www.svethardware.cz
>
>

Ruská společnost MCST vydala nový procesor Elbrus-4C

Ruská společnost MCST vydala nový procesor Elbrus-4C
, , aktualita
Společnost MCST vydala nový typ procesoru Elbrus-4C, který má podle jejich testů zajímavý výkon a snadnou emulaci x86 programů. Na základě tohoto procesoru již vznikly i výpočetní systémy určené pro automatizaci a webové servery.
K oblíbeným
reklama
Snaha o vývoj vlastního procesoru i počítače v Ruské federaci sahá hluboko do totalitních dob. Procesor Elbrus 1 vznikl v roce 1973 na základě předchůdce z roku 1965, někdy označovaného jako Elbrus 1K2. MCST neboli Moskevské centrum pro SPARC technologie bylo založeno v roce 1992 a převzalo štafetu vývoje těchto procesorů.

Nejnovější čtyřjádrový procesor Elbrus 4C byl vyvinut pro vysoce výkonné počítačové sestavy a servery. Samotné jádro CPU je taktováno na pouhých 800 MHz a čip je vyráběn 65nm technologií. TDP tohoto procesoru je 45 W, což je docela zajímavé s ohledem na cílový trh.

Otázkou je výkon tohoto procesoru. MCST vydalo pouze srovnání se staršími procesory Atom a Pentium-M a navíc použilo své vlastní benchmarky. Podle výsledků je nový Elbrus podstatně výkonnější v operacích s plovoucí desetinou čárkou, ale u celočíselných operací se rozdíl stírá.

Procesor využívá paralelní architekturu VLIW, která provádí operace v pořadí daném a optimalizovaném kompilátorem. V tomto se liší od konkurenčních řešení, kde procesor sám stanovuje, kterou operaci provede jako první a která bude čekat. Tímto si společnost MCST pomohla k vytvoření jednoduššího a zřejmě i levnějšího řešení než konkurence. Architektura procesoru také umožňuje jednodušší emulaci x86 programů. Je možné, že ruská vláda a některé společnosti tímto chtějí zmenšit svou závislost na procesorech Intel a AMD. Pravdou ale je, že zůstávají závislí na programovém vybavení.

Na bázi procesoru Elbrus 4C byl vytvořen počítač s označením ARM Elbrus-401, který je určen zejména pro operátory automatizovaných pracovišť a dále server Elbrus-4.4. Server je založen na čtveřici procesorů Elbrus-4C a podporuje operační paměť až do kapacity 384 GB. Je především určen pro webové servery a systémy archivace a ochrany dat. Obě řešení byla představena široké veřejnosti na výstavě Novaja Elektronika 2015, která proběhla na konci března.

Zdroj: Tom´s Hardware
reklama
Nejnovější články
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD Mindfactory: prodeje CPU na volném trhu šly dolů, stále bezpečně vede AMD
Po delší době se podíváme na vývoj prodejů velkého německého obchodu Mindfactory, který tvoří podrobné statistiky. Ukazuje se tu pár zajímavých údajů o tom, jak se změnil DIY trh během prvního pololetí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX Dokument Countdown od Netflixu bude sledovat cestu 4 lidí na orbitu se SpaceX
Nejen Blue Origin a Virgin Galactic poletí s civilisty do Vesmíru. Podobný projekt chystá i SpaceX, jeho cílem je ale kroužení na orbitě po několik dní. Výsledkem však bude 5dílný dokument Countdown: Inspiration4 Mission To Space.
Včera, aktualita, Milan Šurkala