Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zoltrix Nightingale Pro 6 - prostorový zvuk za hubičku…

15.3.2001, Jakub Lohniský, recenze
Zoltrix Nightingale Pro 6 - prostorový zvuk za hubičku…
Společnost Zoltrix nedávno uvedla na trh dvě nové zvukové karty podporující šestikanálový zvuk. V dnešní recenzi se podíváme na první z nich, kartu Zoltrix Nightingale Pro 6, která si vedla více než obstojně.
Pokud chcete prostřednictvím svého počítače okusit při přehrávání DVD filmů opravdovou filmovou atmosféru, je pořízení kvalitního zvukového systému nezbytností. Kvalitním zvukovým systémem se rozumí dobrá zvuková karta podporující prostorový zvuk a dostatečný počet kvalitních reproduktorů. První z podmínek rozhodně splňuje zvuková karta Zoltrix Nightingale Pro 6, která se vyznačuje několika dalšími zajímavými funkcemi.

Technické parametry
    • C-Media 8738-6CH
    • sběrnice PCI
    • dekódování AC3
    • podpora Karaoke Key, Echo, Surround…
    • podpora API: Direct Sound, Direct Sound 3D, A3D, EAX
    • vstupy: Line-in, Mic-in, CD-in, Aux-in
    • výstupy: přední a zadní reproduktory, středový reproduktor a subwoofer
    • operační systémy: Windows 95, 98, ME, NT, 2000
    • dodávaný software: Audio Rack, WinDVD 2000
    • cena: cca 890,- bez DPH


Instalace
Instalace karty proběhla v naprostém pořádku, jenom si dejte pozor sdílení IRQ. Pokud nemáte nějakou tu 5.1 reproduktorovou soustavu, nebojte, prostorového zvuku můžete dosáhnout i zapojením čtyř reproduktorů, popřípadě čtyř reproduktorů a subwooferu. My jsme bohužel také neměli k dispozici žádnou z drahých 5.1 reproduktorových soustav, takže jsme si museli vystačit z výše zmíněným řešením (čtyři reproduktory + subwoofer).

Prostorový zvuk
K vysvětlení pojmu "prostorový zvuk" použiji termín, který jistě všichni znáte – stereo. Stereozvuk je vytvářen soustavou alespoň dvou reproduktorů, které odděleně přijímají informace z levého a pravého kanálu. Stvořit systém, který zvuk neumisťuje pouze nalevo a napravo (to se netýká hudby), ale i v dalších rozměrech není nic těžkého. Můžete přidat další nezávislý stereovýstup pro další dva reproduktory a zvuky pak nejsou usměrňovány jen doleva a doprava, ale i před a za vás. Dalším fíglem lze vytvořit to, že zvuky budou alokovány i pod a nad vás, čímž vlastně vzniká 3D zvuk.

Prostorový zvuk má ale hned několik standardů (A3D, EAX apod.). Ty vznikly hlavně proto, aby dojem prostorovosti byl co největší. To by myslím ke stručnému vysvětlení pojmu prostorový zvuk stačilo, takže se pojďme podívat na to, jak takovýto prostorový zvuk funguje v případě použití karty Zoltrix Nightingale Pro 6.

Na dodaném cédéčku je k dispozici prográmek Multi Channel Audio Demo, který výborně slouží k letmému seznámení s prostorovým zvukem. Dostupné ukázky jsou velice dobré, zvláště přelet vrtulníku působí opravdu realisticky.



Zoltrix Nightingale Pro 6 jsem také vyzkoušel při přehrávání DVD filmů a musím konstatovat, že rozdíl mezi použitím klasických dvou reproduktorů a mnou testovaných čtyř reproduktorů + subwoofer je obrovský. Co se týče her, záleží na standardu, který daná hra podporuje, ale například ve hře Quake III Arena (demo) opravdu slyšíte, ze které strany přicházejí nepřátele apod. Jestliže si rádi zahrajete starší DOSovské hry, nemusíte se obávat nekompatibility, jelikož Nightingale Pro 6 je plně kompatibilní se standardem Sound Blaster Pro.

Software
Na přiloženém cédéčku ovladačů naleznete plnou verzi softwarového přehrávače WinDVD 2000 a užitečný program Audio Rack, který umí přehrávat všechny možné zvukové formáty, na které si jen vzpomenete, a obsahuje také jednoduchý mixážní pult (samozřejmě také elektronický :-o).



Závěr
Rád bych ještě zmínil originální černý design (podobný designům některých základních desek AOpen) a zlacené konektory minimalizující nejrůznější ruchy. K dostání je ještě verze označovaná jako Pro 6 Titanus Series, která navíc obsahuje optický kit sloužící ke komunikaci s MD přehrávači. Jaký je tedy závěr? Podpora šestikanálového zvuku, AC3 dekódování, cena, design a velice dobré přehrávání zvuku (subjektivní pocit) dělá z této karty opravdu dobru koupi. Jestliže ale chcete ještě více, zaměřte se raději na zvukovou kartu Sound Blaster Live!, která je ovšem k dostání v jiných cenových relacích.

K testování zapůjčil OK Computers