Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvuková karta T2 LAB Wave 128

21.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Zvuková karta T2 LAB Wave 128
Levná zvukovka pro nenáročné.
Specifikace:

16-ti bitová ISA PnP zvuková karta (ISO9002) osazená čipem Wave 128 typ FCL32. Podporuje full duplex provoz, 3D surround zvuk, 32 hlasovou softwarovou wavetable syntézu a 44,1KHz digitální audio vstup a výstup. Má čtyři I/O konektory: mikrofonní vstup, linkový vstup, linkový výstup a konektor na MIDI/joystick. Na kartu je možno dále připojit interní CD-ROM audio kabel a to podle zapojení Sony nebo podle zapojení Mitsumi/Panasonic, karta má digitální vstup i výstup signálu. Na kartě je dále konektor pro připojení hardwarové wavetable syntézy. Součásti karty není integrovaný zesilovač. Tato karta je dodávána se třemi disketami a jednoduchým návodem v angličtině.


T2 LAB Wave 128


Vlastní test:

Karta byla zkoušena se základní deskou Tomato 6ABX (revize 1.01) s procesorem Intel Pentium II 233MHz a 64MB SDRAM. Po zasunutí do ISA slotu a spuštění Windows 95/98 se byla karta identifikována jako Sound Blaster 16 Audio device a po vložení diskety byly instalovány potřebné ovladače. Na disketách jsou i ovladače pro Windows 3.1x. Na disketách je také přiložen software pro přehrávání CD-ROM disků, midi a wave souborů - vše funguje bez problémů. S kartou lze použít jak přiložený software, tak vlastní aplikace Windows 95/98 (přehrávač záznamů, recorder, …), přičemž všechny zvukové formáty jsou přehrávány bezchybně. Autorem ovládacích programů je firma Willow Pond a obsahují tyto programy: Media lauchner - komfortní ovládací program pro práci se zvukovou kartou, Pretso Arrange Midi sequencer - simulace piána a práce s midi soubory, Media Rack - přehrávač různých formátů zvuků a audio CD disků , Wave editor - záznamník a editor zvuků ve wav formátu a Win Chime - pro práci s wavetable syntézou. Bez chyby také pracují všechny analogové vstupy a výstupy, které jsou na desce instalovány včetně rozhraní joysticku (MIDI komunikace nebyla zkoušena, neboť nemáme k dispozici vhodný klávesový nástroj a nepředpokládáme, že někdo k této zvukovce bude chtít cokoliv připojit). Digitální vstup a výstup se nám nepodařilo zprovoznit. Bez problému pracuje i pod MS-DOSem (odzkoušeno na hře Duke Nukem 3D), což dnes nebývá pravidlem.

Klady:

    • Bezproblémová instalace pod DOSem a Windows 95/98.
    • Vstupní audio konektory CD-ROM na kartě jsou ve dvou provedeních: Panasonic/Mitsumi a Sony/RGGL, takže není problém použít jakýkoliv propojovací kablík.
    • Součástí karty je konektor pro připojení hardwarové wavetable syntézy a disketa s ovladačem.
    • Bez problému pracuje i pod MS-DOSem, což dnes nebývá pravidlem.
Zápory:
    • Karta nemá integrovaný zesilovač, takže není možné použít pasivní reproduktory.
    • Absence dalších ovladačů pro jiné operační systémy např. Windows NT a jiné.
    • Digitální vstup a výstup se nám nepodařilo zprovoznit.
Závěr:

Tato zvuková karta patří podle vybavení, osazení a možností zjevně do nejnižší cenové kategorie. Její vzhled připomíná starší provedení řadiče, spousta prvků je neosazených, přesto základní funkce splňuje bez problémů. Je vhodná do levných systémů na seznámení s prací a používáním zvukové karty pro začátečníky a k bezproblémovému využití ve hrách nebo doprovodných programech ve Windows. Pro tyto účely ji doporučujeme.