www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu

Ruský Yandex podal podnět pro vyšetřování amerického Googlu
, , aktualita
Ruská společnost Yandex podala k ruskému antimonopolnímu úřadu podnět pro vyšetřování svého amerického konkurenta Google. Důvodem je přibalování aplikací od Googlu do Androidu a přednastavení vyhledávače od Googlu tamtéž.
K oblíbeným
reklama
Yandex namítá, že Android je sice deklarován jako otevřená platforma, ale ve skutečnost prý Google nutí výrobce zařízení s tímto operačním systémem, aby předinstalovávali aplikace právě od Googlu a nastavovali jako výchozí vyhledávač právě ten od Googlu.

A dokonce prý Google těmto výrobcům brání, aby naopak instalovali alternativní řešení. Například právě od Yandexu. Yandex uvádí, že mu tuto skutečnost potvrdili tři výrobci mobilních zařízení - Prestigio, Fly a Explay.

Proto Yandex, provozující stejnojmenný vyhledavač, podal podnět ruské Federální antimonopolní službě k šetření, zda v tomto případě nejde o porušení ruské protimonopolní legislativy.


Yandex vs Google


Yandex přitom není žádná bezvýznamná lokální firmička. V Rusku má pozici zhruba jako u nás Seznam a ovládá kolem 60 % ruského trhu vyhledávačů. Při velikosti ruského trhu tak určitě nejde o malé peníze.

Také jste zvědavi, jak to dopadne? Ve prospěch Yandexu dost možná bude mluvit jeden politicko-společenský faktor. V současné atmosféře stále se vyostřujících vztahů mezi Ruskem a USA a vybičovaného ruského patriotismu může být ruský regulátor v silném pokušení klepnout americký gigant pořádně přes prsty jaksi „z principu“. A běžní Rusové i čelní ruští politici mu za to ještě zatleskají.

Takové problémy ostatně nebude Google řešit prvně – podobným obviněním už musel čelit jak v USA, tak v rámci Evropské unie. A vypadá to, že v Rusku to bude mít podstatně těžší, protože tamní úřady vstřícností vůči západním společnostem poslední dobou zrovna nevynikají.

Co myslíte, je Google obětí honu regulátorů na úspěšné a velké společnosti a intrik méně úspěšné konkurence, nebo prostě postupně pozapomněl na dávné firemní heslo – ono známé „Don‘t be evil”?

Zdroj: CNET, Engadget.
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala