RTX 3080 a škálování výkonu s propustností PCIe

RTX 3080 a škálování výkonu s propustností PCIe
, , aktualita
Pokud dnes chceme využít herní desktop vybavený rozhraním PCIe 4.0, stále nemáme jinou možnost než sáhnout po procesoru Ryzen 3000 s odpovídající deskou. V případě konkrétního testu, na který se podíváme, jde o Ryzen 9 3900XT na X570. 
K oblíbeným
reklama
Nová generace grafických karet GeForce RTX 3000 znovu oživila otázku, jak moc dokáže saturovat rozhraní PCIe a zda se už díky ní vyplatí nová verze PCIe 4.0 s dvojnásobnou propustností. Ta je totiž k dispozici v případě herních desktopových platforem pouze s procesory Ryzen 3000 od AMD, takže tomu odpovídal i výběr komponent serveru TechPowerUp
 
Teoretická propustnost různých konfigurací rozhraní PCI Express
 
Můžeme přejít rovnou k testům, neboť okecávat není co. Máme tu rozlišení 1920 x 1080, 2560 x 1440 a 3840 x 2160 a řadu her. Autor testoval i s využitím PCIe x8 ve verzi 1.1 a kdo kdy podobné testy viděl, asi už dopředu ví, jak to celé dopadne. 
 
Obvykle totiž propad ve snímkovací frekvenci oproti ideálu nastane až s využitím těch nejstarších a nejpomalejších verzí rozhraní PCIe a to zde platí samozřejmě také. Vedle toho obecně platí i to, že pokud takový propad vůbec nastane, pak spíš ve vyšším rozlišení než v nižším. Někde to přitom může být jen velice mírné, jinde zase velice výrazné: 
 
 
Jenomže pokud dnes někdo využije kartu jako RTX 3080, pak bude mít ve svém PC pochopitelně výbavu, která podporuje alespoň PCIe 3.0. A pokud pro ni bude moci vyhradit celou šířku šestnácti linek, s čímž lze počítat ve valné většině případů, pak není třeba absenci sběrnice PCIe 4.0 nijak zvlášť řešit. Leda by nám bylo líto těch dvou či tří FPS. 
 
Nezapomínejme také, že test se týkal procesoru Ryzen 9 3900XT, který je sice sám o sobě skvělý, ale nejrychlejší herní procesor to není. Takže lze předpokládat, že to, co nám on v některých případech poskytne díky podpoře PCIe 4.0, by nám Core i9 mohlo bohatě vynahradit i na PCIe 3.0.
 
Tento dlouhodobý status se ovšem brzy už asi změní, na obzoru jsou nové procesory Ryzen 4000, které by mohly Intelu sebrat jeden z posledních dvou argumentů (či rovnou oba), se kterými oslovuje DIY uživatele. Jde pochopitelně o výkon ve hrách a v druhém případě pak o "výkon v reálném světě", do čehož však hry v podstatě patří také. 
 
Závěr však je, že PCIe 4.0 nebo jedno z následujících rozhraní se postupně stane standardem, ale není třeba po něm z hlediska her nijak zvlášť prahnout. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik20 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala