www.svethardware.cz
>
>
>

Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen

Rocket Lake nabídnou taktovací funkci známou z platformy procesorů Ryzen
, , aktualita
Ještě zbývá zjistit, jak přesně nová funkce v BIOSu počítačů s procesory Rocket Lake-S od Intelu funguje, ale je zřejmé, že bude víceméně odpovídat nastavení taktu sběrnice Infinity Fabric v procesorech Ryzen. 
K oblíbeným
reklama
Intel se chystá vypustit své Rocket Lake-S na konci tohoto měsíce, ale tyto procesory již pracují v počítačích koncových zákazníků zvláště v Německu, kde je začal předčasně prodávat obchod Mindfactory. I díky tomu se dozvídáme, že Core i7-11700K zřejmě naráží na své limity, respektive limity svého paměťového kontroleru na hranici DDR4-3733. Právě proto se může hodit nová funkce, která je na deskách MSI označena jako CPU IMC : DRAM Clock. 
 
 
Zvláště majitelé počítačů s procesory Ryzen (snad) dobře vědí, jak je to s taktem Infinity Fabric a paměťového kontroleru, což nám prozradilo samotné AMD už v roce 2017. Infinity Fabric, sběrnice propojující jednotlivé core a uncore části procesoru, je taktována na frekvenci odpovídající té, na níž fyzicky běží paměťový kontroler. Čili při použití dnes obvyklých DDR4-3200 jde o 1600 MHz a ve výsledku platí, že FCLK = UCLK = MEMCLK. 
 
 
Čili pokud použijeme rychlejší paměti, nutíme tím jednak paměťový kontroler a vedle něj i Infinity Fabric pracovat na vyšších taktech, což s sebou nese vyšší výkon, ovšem s tím, že takové takty už tato sběrnice nemusí zvládat. V takovém případě je tu právě možnost jejích asynchronního nastavení, což ale s sebou přinese nevýhodu ve vyšších latencích, čili my sice pak můžeme provozovat paměti na vyšších taktech, ale jejich přínos může srazit právě asynchronní nastavení Infinity Fabric. 
 
Výše uvedená fotka z BIOSu desky MSI Z490I Unify ukazuje dvě nastavení, a sice takty paměťového kontroleru (IMC) a pamětí DRAM v poměru 1:1, které bude výchozí a pak je tu 1/2:1, kdy bude kontroler evidentně pracovat na polovičním taktu, i když je otázka, jak přesně to má fungovat a co přesně znamená možnost automatického nastavení. 
 
Nesmíme také zapomenout na to, že Rocket Lake-S byly trošku zpožděny proto, aby Intel mohl rozšířit nové mikrokódy, takže onen zmíněný limit DDR4-3733 pro IMC:DRAM v poměru 1:1 nemusí platit. Intel by zde byl ostatně trošku v nevýhodě, neboť moderní Ryzeny 5000 zvládnou bez asynchronního nastavení i DDR4-4000.
 
Server Tom's Hardware ještě zmiňuje provedené testy na procesoru Core i7-11700K, kde byly využity paměti DDR4-4000 v asynchronním režimu a DDR4-3600 v synchronním a výsledek byl 61,3 ns (latence, AIDA64) vs. 50,2 ns. Jenomže paměti na vyšším taktu běžely s časováním 18-20-20-40 1T a na nižším pak s 14-14-14-34 2T, takže si raději počkejme na nějaký lepší test.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí Neuralink Elona Muska ukázal video makaka, jak hraje Pong svou myslí
Společnost Neuralink Elona Muska se snaží vyvinout rozhraní, které umožní přenášet signály z mozku do různých zařízení. Má pomoci např. paralyzovaným lidem znovu ovládat své končetiny. Prozatím ale umožňuje opicím hrát hru Pong.
9.4.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG Překvapení roku: Samsung údajně přinese OLED TV s panely od LG
Samsung Electronics podle nejnovějších spekulací jedná s LG Display o nákupu OLED panelů pro své televizory. Důvodem k tomuto překvapivému rozhodnutí by měla být rostoucí cena LCD panelů, které Samsung dosud upřednostňoval.
9.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače TP-Link nabídne levné 2,5GbE a 10GbE přepínače
Chtělo by se říci spíše "relativně levné", neboť přepínač či switch může být pro někoho zboží, za něž je ochoten utratit nanejvýš pár stovek. Rychlý Ethernet ale není levný, i když 130 dolarů za 2,5GbE switch už není tak moc. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek
Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU Intel použil MacBook Pro ve své nové reklamě na mobilní CPU
Nedávno by se nad tím nikdo nepozastavil, ale nyní působí reklama Intelu na mobilní procesory Core, v níž se ukazuje MacBook Pro, poněkud komicky. A to zvláště ve světle nové reklamní kampaně Intelu. 
9.4.2021, aktualita, Jan Vítek2 komentáře