www.svethardware.cz
>
>
>

RISC-V se rozšiřuje mezi servery, hodlá Intel koupit SiFive, aby odrazil ARM?

RISC-V se rozšiřuje mezi servery, hodlá Intel koupit SiFive, aby odrazil ARM?
, , aktualita
Procesorová architektura RISC-V se postupně vyvíjí a získává si čím dál větší pozornost. RISC-V International ohlásila plány na rozšíření mezi superpočítače, servery a AI a Intel možná plánuje velkou akvizici.
K oblíbeným
reklama
Otevřená architektura RISC-V je vyvíjena a spravována organizací RISC-V International, která se hodlá pustit do jejího rozšíření mezi servery a superpočítače, přičemž myslí také na umělou inteligenci. To se tak týká celé ISA (instruction set architecture) RISC-V, která byla představena teprve v roce 2016 a co se týče praktických implementací, začala velice skromně v podobě různých mikrokontrolerů nebo jednoduchých a slabých SoC. 
 
Poté si ale RISC-V začali více všímat i vývojáři, kteří mají zájem na vytvoření mnohem výkonnějších čipů a mezi ně patří konkrétně i známý Jim Keller a jeho Tenstorrent, ale nejčastěji zmiňujeme společnost SiFive. Právě i na tyto snahy nyní reaguje organizace RISC-V International, která chce přijít s příslušným hardwarovým a softwarovým ekosystémem, který pozvedne tuto architekturu na novou úroveň. 
 
superpočítač Summit od IBM 
 
To znamená vývoj RISC-V SIG-HPC, na čemž aktivně pracuje zatím 10 z celkem 141 členů, kteří mají za úkol vyvinout příslušné instrukce a rozšíření, což je nezbytný předpoklad k tomu, aby z RISC-V vůbec mohl na daném poli vzniknout soupeř pro ARM či snad dokonce samotnou x86. 
 
Nyní je ale RISC-V International teprve na začátku svých HPC snah. Začíná softwarem, a to nejdříve nalezením takových open source aplikací, benchmarků, knihoven a jiného softwaru, který lze již nyní pro RISC-V a HPC použít. Na tomto základu chce stavět a někdy později také přijít s detailní roadmapou vývoje. Prozatím tu jsou aplikace jako GROMACS, Quantum ESPRESSO a CP2K, knihovny FFT, BLAS nebo GCC a LLVM či benchmarky HPL a HPCG. 
 
Na to můžeme navázat zprávou o údajné nabídce Intelu, který tak dle nezaručených informací měl už učinit nabídku. Ta představuje sumu 2,1 miliardy dolarů za výše zmíněnou firmu SiFive, která by mohla pomoci Intelu lépe odrážet útoky konkurentů spoléhajících na architekturu ARM. 
 
Dobře ovšem víme, že Intel už dříve do SiFive investoval, čili obě firmy mají k sobě blízko, ostatně Intel vyjádřil zájem o RISC-V i proto, aby byl schopen v rámci Intel Foundry vyrábět pro své případné zákazníky čipy založené na této architektuře. Se SiFive by získal firmu navrhující RISC-V čipy, se kterou by si jistě věděl rady, nicméně rozhovory jsou zatím prý ve velice rané fázi a nelze zatím mluvit o jisté dohodě. 
 
Otázka je, k čemu konkrétnímu by Intel mohl SiFive potřebovat. Nebyla by to první architektura krom x86, s níž by se snažil sžít a my můžeme v této době skutečně uvažovat o všem možném od úsporných čipů pro IoT až pro výkonné HPC/AI akcelerátory či snad i hybridy s x86. Je ale zřejmé, že RISC-V by Intelu dala do rukou zbraň především proti ARMu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct Intel a inovace v pouzdření: EMIB, Foveros Omni a Direct
Intel nám toho včera naservíroval mnoho, takže pokračujeme v krasojízdě a tentokrát půjde především o inovace v pouzdření čipů. To je nedílným předpokladem pro zajištění dalšího výrazného pokroku a nám tu půjde o technologie Foveros.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží Intel PowerVia, RibbonFET a pokročilá EUV se blíží
Dnes jsme se již podívali na přehled nejbližších výrobních procesů a nyní se více zaměříme na chystaný proces Intel 20A. Jeho označení dokazuje, že na nanometry Intel přece jen opravdu nezapomněl. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Budoucnost výroby v Intelu: nanometry jdou stranou, přichází angstrom Budoucnost výroby v Intelu: nanometry jdou stranou, přichází angstrom
Intel včera v noci vypustil do světa hodnotné informace o vývoji svých výrobních procesů i procesorových generací. My se nejdříve podíváme právě na výrobní procesy, které se Intel opravdu rozhodl přejmenovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek