Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvyšujeme propustnost pamětí čipsetu KT133

18.4.2001, Jakub Lohniský, recenze
Zvyšujeme propustnost pamětí čipsetu KT133
Velmi mnoho uživatelů si stěžuje na nedostatečný výkon pamětí v případě použití čipsetu VIA Apollo KT133. Jelikož je tento čipset velmi populární a rozšířený (především díky Duronům), rozhodli jsme se vám přinést návod, jak zvýšit propustnost pamětí a tím i celkový výkon počítače.
Propustnost pamětí je velkým problémem nejenom v případě čipsetu VIA Apollo KT133. Při spolupráci paměti s čipsetem totiž dochází k celé řadě různých cyklů a procesů a jejich správným nastavením lze dosáhnout výrazného zvýšení výkonu pamětí. Možná se ptáte, jak všechny tyto parametry nastavit. V podstatě existují dvě možnosti – buď vše nastavíte v BIOSu nebo si pohrajete s nastavením pomocí nejrůznějších utilit. První možnost má ale jeden velký háček. Ne všechny základní desky mají od výrobců takovou podporu a BIOS takových desek často neobsahuje ani ty nejzákladnější položky ovlivňující výkon pamětí. Podstatně lepší BIOSy mají desky od renomovaných výrobců (Asus, Abit, MSI), které mají i poměrně dobrou podporu na Internetu (asi nejlepší BIOS mají desky Abit). Pokud ale vlastníte desku od kteréhokoliv výrobce, postavili jste si počítač a nic jste dále nenastavovali, vězte, že váš počítač rozhodně nepracuje na maximum. Nabízí se tedy otázka, proč výrobci vše nenastaví na vyšší hodnoty. Odpověď je jednoduchá. Stabilita systému je nadřazena výkonu a nikdo přece dopředu neví, jak kvalitní budou paměti použité na dané základní desce. My si proto popíšeme vyladění pomocí BIOSu a také pomocí utility zvané WPCREDIT, která umí přímo z Windows měnit registry čipsetu.

Zjišťujeme typ a nastavení pamětí
Před samotným vyladěním je dobré dozvědět se něco o vaší paměti. K tomuto úkonu slouží utilita zvaná CTSPD, která umí přečíst informace z SPD EPROM čipu (naleznete ho na SDRAM modulech)
Utilitu si můžete stáhnou od nás (velikost cca 760 kB):
ctspd092.zip



Poznámka: Jak je z obrázku vidět, obě instalované paměti zvládají pouze CAS 3 (viz. dále) ve všech frekvencích.


Co znamenají jednotlivé položky a jak je nastavit v BIOSu

CAS Latency
Tato hodnota se udává v cyklech (2T, 3T) a jde o jakési zpoždění v přístupu k paměťovým buňkám. Nastavením nižší hodnoty (2T, nebo-li CAS 2) můžete dosáhnou většího výkonu. Jak jsem se již zmínil, pomocí utility CTSPD jsme zjistili, že obě instalované paměti umožňují nastavit pouze hodnotu CAS 3 (3T). Udávané hodnoty ale nejsou zase až tak pravdivé. Většina PC133 pamětí zvládá při frekvenci 100 MHz nastavení CAS2. Naopak, téměř žádná z PC133 pamětí neumí pracovat s nastavením CAS 2 (to opravdu umějí pouze značkové paměti, například Kingmax, Apacer, Samsung apod.)

- v BIOSu bývá tato položka označena jako SDRAM Cycle Lenght. Pokud máte tedy opravdu kvalitní (=drahou) paměť nastavte položku na hodnotu 2, v opačném případě ponechte hodnotu 3 (nebo default)

DRAM Timing
Největší vliv na výkon celého paměťového subsystému má pracovní frekvence pamětí. Vždy si proto zkontrolujte na jaké frekvenci vaše paměť pracuje.

- v BIOSu tuto položku naleznete pod označením DRAM Clock a na výběr máte buď nastavení HCLK (100 MHz) a HCLK + PCICLK (100 + 33 = 133 MHz) nebo přímo frekvence 100 respektive 133 MHz.

DRAM Bank Interleaving
Tato položka by se dala přeložit jako prokládaný přístup k paměťovým bankám. Volit můžete mezi hodnotami 1-Way (jednocestné), 2-Way (dvoucestné) a 4-Way (čtyřcestné). Nejlepší nastavení je 4-Way, jelikož výrazně urychluje manipulaci s jednotlivými daty. Mimochodem nastavení 2-Way je téměř totožné s 1-Way, takže nárůst výkonu nezpozorujete…

- v BIOSu často tato položka chybí, což je obrovská chyba, jelikož nastavení na hodnotu 4-Way výrazně zvedne výkon paměťového subsystému. Nebojte se, 4-Way lze nastavit i pomocí již zmíněné utility Wpcredit (viz. dále).

DRAM Timing
Timing, nebo-li časování pamětí se skládá z vícero parametrů (tRAS, tRCD a tPR). Pro zjednodušení ale VIA zavedla určité sady, jenž výše zmíněné parametry nějakým způsobem kombinují. Těmito sadami jsou hodnoty Normal, Medium, Fast, Turbo (nejrychlejší timing paměti) a SDRAM 8/10 ns (odpovídá hodnotě Normal).

- BIOSu nastavte Fast nebo Turbo, pokud položka DRAM Timing ve vašem BIOSu chybí, lze to opět kompenzovat nastavením pomocí Wpcredit.

Configuration by SPD
V některých verzích BIOSu (konkrétně u zákl. desky MSI K7T Pro 2a) můžete nalézt položku, jejímž uvedením na hodnotu enabled necháte nastavení parametrů paměti podle SPD.

Konfigurujeme paměti pomocí utility Wpcredit
Pokud váš BIOS neumožňuje manuálně nastavit některé parametry paměti, můžete je nastavit softwarově, pomocí programů Wpcredit a Wpcrset. Oba tyto programy má na svědomí známý „tweakař“ H. Oda (mimo jiné utilita Wcpuid). Přičemž první program umí změnit registry čipsetu a druhý zajistí, aby se tyto změny projevovaly při každém startu Windows.

Wpcredit stahujte zde.
plug-in KT133 stahujte zde (popisuje jednotlivé registry)

Základní okno
Po stažení programu Wpcrset ho rozbalte do adresáře a do stejného adresáře nezapomeňte rozbalit také plug-in k čipsetu.




- v levém horním rohu musíte mít položky PCI Bus, Device a Function nastaveny na hodnotu 0 (to se provádí pomocí Edit -> Device)

- v levém dolním rohu si všimněte položky Offset (nastavena na hodnotu 64). Jinými slovy lze Offset vyjádřit jako registr, jehož prostřednictvím můžete nastavit zvolené parametry

- vedle položky Offset je políčko, které slouží k zápisu změn (buď hexadecimálně nebo binárně)

- na pravé straně vidíte nápovědu k jednotlivým registrům

Nastavujeme…..
Podle obsazení DIMM banků jsou rozhodující registry 64 (0/1), 65 (2/3), 66 (4/5) a 67 (6/7).
Všimněte si binárního zápisu registru 64 (bank 0/1) – 11100110.
Zde je popis tohoto registru (7=první číslice, 6=druhá číslice, atd.):

7 Precharge Command to Active Command Period
0 TRP = 2T
1 TRP = 3T ............................................... default

6 Active Command to Precharge Command Period
0 TRAS = 5T
1 TRAS = 6T ............................................. default

5-4 CAS Latency
00 = 1T
01 = 2T (CAS 2)
10 = 3T (CAS 3) ...................................... default

3 DIMM Type
0 = Standard
1 = Registered ............................................. default

2 ACTIVE Command to CMD Command Period
0 = 2T
1 = 3T .................................................... default

1-0 Bank Interleave
00 = No Interleave ......................................... default
01 = 2-Way
10 = 4-Way !!!

Nastavení 11100110 tedy znamená 3T - 6T – CAS 3 – Standard DIMM – 3T – 4-Way

- optimální nastavení pro 133MHz a CAS3 paměť je tedy 11100110
- optimální nastavení pro 133MHz a CAS2 paměť je 01010010

Nastavení frekvence pamětí
Nastavení frekvence se provádí pomocí offsetu 69. Nejdříve opět popis registru:

7 CPU Operating Frequency Faster Than DRAM
0 = CPU Same As or Equal to DRAM......... default
1 = CPU Faster Than DRAM by 33 MHz

6 DRAM Operating Frequency Faster Than CPU
0 = DRAM Same As or Equal to CPU......... default
1 = DRAM Faster Than CPU by 33 MHz
Rx68[1-0] Rx69[7-6] CPU / DRAM
00 00 66 / 66 (default)
00 01 66 / 100
01 10 100 / 66
01 00 100 / 100
01 01 100 / 133
10 10 133 / 100
10 00 133 / 133

5 Reserved ........................................ always reads 0

4 DRAM Controller Command Register Output
0 = Disable................................................... default
1 = Enable

3 Fast DRAM Precharge for Different Bank
0 = Disable................................................... default
1 = Enable

2 DRAM 4K Page Enable (for 64Mbit DRAM)
0 = Disable................................................... default
1 = Enable

1 DIMM Type
0 = Unbuffered............................................. default
1 = Registered

- optimální nastavení pro 133 MHz paměť je 01111110

Nastavujeme jednotlivé registry po spuštění Windows…
Ne, nebojte se, nebudete muset neustále při každém startu Windows ručně nastavovat jednotlivé registry. K tomu slouží utilita Wpcrset. Spusťte program a klikněte na tlačítko Add. Poté zadejte do kolonky Register číslo registru a do kolonky Data hodnotu, kterou zjistíte v programu Wpcredit (pod číslem offsetu=registru). Program Wpcrset jednoduše zajistí nastavení registrů čipsetu po každém spuštění Windows. Dané parametry zadávejte až po důkladném odzkoušení stability systému.


Systém před a po vyladění…

K měření propustnosti dat jsem použil program SiSoft Sandra 2001.

Před…


Po…



Závěr
Jak je z testů vidět, dobrým nastavením lze poměrně o hodně zvýšit propustnost pamětí. Jestliže by byla použita opravdu kvalitní značková paměť, šlo by nastavit CAS Latency na hodnotu 2 a propustnost by se jistě ještě zvýšila. Nicméně i tak jde o poměrně slušné zvednutí výkonu. Abych nezapomněl, pomocí programu Wpcredit můžete nastavovat o AGP Aperture Size, AGP 4x, 2x apod. Stačí si tedy sehnat datasheet k čipsetu VIA Apollo KT133 a můžete začít nastavovat.