reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Root je malý robot, s nímž se děti učí programovat

, , aktualita
Root je malý robot, s nímž se děti učí programovat
Pole her, které mají za úkol naučit malé děti zábavným způsobem programování, se rozrostlo o další kousek. Vědci z Harvardovy univerzity totiž vyvinuli malého robota, který se bude pohybovat a malovat podle příkazů dětí.
Vědci s cílem vychovat generaci lidí, kteří se budou schopní uplatnit v současném světě, myslí i na ty nejmenší. A konkrétně na to, jak naučit děti programovat, protože ve škole se to většinou nenaučí. Je očividné, že pokud byste malé dítě chtěli naučit programovat přímo, nebude ho to bavit, protože je to něco příliš abstraktního. A proto se vyvíjejí všemožné hry, které malé děti základy programování naučí.

Pro ty úplně nejmenší, tříleté děti je zde desková hra Cubetto, která je má pomocí dřevěného autíčka, jež se podle příkazů z programovacího pultu pohybuje po herním plánu, naučit programovat. Tým z Harvardovy univerzity se s programovací hrou pro děti vypořádal také zajímavě. Vědci vytvořili šestiúhelníkového robota, kterého pojmenovali Root.

Tohoto robota mohou děti ovládat pomocí aplikace Square například z tabletu. Podle příkazů se pak bude Root pohybovat po bílém podkladu a pomocí fixů bude kreslit nejrůznější obrázky. Nebude se ale jednat o žádné náročné programování, příkazy se totiž zadávají pomocí jednoduchých ikonek. Obraz nakreslený fixem na podkladovou desku dokáže robot také jednoduše vymazat. Starší zájemci (a nejenom starší děti, ale i dospělí) se mohou s Rootem učit taktéž, je zde totiž možné přejít na pokročilejší verzi, která pracuje s textem.

Pro malé děti je především důležité, že výsledky svého "programování" vidí přímo před sebou a mohou si na ně v podstatě sáhnout - není to abstraktní jako skutečné programování. A proto je to baví a chápou to. V dnešním světě, kdy na programování stojí spousta věcí a je to žádaná schopnost, je důležité, aby tuto dovednost lidé ovládali. A ve školách se programování neučí.

Vedoucí výzkumník Zivthan Dubrovsky prohlásil: "Žijeme v digitálním světě, ale školy programovat neučí. Amerika potřebuje počítačové programátory, kteří budou konkurenceschopní. Pokud se nám tento problém podaří vyřešit, bude to pro naši zemi velký krok vpřed." A toto neplatí jen pro USA, ale i celosvětově.

Tým z Harvardovy univerzity se v současné době snaží o zavedení robota s názvem Root do některých škol. Pokud budou úspěšní, mají v plánu i vzdělávací program, který dětem umožní s Rootem pracovat a jejich idealistickým cílem je zavedení tohoto robota do školních tříd po celém světě. Jedná se tedy o projekt, který chtějí vědci plošně rozšířit mezi mladou generaci, aby ji naučili základům programování.

Zdroje: engadget.com, news.harvard.edu
reklama
reklama
reklama
reklama