www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb

Rusko by mohlo pokutovat uživatele Starlinku či jiných cizích satelitních služeb
, , aktualita
Dle ruské mutace Popular Mechanics se ruští zákonodárci chystají stanovit postih pro ty občany, kteří by se chtěli připojit k Internetu pomocí služby Starlink či případně jiných podobných satelitních ISP. 
K oblíbeným
reklama
Satelitní služby jako Starlink neznají hranice a mohou být využívány po celém světě, pokud na daném místě nalezneme signál přelétávajících satelitů. Pak už jen záleží na tom, aby poskytovatel takovou službu nabídl a to už není otázka technických možností. Státní duma se tak dle serveru popmech.ru už chystá na eventualitu, že by Starlink nebo jiné podobné služby pronikly do Ruska, neboť takové připojení by pochopitelně nebylo státním aparátem vůbec kontrolovatelné a stejně tak jde i o ekonomické zájmy.
 
Rusko si totiž chystá vlastní národní satelitní síť, která by se mohla formovat od roku 2024, ovšem existují otázky ohledně jejího financování. Má totiž přijít až na 20 miliard dolarů, přičemž celý roční rozpočet agentury Roskosmos je 2,4 miliard dolarů. 
 
 
Ve hře jsou tak pokuty, jejichž výše je navrhována mezi 10.000 a 30.000 rubly pro jednotlivce (cca 3 až 9 tisíc) a 500.000 až milionem pro organizace či firmy. 
 
Ve Státní dumě zaznívá, že využitím takovýchto služeb by občané obešli státní System of Operational Search Measures, čili systém sledující využití Internetu a mobilních komunikací. Proti Starlinku a obecně proti firmě SpaceX se v Rusku ostře vyhrazuje Dimitrij Rogozin, vedoucí ruského vesmírného programu, který kritizuje podporu této firmy americkou vládou a také prohlásil, že Starlink má sloužit především k tomu, aby poskytl americkým Speciálním jednotkám možnost komunikace. 
 
Rusko by ale mohlo pod pokutou zakázat dokonce i využití podobné služby, a to OneWeb od stejnojmenného startupu, který spolupracuje s Airbus Defence and Space. OneWeb přitom využívá pro vypuštění svých satelitů právě ruské rakety Sojuz, které mají v tomto roce s nimi startovat každý měsíc. Pro Rusy tak jde o významnou pomoc pro jejich vesmírný program poté, co právě kvůli SpaceX přišli o možnost dopravovat na ISS astronauty pro NASA.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala