ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA III
5.3.2001, DOPPLER , recenze

A opět zde máme další příspěvek našeho DOPPLERA, který je schopen vytáhnout z procesoru téměř nemožné. Ostatně posuďte sami, v jeho podání není přetaktování až zas taková věda .. a pro případné zájemce (jako vždy, platí ono známé "na vlastním uvážení") je k dispozici podrobný návod včetně několika cenných rad do začátku...
Kapitoly článku:
- ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA III
- Něco málo jak na odemykání CPU a pár rad navíc
- Tak a jdeme na to, abych už Vás nezdržoval...
- Výsledky testů nejen v číslech - WCPUID, SANDRA...
Co se týče procesorů, tentokráte doba trochu pokročila, a není již nutné zdlouhavé odemykání procesorů pomocí vodivého laku.Tato dosti pracná a zdlouhavá procedura byla nahrazena o 1000 % efektivnějším způsobem a to pouze “ přemazáním” spojů L1 pomocí microtužky.
Teď ještě malé upozornění co se týče překreslení spojů:
Teď ještě malé upozornění co se týče překreslení spojů:
- tužka musí být co nejměkčí aby bylo zajištěno dostatečné nanesení UHLÍKU
- pozor při nanesení tužky se nesmí jednotlivé čáry dotýkat (jinak řečeno nesmí dojít k vodivému spojení mezi spoji vedle sebe)
- při prvním nezdaru se nenechte odradit a pokud v BIOSU desky nepůjde u procesoru libovolně měnit násobič tak vezměte obyčejnou GUMU, myslím na tužky ,kterou má asi každý prvňáček, a smažte nakreslené čáry a zkuste to znovu dokud nebudete úspěšnější
- po úspěšném odemčení pečlivě nasaďte chladič protože u taktu procesoru přes 133 MHz se bohužel musí použít napětí procesoru 1.85 V a u čipové sady 3.6 – 3.9 V! takže teploty rapidně stoupají. Musím podotknou, že na trhu jsou konečně dnes již velmi kvalitní chladiče, takže již nemusíte vyrábět různé šílenosti jako já (viz.chlazení s peltiérem ……). Na procesor AMD DURON lze v klidu použít základní verzi TITANU MAJESTY M5AB a nebo i jeho klony od jiných výrobců (ICEBERG COOLER, GLOBALWIN,…..) protože teploty na DURONech nejsou až tak hardcorové. Pokud bude teplota, asi tak, po našich dlouhodobých zkušenostech a testech na procesoru DURON od 45 – 55 stupňů, tak se není čeho bát. Samozřejmě, že čím je teplota menší tím lépe. Pokud teplota poleze nad 55 tak se hned neplašte, protože jsem někde na webu četl, že mezní teplota je někde okolo 80 stupňů. No samo, že to není pravda, protože měření pomocí čidel přímo v patici procesoru u základní desky není ani náhodou přesné. Zkusili jsme vzít fén a nechali na plně zatížený procesor foukat dost horký vzduch a při teplotě okolo 65 - 70 stupňů to začalo pěkně padat atd… (no asi to znáte BLUE SCREEN OF THE DEATH neboli známé modré hlášky vašeho oblíbeného systému WINDOWS 98/ME …). To by byl DURON, ale pozor u THUNDERBIRDU je to o dost horší s teplotou. První problém je ten, že samotný THUNDERBIRD, dále jen TB, má již od výroby nasazené pracovní teploty dosti vysoko. Tak např. TB 1.1 GHz má základní nastavení VCORE 1.75 V a 1.2 GHz dokonce 1.8 V to už je opravdu hodně. Tepelný výkon je asi tak 53 - 70 W a to už je pořádné topení. Při zvednutí VCORE až na 1.85 V je to opravdu hodně špatné s teplotou a to nemluvím o nastavení na frekvenci 133 FBS CPU. Takže na TB použijte opravdu dobré chlazení, osobně doporučuji (TITAN MAJESTY TWIN COOLER, GLOBALWIN FOP 38 … a pokud možno dobrý odvod tepla z CASE a samo že i dobrý přívod tepla do CASE. Pracovní teplota TB 1.1 – 1.2 GHz se pohybovala okolo 55 - 65 stupňů a potom se systém stával hodně nestabilní.
- a ještě pár rad na závěr – u procesorů AMD pozor když budete nasazovat chladič na CPU tak dejte dobrý pozor aby co nejlépe seděl, každopádně použijte teplovodivou pastu (nejlepší je dnes asi pasta s 98 % příměsí stříbra), netlačte zbytečně na jádro procesoru (osobně jsem viděl vyštípané rohy leštěného povrchu CPU a tím došlo ke zničení CPU). A při koupi žádejte po svých dodavatelích ať je CPU “leštěno” v AUSTINU (pozná se to tak že na CPU je mezi výrobními znaky napsáno AST, AUS… jde o něco lépe taktovat , alespoň u DURONů, ale samo, že to nemusí být pravidlo.