www.svethardware.cz
>
>
>

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou

Rusové se připravují na první cestu na Měsíc s posádkou
, , aktualita
Američané nejsou jediní, kdo se zajímá o Měsíc. Rusko o 48 let později od doby, kdy astronauti z USA poprvé přistáli na naší přirozené družici, vyhlašuje konkurz na astronauty. Ti by měli Rusko reprezentovat při jejich prvním letu na Měsíc.reklama
I když USA dosáhlo povrchu Měsíce se svou lidskou posádkou Apolla 11 už v roce 1969, jiný stát na naší přirozené družici ještě nepřistál. Rusové už se ale na Měsíc také dlouho toužebně dívají. Ruská Federální kosmická agentura neboli Roskosmos začala plánovat své první přistání na Měsíci s lidskou posádkou. Za tímto účelem se snaží najít vhodné kandidáty na astronauty, kteří se na misi vypraví.

Konečný tým by se měl skládat ze čtyř kosmonautů, kosmická agentura se však poohlíží po šesti až osmi kandidátech, kteří musí mít nějaké zkušenosti z inženýrství či letectví. Roskosmos by neodmítl ani uchazeče, kteří již dřív měli co do činění přímo s vesmírným odvětvím.

Než se počet uchazečů sníží na čtyři, všichni přihlášení kandidáti si budou muset ve výběrovém řízení projít několika koly psychických, fyzických a lékařských testů. Nebude chybět ani intenzivní trénink a nakonec zůstanou jen čtyři astronauti, kteří se vypraví na Měsíc. Tito vybraní budou na naši přirozenou družici dopraveni pomocí nové ruské kosmické lodi Federatsiya. První testovací let lodi je plánovaný na rok 2023.

Roskosmos uvádí, že hledá lidi s velmi dobrou fyzickou kondicí, protože let do vesmíru je náročný. Uchazeči dále musí být vyšší než 150 centimetrů a zároveň menší než 190 centimetrů. Uchazeči musí být také méně než 35 let a nesmí vážit více než 90 kilogramů. Žadatelé o pozici astronauta nebudou podle slov výkonného ředitele Sergeje Krikaljova rozlišováni podle barvy kůže či pohlaví. V současné době má Rusko 30 kosmonautů.

Let na Měsíc se čtyřmi vybranými astronauty se ale nebude konat moc brzy. Federální kosmická agentura plánuje vyslat své kosmonauty na tuto misi až v roce 2031. Ještě o pár let dřív už ale NASA hodlá vypravit svou první lidskou posádku k Marsu na palubě lodi od Lockheed Martin.

Poté, co USA ukončilo svůj vesmírný program Apollo, už na Měsíci žádný astronaut nepřistál. NASA se začala zaměřovat v kosmickém odvětví jiným směrem a jiné agentuře se to dosud nepovedlo. Po Měsíci se už ale poohlíží i soukromé společnosti, jako je SpaceX. Elon Musk sice nehodlá na Měsíci přímo přistát, už na příští rok ale plánuje první let okolo Měsíce pro dvě soukromé osoby, které se výlet zaplatily.

Zdroje: engadget.com, theguardian.com
reklama
Nejnovější články
Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či Humanoidní robot Toyota T-HR3 se hýbe podle člověka, cvičí i tai-či
Toyota vyvinula už třetí generaci humanoidního robota T-HR3. Nová verze přes Master Maneuvering System poslouchá povely člověka a velmi dobře je kopíruje. I díky systému Torque Servo Module umí stát např. na jedné noze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou Čína už odstavila i Skype, další obět posedlosti kontrolou
Čínská vláda je posedlá kontrolou svých obyvatel a nemá ráda aplikace, které podporují šifrování datových přenosů. Ty se pak totiž obtížně šmírují. Po WhatsAppu tak nyní končí další komunikační platforma Skype.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak Dle analytika jsou reakce na Battlefront II přehnané, Disney to však vidí jinak
Electronic Arts zatím ve hře Star Wars Battlefront II deaktivovali systém mikrotransakcí, který byl zvláště minulý týden hlasitě kritizován a dalo by se říci, že hráčům už došla trpělivost. Dle jistého analytika však byla tato kritika nezasloužená. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný První známý mezihvězdný návštěvník je poněkud podivný
Už dvakrát jsme se podívali na to, co astronomové zjistili o objektu 1I/2017 U1 ‘Oumuamua, prvním známém tělese, které prokazatelně nepochází ze Sluneční soustavy. Nyní už tu konečně máme podrobnější informace. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition Chystají se také Neverwinter Nights Enhanced Edition
Studio Beamdog nespalo a po klasických RPG jako Baldur’s Gate, Planescape Torment a Icewind Dale si připravilo technicky vylepšenou a modernizovanou verzi už novějšího RPG, a to Neverwinter Nights Enhanced Edition.
Včera, aktualita, Jan Vítek