Robotický Tarzan může pomoct v zemědělství

Robotický Tarzan může pomoct v zemědělství
, , aktualita
Rostoucí produkce v zemědělství vyžaduje nové automatizace. S touto myšlenkou se skupina vědců rozhodla vytvořit speciálního zemědělského robota, který se při snímání pole nebude pohybovat po zemi.
K oblíbeným
reklama
Vědci se často při vytváření nových robotů inspirují buď přímo u člověka, nebo u zvířat. Nejinak tomu bylo, když se skupina výzkumníků z Georgia Institute of Technology rozhodla vytvořit svého robotického pomocníka pro farmaření. Tvůrci robota se totiž nechali inspirovat lenochodem a vytvořili stroj, který se nepohybuje po zemi, ale musí být zavěšen na laně ve vzduchu.

I když byl robot vytvořen podle lenochoda, dostal pojmenování podle lidské postavy, nazývá se totiž Tarzan. Jméno vzniklo především kvůli způsobu pohybu, který připomíná Tarzanovo houpání na liánách, pomocí něhož se pohyboval po džungli. Robot se však pro změnu pohupuje nad polem.

Hlavním cílem, proč tohoto robota skupinka výzkumníků navrhovala, je samostatnost a také co největší energetická úspornost. To je další bod, ve kterém se tvůrci inspirovali u lenochoda, ten na své pohyby také vynakládá co nejméně energie. Vědci věří, že v budoucnu bude moct být jejich robotický Tarzan napájen dokonce pomocí solární energie, takže by byl naprosto soběstačný, když by byl vyslán na pole, a farmáři by ho nemuseli dobíjet.


Robotický lenochod je totiž určen pro použití v oblastech zemědělství. Měl by se pohybovat nad polem plným plodin a kontrolovat stav rostlinek nebo úrody. Robot je totiž vybaven také kamerou, pomocí které může své okolí monitorovat a snímky jednotlivých rostlin posílat na farmu, kde se data budou analyzovat třeba i pomocí algoritmů. Farmáři by tak měli mít přehled o stavu svého pole a nebudou to muset zjišťovat osobně.

Robotický Tarzan se bude po laně pohybovat pomocí drápů, které jsou umístěny na obou z jeho záchytných ramen. Tyto drápy byly zároveň vyrobeny pomocí technologie 3D tisku. Robot se zahákne a může monitorovat pole pod sebou z ptačí perspektivy.

Myšlenka na vytvoření zemědělského robota vznikla z faktu, že lidí na Zemi přibývá a bude potřeba vypěstovat více jídla. Takové tempo bez automatizace už není udržitelné. Aby se farmářům a zemědělcům usnadnila jejich práce, snaží se vědci vyvíjet robotické pomocníky, jako je například právě Tarzan. O jiném zemědělském robotovi, který usnadní farmářům práci, jsme se zmínili už dřív, ten se ale spoléhá na pevnou půdu pod nohama.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Včera, aktualita, Jan Vítek