Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zalman vs. Primecooler: souboj klonů

26.4.2006, Jan Vítek, recenze
Zalman vs. Primecooler: souboj klonů
Korejský Zalman a Primecooler nedávno uvedli na trh své novinky. Zatímco Zalman v modelu VF900-Cu konečně zakomponoval heatpipe, Primecooler se spokojil s uvedením druhé edice alternativ k modelům VF700, na něž se dnes podíváme.
Nové verze Primecoolerů se v ledasčem změnily k lepšímu, ale bohužel nechybí ani změny k horšímu.



Rozměry
92 * 120 * 27 (d * š * v)
Hmotnost
282g
Materiál
měď
Ložiska
jednoduchá kuličková
Otáčky
2000 - 3000 (+/- 10%)
Průtok vzduchu
18-25CFM
Proud
0,18A
Hlučnost
18 - 25dBA (+/- 10%)




Rozměry
92 * 120 * 27 (d * š * v)
Hmotnost
180g
Materiál
měď, hliník
Ložiska
jednoduchá kuličková
Otáčky
2000 - 3000 (+/- 10%)
Průtok vzduchu
18-25CFM
Proud
0,18A
Hlučnost
18 - 25dBA (+/- 10%)

Zlepšilo se především zpracování – chladiče už nevypadají tak, jako by byly sestavovány v ruce a je to vidět především na rovnoměrnosti rozprostření jednotlivých žeber. Primecooler zde využil (jak jinak) systém od Zalmanu, tedy rozšířením žeber u jejich kořene zajistil, aby se tato rozeběhla co možná nejefektivněji.



Rozměry
92 * 120 * 27 (d * š * v)
Hmotnost
133g
Materiál
hliník
Ložiska
jednoduchá kuličková
Otáčky
3000 (+/- 10%)
Průtok vzduchu
25CFM
Proud
0,18A
Hlučnost
25dBA (+/- 10%)

Dále tu máme úpravu kratších žeber. Ta již mají konečně nějaký smysl pro chlazení VPU. Změnu zaznamenaly i delší žebra. Ta již neobepínají listy ventilátoru, ale místo toho vypadají spíše jako hřeben.


Stará verze - HG1 Cu



Nová verze - HG2 Cu LED

Horší ovšem je, že místo 80mm ventilátoru je zde použitý pouze 70mm a to znamená pro dosažení stejného průtoku vzduchu nutnost nastavení vyšších otáček, které se zvýšily na maximální hodnotu 3000RPM a tím pádem se projeví i zvýšený hluk.









Aby se Primecooler ještě více přiblížil svému vzoru, upravil i sponu pro uchycení. Ta je nyní stejně jako u Zalmanu pružná, aby zajistila dobrý přítlak a omezila tak riziko přílišného utažení a mechanického poškození grafické karty. Ta by po nainstalování chladiče neměla být ohnutá, ale stále pěkně rovná, jinak se vystavujeme riziku přerušení některého z vodivých spojů.









Z nabídky tu máme celkem tři modely – celoměděný PC-VGAHG2 Cu LED, hliníkovoměděný PC-VGAHG2 AlCu LED a hliníkový PC-VGAHG2 Al LED. Všechny tři modely jsou tvarem a zpracováním naprosto shodné, pouze ten nejslabší, hliníkový, se liší tím, že v jeho balení chybí ruční regulace otáček. Avšak zůstal napájecí kabel s 5V a 12V větvemi, takže otáčky si můžeme regulovat alespoň takto.









Příslušenství se od staré verze příliš nezměnilo; chladiče pamětí zůstaly stejné, pouze již nejsou vystavovány přímo ve výlisku balení, kvůli jiné sponě na chladiči tu máme i jiné šroubky k upevnění chladiče a drobátko se obměnila i zadní spona. Hlavním určujícím faktorem tedy bude, jak se budou lišit teplotní výsledky mezi starými a novými modely a jak si poradí hliníkový chladič s moderním VPU GeForce 7800GTX.





Regulace není součástí balení hliníkové verze