www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu
, , aktualita
Ruská společnost Yandex podala k ruskému antimonopolnímu úřadu podnět pro vyšetřování svého amerického konkurenta Google. Důvodem je přibalování aplikací od Googlu do Androidu a přednastavení vyhledávače od Googlu tamtéž.
K oblíbeným
reklama
Yandex namítá, že Android je sice deklarován jako otevřená platforma, ale ve skutečnost prý Google nutí výrobce zařízení s tímto operačním systémem, aby předinstalovávali aplikace právě od Googlu a nastavovali jako výchozí vyhledávač právě ten od Googlu.

A dokonce prý Google těmto výrobcům brání, aby naopak instalovali alternativní řešení. Například právě od Yandexu. Yandex uvádí, že mu tuto skutečnost potvrdili tři výrobci mobilních zařízení - Prestigio, Fly a Explay.

Proto Yandex, provozující stejnojmenný vyhledavač, podal podnět ruské Federální antimonopolní službě k šetření, zda v tomto případě nejde o porušení ruské protimonopolní legislativy.


Yandex vs Google


Yandex přitom není žádná bezvýznamná lokální firmička. V Rusku má pozici zhruba jako u nás Seznam a ovládá kolem 60 % ruského trhu vyhledávačů. Při velikosti ruského trhu tak určitě nejde o malé peníze.

Také jste zvědavi, jak to dopadne? Ve prospěch Yandexu dost možná bude mluvit jeden politicko-společenský faktor. V současné atmosféře stále se vyostřujících vztahů mezi Ruskem a USA a vybičovaného ruského patriotismu může být ruský regulátor v silném pokušení klepnout americký gigant pořádně přes prsty jaksi „z principu“. A běžní Rusové i čelní ruští politici mu za to ještě zatleskají.

Takové problémy ostatně nebude Google řešit prvně – podobným obviněním už musel čelit jak v USA, tak v rámci Evropské unie. A vypadá to, že v Rusku to bude mít podstatně těžší, protože tamní úřady vstřícností vůči západním společnostem poslední dobou zrovna nevynikají.

Co myslíte, je Google obětí honu regulátorů na úspěšné a velké společnosti a intrik méně úspěšné konkurence, nebo prostě postupně pozapomněl na dávné firemní heslo – ono známé „Don‘t be evil”?

Zdroj: CNET, Engadget.
reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře