Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rusko po 47 letech vyslalo raketu na Měsíc: mise Luna-25 bude zkoumat vodu

11.8.2023, Milan Šurkala, aktualita
Rusko po 47 letech vyslalo raketu na Měsíc: mise Luna-25 bude zkoumat vodu
Po zpoždění se Rusku povedlo úspěšně odstartovat další vesmírnou misi. Luna-25 bude po 47 poprvé, co se tato země odhodlala poslat sondu na měsíční povrch. Zkoumat zde má např. vodu, která byla objevena na povrchu naší přirozené družice.
Rusko se naposledy vydalo k měsíčnímu povrchu v roce 1976. Po dlouhých 47 letech je to poprvé, co něco takového zopakovalo. Dnes v 1:10 v noci odstartovala raketa Sojuz-2 z kosmodromu Vostočnyj. Na orbitu Měsíce by měla doputovat 16. srpna, kde stráví zhruba necelý týden. Na 21. srpna je pak plánován sestup čtyřnohého modulu na měsíční povrch. Mise Luna-25 zde bude provádět experimenty po dobu zhruba jednoho roku.
 
Rusko na Měsíci
 
Luna-25 (Luna-Glob-Lander) má suchou hmotnost 800 kg a je vybaven 1,6 metru dlouhou robotickou rukou LRA (Lunar Robotic Arm). Ta má být schopna sbírat měsíční regolit do hloubky až okolo 20-30 cm. Má lopatku a bude sbírat vzorky do tub s průměrem 1,25 cm a délkou 4,7 cm. Ruka má čtyři stupně volnosti, váží 5,5 kg a při práci vykazuje spotřebu 30 W (max. 50 W). Vedle regolitu má Luna-25 zkoumat i vodu. Ta by posléze mohla být určena k pití, získávání kyslíku a jiným účelům, např. k výrobě paliv. Dalším bodem bude zkoumání plazmy a prachu v exosféře (velmi tenké části měsíční atmosféry).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.