reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Roadmapa quad-core procesorů AMD

4.5.2006, Milan Šurkala, aktualita
Roadmapa quad-core procesorů AMD
Příští rok bude znamenat vstup čtyřjádrových procesorů. Zatímco u Intelu to bude na přelomu roku 2006 a 2007, u AMD to potrvá trochu déle a první kousky budou ve druhé polovině roku. Bude se jednat o Opterony "Deerhound" (půl roku po konkurenčním...
Příští rok bude znamenat vstup čtyřjádrových procesorů. Zatímco u Intelu to bude na přelomu roku 2006 a 2007, u AMD to potrvá trochu déle a první kousky budou ve druhé polovině roku. Bude se jednat o Opterony "Deerhound" (půl roku po konkurenčním Intel Clovertown). Deerhound bude mít sdílenou L2 cache a dvoukanálový řadič DDR2 pamětí. Bude pro patici Socket F a technologie výroby má být samozřejmě 65nm.Na začátku roku 2008 se objeví desktopová varianta "Greyhound" (rok po Intel Kentsfield). Ta bude mít rovněž sdílenou L2 cache, ale řadič paměti bude zvládat i DDR3 moduly. Také přinese nedávno schválenou sběrnici HyperTransport 3.0, což přenos dat CPU-chipset zase o něco zrychlí.

Deerhound bude v druhé polovině roku 2008 nahrazen procesorem "Zamora". Ten přinese sdílenou L3 cache, podporu FB-DIMM pamětí a HyperTransport 3.0. Pro pracovní stanice bude představen čip "Cadiz", který by měl být velmi podobný procesoru Greyhound.

Zdroj: www.dailytech.com , www.hkepc.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama