www.svethardware.cz
>
>
>

Ruští vědci vytvořili teorii o nestabilní temné hmotě

Ruští vědci vytvořili teorii o nestabilní temné hmotě
, , aktualita
Ruští vědci vytvořili společnou studii, která se zabývá rolí temné hmoty v mladém i současném vesmíru a napovídá, že ta z něj může kvůli své nestabilitě postupně mizet. Co přesně nám tedy studie říká?
reklama
Výzkumu temné hmoty se věnovali Dimitrij Gorbunov z Instituty fyziky a technologie v Moskvě, Igor Tkačev z oddělení experimentální fyziky v Institutu pro jaderný výzkum a Anton Čudajkin ze státní univerzity v Novosibirsku. Ti uvádějí, co už jsme měli šanci slyšet, a sice že raný vesmír obsahoval více temné hmoty, než dnes, čili ta z něj v takovém případě musí nějakým způsobem mizet.

Temná hmota je zatím stále ještě hypotetická, kterou dle teorií lze pozorovat pouze díky jejímu gravitačnímu vlivu, neboť nemá nijak reagovat na elektromagnetické záření, čili nepohlcuje ani nevydává světlo a nemá žádný elektrický náboj. Přisuzuje se jí především to, že díky ní drží galaxie pohromadě a v současnosti jde o jednu z největších záhad v astrofyzice, a tak jsou studie o jejím vzniku a vývoji velice podstatné. Ruští vědci předpokládají, že se její částice, jakýkoliv typ ji tvoří, přeměnily na lehčí. Tkačev k tomu řekl, že nyní vůbec poprvé mohlo být spočítáno, kolik temné hmoty se mohlo ve vesmíru během jeho vývoje takto ztratit vlivem nestability. Mluví konkrétně o dvou až maximálně pěti procentech dnešního objemu, které se ztratily od doby velkého třesku.

To může být vodítkem pro další vědce, kteří se snaží studovat třeba rozpínání vesmíru, aby mohli zjistit, jak se v průběhu času měnilo. Stejně tak může posloužit při studiu prvních stovek tisíc let, kdy se hmota teprve začala tvořit do podoby atomů. Všeobecně se dosud uvádělo, že temná hmota tvoří cca 80 % veškeré hmoty ve vesmíru. Rusové odvolávající se na data z Planckova vesmírného teleskopu to upřesňují, když říkají, že 4,9 % celého vesmíru je normální hmota, 26,8 % je temná hmota a celý zbytek, čili 68,3 %, tvoří temná energie, která akceleruje jeho rozpínání.

Planckův teleskop se zaměřuje na studium tzv. kosmické mikrovlnné pozadí, neboli reliktního záření, které by mělo být pozůstatkem právě z období velice mladého vesmíru. Lze je tak označit za echo velkého třesku a konkrétně je považováno za záření prvních fotonů, které se mohly začít volně pohybovat vesmírem. Rusové se zaměřili na kolísání tohoto záření, dle nějž vypočítali uvedená čísla. To provedli srovnáním dvou modelů. Jeden počítal s tím, že objem temné hmoty je stabilní a druhý zahrnul možné postupné změny dle předpokladů vědců a právě ten po svém simulovaném vývoji vytvořil vesmír blízký tomu, co máme dnes.

V závěru se mluví ne o tom, že by veškerá temná hmota měla být nestabilní, ale o tom, že existují dva druhy, a to jeden stabilní a druhý, který se může časem přeměnit v jiný. Rusové tak v podstatě říkají, že klasická hmota, jak ji známe, a tedy i my, bývala v raném stádiu vesmíru temnou hmotou.

Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
Programovatelná robotická kůže rozpohybuje i plyšáka Programovatelná robotická kůže rozpohybuje i plyšáka
Robotická kůže v podobě nejrůznějších návleků dokáže proměnit celou škálu různých předmětů v pohybující se roboty. Za projektem stojí tým z Yale University, který tímto způsobem rozchodil i plyšáka. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Intel Optane SSD 905P nyní i s 1,5 TB Intel Optane SSD 905P nyní i s 1,5 TB
Superrychlé SSD disky Intel Optane 905P budou nově k dispozici v dalších variantách. 960GB verze může být nyní i ve formátu U.2 a přibyla také varianta s kapacitou zvýšenou na 1,5 TB. To vše při excelentním výkonu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet Newegg hacknut, útočníci měsíc kradli data platebních karet
Pokud jste během posledního měsíce nakupovali na zahraničním serveru Newegg.com, zbystřete. Hackerům se totiž povedlo napadnout platební stránku a krást údaje o použitých platebních kartách.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů V Morgan Stanley jsou zklamaní z GeForce RTX, akcie jdou dolů
Morgan Stanley stahuje NVIDII kalhoty ještě daleko před brodem a na základě prvních recenzí karet GeForce RTX 2080 Ti a 2080 vyjadřuje své zklamání nad celou touto generací. Na základě toho tak klesá NVIDII hodnota akcií. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite Muž zatčen po výhrůžce smrtí 11letému chlapci, který ho porazil ve Fortnite
Někteří lidé velmi nelibě nesou porážku v počítačových hrách, obzvláště byli-li poraženi jen 11letým klukem. 45letý muž v návalu zlosti začal malému chlapci vyhrožovat smrtí, což nakonec vyústilo v jeho zatčení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala