porovnat, jestli stojí za to, pořídit si za větší peníze originál s víceméně zaručenou hladinou kvality a nebo podstatně levnější obdobu, u níž je zase otázkou zpracování a následný celkový výkon. Tuto otázku se tedy dnes budu snažit zodpovědět v testu chladičů grafických karet, mezi něž zařadíme tyto výrobky:
  • Zalman VF700-Cu
  • Zalman VF700-AlCu
  • Primecooler PC-VGAHG1 Cu
  • Primecooler PC-VGAHG1 AlCu
  • Primecooler PC-VGAHG2 Cu LED
  • Primecooler PC-VGAHG2 AlCu LED
  • Primecooler PC-VGAHG2 Al LED

Mezi novinky se tedy zařadí tři inovované Primecoolery HG2 – hliníkový, hliníkovoměděný a měděný. S představováním jednotlivých modelů začneme u starých známých Zalmanů VF700.


Zalman VF700 Cu a AlCu

Následují dva dobře známé chladiče založené právě na zmiňovaném vějířovitém uspořádání. Jedná se o modely VF700 Cu a AlCu, tedy jeden měděný chladič a jeden kombinovaný z mědi a hliníku. Právě u tohoto způsobu výroby se různé kovy kombinují velmi snadno a výroba celého chladiče tak není o nic náročnější.
Rozměry
91 * 126,4 * 30 (d * š * v)
Hmotnost
270g
Materiál
měď
Ložiska
dvojitá kuličková
Otáčky
1350 - 2650 (+/- 10%)
Hlučnost
18,5 - 28,5dBA (+/- 10%)

Celoměděná verze byla donedávna vedoucím výrobkem v repertoáru Zalmanu a ač není právě nejnovější, je bez problémů schopen konkurovat i těm nejnovějším VGA chladičům, které teprve nedávno vyšly, a tak je stále aktuální. Jeho design přitom není nijak složitý. V podstatě se jedná o nějakých 60 půl milimetru širokých žeber, uprostřed pevně sešroubovaných a po stranách rozprostřených do vějíře, v jejichž středu je umístěn 80mm ventilátor. Ten má za úkol posílat vzduch směrem dolů i do stran, aby tak zachytil i zvednuté okraje žeber.Rozměry
91 * 126,4 * 30 (d * š * v)
Hmotnost
180g
Materiál
měď, hliník
Ložiska
dvojitá kuličková
Otáčky
1350 - 2650 (+/- 10%)
Hlučnost
18,5 - 28,5dBA (+/- 10%)

Kvalita výroby je, jak jsme ostatně u Zalmanu zvyklí, na velmi vysoké úrovni. Zpracování chladiče je čisté, žebra mají od sebe rovnoměrný odstup a i styčná plocha základny s VPU je slušná. Ovšem dnes již známe chladiče s daleko lépe zpracovanými styčnými plochami. Zde VF700 tratí především právě kvůli konstrukci. Základna není vyrobena z jednoho kusu a je pochopitelné, že zabrousit množství měděných plátků do rovné a hladké plochy není jen tak jednoduché. Bohužel je již také na okrajích základny patrný náznak rozjíždění plátků, ale to by již nemělo zasahovat na plochu jádra VPU.
AlCu verze Zalmanu VF700 je naprosto stejná jako měděná, samozřejmě až na použitý kov. Z šedesáti žeber je zde pouze dvacet měděných a zbytek hliníková. Měděná část logicky tvoří střed základny, kde se předpokládá největší potřeba odvodu tepla. V ostatních aspektech se chladiče neliší a to ani co se týče dodávaného příslušenství.


Příslušenství se skládá z redukce z čtyřpinového Peripheral Power konektoru na čtyři protějšky pro třípinové konektory ventilátorů, z nichž mají dva kladnou větev na 5V a dva na 12V. Zalman tak jednoduše a efektivně nabízí volbu mezi dvěma nastaveními otáček – 2650 a 1350RPM.


Dále tu najdeme manuál v angličtině a korejštině, což ale vůbec nevadí, protože k instalaci bohatě stačí ilustrace a ty překlad nepotřebují. Retenční mechanismus spolu se samolepkou a tubičkou bílé teplovodivé pasty je celý uschován v igelitovém sáčku a tím také výčet příslušenství končí.reklama