www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zalman ZM600-HP: 600W s heatpipe

Zalman ZM600-HP: 600W s heatpipe
, , recenze
Některé z vás již možná dráždí ona koncovka HP, ano správně. Do tohoto zdroje již docestovaly ony známé heatpipe, bez kterých si již téměř nedokážeme představit kvalitní chladič CPU nebo GPU. Ovšem teď nastávají otázky: Je nutné, aby byla ve zdroji heatpipe? Není to pouze marketingový tah? Odpovědi naleznete v tomto testu.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Již při prvním pohledu vynikla značná podobnost s novými řadami Fortronů GLN i jinými. Zdroj je vybaven EMI filtrem složeným ze tří stupňů, díky tomu bude rušení vyzařované do sítě na nízké úrovni. Zdroj je založen na moderní topologii flyback, to je předzvěstí slušné účinnosti, dále je vybaven aktivním PFC. Spínací Mosfet tranzistory aktivního PFC a i měniče samotného jsou od výrobce Fairchild, tudíž kvalitní. Bohužel horší je to již s výkonovým dimenzováním, které je tak tak. Dalším zklamáním je pro mě použití podřadného kondenzátoru Capxon ve stejnosměrném meziobvodu. Hlavní transformátor zdroje svojí velikostí odpovídá spíše méně výkonným zdrojům, ale zde toto může klamat vzhledem k tomu, že mohl být použit kvalitnější materiál jádra.Další výkonovou částí zdroje jsou usměrňovací diody. Ani zde bohužel výrobce nijak nezazářil, všechny tři větve jsou osazeny paralelně spojenou dvojicí. Paralelní řazení dvou slabších diod namísto použití jedné výkonné má jistá úskalí. Hlavní problém je ten, že na polovodičových součástkách vzniká průchodem vysokého proudu jistý úbytek napětí (cca 0,6 - 1 V), tento úbytek ovšem není u každého kusu (i jednoho typu) stejný. Důsledkem toho je dioda s menším úbytkem více zatěžovaná, tím se více zahřívá a zde začíná působit další vlastnost polovodičů. Ohříváním čipu diody dochází ke snižování tohoto úbytku a v extrémním případě může dojít k destrukci.

Podobný problém se týká například svařovacích usměrňovačů, kde je paralelně řazeno mnoho diod, které se předem třídí tak, aby měly úbytek napětí v propustném směru co nejvíce stejný. Otázkou tedy je, zda toto třídění provádí i výrobce, osobně o tom silně pochybuji. Dále již následuje klasická společná tlumivka a filtrační kondenzátory. Použita je zde směs výrobků firem Capxon a Teapo, i zde jsou tedy použity podřadné součástky. Deska zdroje je vyrobena z levné papírové hmoty, u jiných zdrojů této kategorie už bývá použit kvalitní sklolaminátový základ. Pájení je na velmi slušné úrovni, i když jisté rezervy tu ještě jsou. Na závěr této části musím říci, že zdroj má proudovou pojistku rozdělenou do čtyř sekcí. Jak přesně, to výrobce uvádí.

reklama
Nejnovější články
GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem GALAX RTX 3090 HOF: karta s displejem a 1000W BIOSem
Na bílém PCB je postavena nová karta GALAX GeForce RTX 3090 HOF, která představuje hi-endové provedení hi-endové grafiky. Jednak je vybavena svým vlastním displejem, který poslouží pro její monitorování, ale pak je tu i 1000W BIOS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval Starship SN10 zvládl přistání, poté ovšem přesto explodoval
Prototyp Starship SN10 konečně zvládl to, co se jeho předchůdcům nepovedlo. Dokázal přistát ve vzpřímené poloze, ovšem přistání to bylo přesto poněkud tvrdé a s plameny na jedné straně lodi. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0? AMD FidelityFX Super Resolution: kdy přijde odpověď na DLSS 2.0?
Společnost AMD je zřetelně pozadu oproti NVIDII, pokud jde o využití ray tracingu a AI upscalingu, což je v dnešní době v podstatě nerozlučná dvojka. Příslušný hardware je sice tu, ale čeká se na jeho využití. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity Mars Perseverance využívá procesor z původního iMacu, stejně jako Curiosity
Pochopitelně nejde přímo o ten samý procesor, jaký byl skutečně montován do původních počítačů iMac G3, ikonických All-in-One modelů s CRT obrazovkou z přelomu tisíciletí. Jde o RAD750. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu Samsung má problémy s opětovným spuštěním své továrny v Texasu
Nucená odstávka továren pro výrobu čipů v Texasu mohla jen těžko přijít v horší dobu. Svůj provoz musela zastavit i továrna Samsungu v Austinu, s jejímž opětovným rozjetím má firma ale problémy. A to nevěští nic dobrého. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář