www.svethardware.cz
>
>
>
>

Reddit zpovídal AMD nejen ohledně nových Radeonů

Reddit zpovídal AMD nejen ohledně nových Radeonů
, , aktualita
Na serveru Reddit měli přispěvatelé možnost zpovídat Roberta Hallocka, jednoho z vedoucích pracovníků divize AMD RTG. Ptali se tak především na nové Radeony, takže co se z odpovědí můžeme dozvědět?
K oblíbeným
reklama
Robert Hallock má v AMD pozici Head of Global Technical Marketing, čili právě náplní jeho práce je sdělovat veřejnosti nové informace o technologiích AMD. Na serveru Reddit se rozhodl odstartovat menší AMA seanci (Ask Me Anything), přičemž pod slovo anything patřilo cokoliv, co má spojitost s divizí RTG (Radeon Technologies Group).

My se tak podíváme na to, co zajímavého Hallock ve svých odpovědích na všetečné dotazy prozradil. Především potvrdil, že grafické karty s GPU Polaris dorazí v polovině tohoto roku a že ještě do té doby AMD zveřejní mnoho nových informací týkajících se použité architektury a výrobního procesu. Odmítl tak odpovědět i na dotazy ohledně toho, zda Polarisy budou zcela nové, nebo se objeví i přeznačené čipy*. Čili už po první odpovědi můžeme být trošku zklamaní, ale nikdo asi neočekával, že se osoba z marketingu začne otevřeně vyjadřovat o věcech, které firma plánuje oficiálně vypustit do světa až někdy později, to by už druhý den nemusela chodit do práce. Tedy nehledě na to, že mnoho z položených otázek by mělo směřovat především k některému z inženýrů.

(*Později ale Hallock uvedl, že všechny Polarisy mají být 14nm a vyráběné v GlobalFoundries, čímž na tento dotaz v podstatě odpověděl)

Co tu ale máme dále. Tazatelé se zajímali také o to, zda nedávné zemětřesení na tchaj-wanu nějak ovlivnilo výrobu čipů pro AMD. To Robert popřel, čili pokud NVIDIA bude mít vzhledem ke své spolupráci s TSMC nějaké problémy, AMD by je mít nemělo.

Další dotazy směřovaly k dvoučipové kartě Fury, kterou AMD vypustí na trh ještě před Polarisy, ovšem ta se dostala na seznam témět k diskuzi prý omylem, a tak nám o ní Hallock také nic neprozradil. Místo toho slíbil, že se dozvíme některé nové informace na GDC (14. - 18. března), a to i o iniciativě GPUOpen, která se bude týkat také strojového učení, o čemž v poslední době mluví především NVIDIA. Brzy mají být také vypuštěny linuxové ovladače pro API Vulkan.

Hallock také slíbil, že vzhledem k zájmu výrobců monitorů se mají objevit nové modely, jež umožní provozovat FreeSync přes HDMI a co se týče nových karet, ty budou podporovat rozhraní DisplayPort 1.3 s podporou vyšších rozlišení/obnovovacích frekvencí (na světě už jsou i zbrusu nové specifikace DisplayPort 1.4). Nové rozhraní ale také umožní zobrazit bohatější paletu barev s HDR, přičemž nové monitory, které to zvládnou, přijdou na trh v druhé polovině tohoto roku. Alespoň AMD je v té době očekává a my bychom zase měli očekávat, že takové monitory nebudou zrovna levné. Nejlépe to totiž zvládne technologie OLED a panely jako VA budou muset využít adaptivní podsvícení, čili různý jas v různých částech displeje.

Mnoho dotazů se týkalo Vulkanu a jeho dopadu na výkon. Hallock očekává, že Vulkan má potenciál oproti OpenGL dosáhnout o 7 - 15 % vyššího výkonu v případě, že brzdou bylo GPU a pokud nestačilo CPU, může jít i o 25 %.

Křemíkové propojovací destičky, čili Silicon Interposers, se ukázaly jako vhodné téma pro další diskuzi. V nich Hallock vidí budoucnost a možnost, jak dále prodloužit platnost Mooreova zákona. Jde jednoduše o možnost vysokorychlostního propojení mnoha různých čipů na malém prostoru, z čehož těží už karty s GPU Fiji. V budoucnu ale může jít i o to, že interposer umožní nasazení více čipů jako náhradu za velké a drahé monolitické čipy. Jde o to, že pokročilejší procesy jsou stále dražší a tvorba velkých čipů s ještě větším počtem tranzistorů je tak rovněž drahá a je tu větší prostor pro chyby.

Tím jsme vyčerpali hlavní témata, kterých se dané AMA týkalo. Všechny otázky a odpovědi si ale můžete pročíst sami (viz zdroj).

Zdroj: Reddit
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře