www.svethardware.cz
>
>
>

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou
, , aktualita
Američané nejsou jediní, kdo se zajímá o Měsíc. Rusko o 48 let později od doby, kdy astronauti z USA poprvé přistáli na naší přirozené družici, vyhlašuje konkurz na astronauty. Ti by měli Rusko reprezentovat při jejich prvním letu na Měsíc.reklama
I když USA dosáhlo povrchu Měsíce se svou lidskou posádkou Apolla 11 už v roce 1969, jiný stát na naší přirozené družici ještě nepřistál. Rusové už se ale na Měsíc také dlouho toužebně dívají. Ruská Federální kosmická agentura neboli Roskosmos začala plánovat své první přistání na Měsíci s lidskou posádkou. Za tímto účelem se snaží najít vhodné kandidáty na astronauty, kteří se na misi vypraví.

Konečný tým by se měl skládat ze čtyř kosmonautů, kosmická agentura se však poohlíží po šesti až osmi kandidátech, kteří musí mít nějaké zkušenosti z inženýrství či letectví. Roskosmos by neodmítl ani uchazeče, kteří již dřív měli co do činění přímo s vesmírným odvětvím.

Než se počet uchazečů sníží na čtyři, všichni přihlášení kandidáti si budou muset ve výběrovém řízení projít několika koly psychických, fyzických a lékařských testů. Nebude chybět ani intenzivní trénink a nakonec zůstanou jen čtyři astronauti, kteří se vypraví na Měsíc. Tito vybraní budou na naši přirozenou družici dopraveni pomocí nové ruské kosmické lodi Federatsiya. První testovací let lodi je plánovaný na rok 2023.

Roskosmos uvádí, že hledá lidi s velmi dobrou fyzickou kondicí, protože let do vesmíru je náročný. Uchazeči dále musí být vyšší než 150 centimetrů a zároveň menší než 190 centimetrů. Uchazeči musí být také méně než 35 let a nesmí vážit více než 90 kilogramů. Žadatelé o pozici astronauta nebudou podle slov výkonného ředitele Sergeje Krikaljova rozlišováni podle barvy kůže či pohlaví. V současné době má Rusko 30 kosmonautů.

Let na Měsíc se čtyřmi vybranými astronauty se ale nebude konat moc brzy. Federální kosmická agentura plánuje vyslat své kosmonauty na tuto misi až v roce 2031. Ještě o pár let dřív už ale NASA hodlá vypravit svou první lidskou posádku k Marsu na palubě lodi od Lockheed Martin.

Poté, co USA ukončilo svůj vesmírný program Apollo, už na Měsíci žádný astronaut nepřistál. NASA se začala zaměřovat v kosmickém odvětví jiným směrem a jiné agentuře se to dosud nepovedlo. Po Měsíci se už ale poohlíží i soukromé společnosti, jako je SpaceX. Elon Musk sice nehodlá na Měsíci přímo přistát, už na příští rok ale plánuje první let okolo Měsíce pro dvě soukromé osoby, které se výlet zaplatily.

Zdroje: engadget.com, theguardian.com
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (19.6. - 25.6.) Týdenní šance (19.6. - 25.6.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 19.6. do 25.6. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň Fractal Design Define R4. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu
Henrique de Moraes Holschuh na lists.debian.org varuje před nově nalezenou chybou v mikrokódu procesorů Intel Skylake a Kaby Lake, která může "v jistých situacích způsobit nebezpečné chování při zapnutém hyper-threadingu".
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen
Server Wikileaks zveřejnil metody, jimiž se CIA snažila získávat data z počítačů odpojených od jakýchkoliv sítí nebo jen internetu. Nejde o žádnou sofistikovanou technologii, ale o velice jednoduchý recept. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru
Můžeme očekávat, že za pár měsíců už nás nic takového nebude vzrušovat, ale nyní jde ještě o známku obrovského pokroku při vynášení nákladu na oběžnou dráhu i dále. SpaceX totiž už podruhé znovu použila první stupeň rakety Falcon 9.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake
Díky MSI se můžeme podívat na první výsledky testů týkajících se připravovaných 6jádrových procesorů Intel Coffee Lake. Ty byly srovnány s rovněž šestijádrovým konkurentem z řad AMD, a to Ryzen 5 1600X. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek